שתף קטע נבחר

נתניהו חוזר ארצה, האולטימטום בעינו

למרות מאמצי התיווך, וגם לאחר שעמיתיו השרים כבר ירדו מהעץ, שר האוצר שב מהחופשה הקצרה באמריקה נחוש: משאל עם או פרישה. מקורביו: "הוא משוכנע שהמהלך שלו נועד לבלום אסון". אנשי שרון: "ניתן לו לבוא ולהתנצל, אבל לא נבנה סולמות. משרד האוצר עשה לו רק טוב, עכשיו הוא נזרק לימין הקיצוני"

אחרי שכמעט כל השרים שהשתתפו ב"פוטש" המאולתר מן השבוע שעבר כבר חזרו בהם מאיומיהם - במערכת הפוליטית כולה, ובליכוד בפרט, ממתינים כעת רק לאדם אחד: שר האוצר. בנימין נתניהו, השוהה בחופשה פרטית בארצות-הברית, צפוי לשוב הבוקר (יום ב') לארץ, ולהתחיל לארגן את צעדיו העתידיים.

 

גורמים המקורבים לשר האוצר מבהירים כי לפי שעה, אין בכוונתו לחזור בו מדבריו בסוף השבוע על תוכניותיו להתמודד נגד אריאל שרון על ראשות הליכוד, וגם לא מהאולטימטום שהציג לראש הממשלה, לפיו אם לא יוחלט לקיים משאל עם תוך כשבוע מהיום - הוא יתפטר מתפקידו.

 

רשמית אומרים בלשכת השר, כי נתניהו ינהל את המשרד עד הדקה ה-90. "בינתיים אין שינוי בהחלטתו, אבל הוא שוקל את צעדיו". אולם בשיחות סגורות אומרים אנשיו: "כשאתה נוסע ברכבת, ואתה רואה שהקטר לא עושה שום דבר כדי לעצור אותה לפני התנגשות ואסון - אתה חייב לבלום בלימת חירום. ביבי מרגיש שהמהלך שלו נועד לבלום הליכה בטוחה לקראת אסון. עדיף לעשות משאל מאשר ללכת עם הראש בקיר".

 

במלים אחרות: כפי שזה נראה כעת, שר האוצר יהפוך בשבוע הבא לחבר כנסת מן השורה. זאת, כמובן, אם לא יקרה משהו יוצא דופן, כמו הסכמה של שרון לקיים משאל עם, או זחילה של נתניהו אליו ובקשת סליחה ומחילה על כל המהלכים האחרונים.

 

מנסים לתווך

 

על אף מה שנראה כמהלך חתום וגמור, במערכת הפוליטית יש מי שמנסה למנוע את התפטרותו של נתניהו, ובכך למנוע גם הליכה לבחירות מוקדמות והתפרקות טוטלית של הליכוד. שרים בכירים בליכוד, בהם שר החקלאות ישראל כץ, ממהרים לגשת למלאכת התיווך בין ראש הממשלה ושר האוצר.

 

נתניהו וכץ צפויים לקיים פגישה עם שובו של שר האוצר לארץ, כדי לדון בצעדים האפשריים שיכולים למנוע קרע ופילוג בליכוד. במקביל, מנסים גם חברים מקבוצת "המורדים" לארגן פגישה עם נתניהו, אם כי למטרה שונה לחלוטין. לטענתם כמה מהח"כים, שר האוצר כבר הסכים למפגש שכזה.

 

נתניהו, כאמור, שוקל כעת את צעדיו, וגם בחו"ל לא נח ממלאכת החישובים הפוליטיים. לדברי גורמים בליכוד ששוחחו עמו ביומיים האחרונים, הוא התעניין מה צפוי להיות אחוז הח"כים המתנגדים להתנתקות שייבחרו שוב במרכז הליכוד, אם הבחירות יוקדמו.

 

כמה קאמבקים הוא יכול לעשות?

 

בסביבת ראש הממשלה עוקבים בשבע עיניים אחר מהלכיו של נתניהו. גורם המקורב לשרון אמר ל-ynet כי אין לראש הממשלה שום כוונה להיענות לדרישה לקיים משאל עם. "הוא מעדיף את נתניהו בפנים, בתוך הממשלה, כדי לשמור על היציבות, אולם לא נרתע מכך שיהיה בחוץ".

 

אותו גורם הוסיף: "צריך לזכור שעד היום, משרד האוצר עשה לביבי רק טוב. הוא שיקם את תדמיתו, הראה פנים של איש רציני, ואילו עכשיו הוא דוחק את עצמו לשורות הימין הקיצוני. כמה קאמבקים יכול איש אחד לעשות? למתנגדים אין רוב בציבור, ורוב מצביעי הליכוד תומכים בהתנתקות. אם נתניהו יהיה בראש הליכוד שמתנגד להתנתקות, הליכוד יירד ל-25 או ל-30 מנדטים, והעבודה תחזור לשלטון".

 

"ראש הממשלה לא בונה סולמות לאף אחד", אומרים בלשכת רה"מ. "מי שיש לו מה להגיד לראש הממשלה מוזמן לעשות זאת, כפי שעשתה לבנת - ולא דרך התקשורת". עם זאת, בסביבת שרון לא שוללים את האפשרות שבסופו של דבר, יושגו הבנות בין הצדדים, וה"סולם" יימצא. "אם נתניהו רוצה לבוא ולהתנצל, ודאי שניתן לו את האפשרות הזאת", אמר גורם בקרבת ראש הממשלה. "ביבי יודע את זה, אבל הוא צריך לבלוע את כבודו. אף אחד לא הכריח אותו לאיים. עדיף היה לו להצביע נגד, ושראש הממשלה יפטר אותו, או לבוא ולהצביע בעד ולהציג, לבד, בפני ראש הממשלה, דרישה לקיים משאל עם תוך זמן מסויים. לפחות הוא היה נראה כאילו הוא נלחם על אג'נדה, ולא על כיסא".

 

בסביבת שרון היה מי שהעיר על נסיעתו הפרטית של נתניהו, כאשר הכנסת מתחילה לדון בתקציב 2005. "מוטב היה שגיבוש הרוב ייעשה הרבה ימים לפני, ולא יום לפני שמציגים את התקציב בכנסת ויומיים לפני ההצבעה עליו". גורמים אחרים אמרו: "זו התנהגות חסרת אחריות שלא מוסיפה למעמדו". אנשי נתניהו הגיבו: "זו היתה נסיעה פרטית קצרה ואובדן של יום וחצי עבודה בלבד. מיד עם שובו לארץ מתחיל נתניהו לעבוד על התקציב".  

 

כמה יילכו אחריו?

 

אם אכן יתממש איומו של נתניהו, והוא יפרוש בשבוע הבא מן הממשלה, הרי שהשאלה המטרידה את אנשי שרון ואת סיעת הליכוד כולה היא: מיהם הח"כים או אפילו השרים שיחליטו להצטרף אליו. למספר האנשים שינהיג נתניהו אם יפרוש ויבחר להפוך לאופוזיציה לראש הממשלה יש משמעות גדולה, שכן אם יצליח להגדיל את מספר "המורדים" ולמשוך אחריו את מחצית הסיעה, הרי ששרון לא יוכל להמשיך ולנהל את המדינה באופן מסודר, גם אם יצליח להרחיב את הקואליציה בסיועה של מפלגת העבודה. מנגד, אם ינהיג נתניהו רק 15 "מורדים" למיניהם, הרי שיקשה עליו להשפיע באמת על המהלכים, בייחוד אם שרון יצליח להרכיב ממשלת אחדות. 

 

בינתיים, תלוי באוויר מהלך נוסף שמובילים כבר שבועות ארוכים פעילים מרכזיים בליכוד, אשר פעלו באינטנסיביות למנוע את כניסת העבודה לממשלה, ופועלים גם היום נגד תוכנית ההתנתקות. מדובר במהלך של החתמת חברי מרכז על עצומה הדורשת לקיים פריימריס מוקדמים לראשות הליכוד. מובילי המהלך, התומכים בח"כים ה"מורדים", טוענים שהשיגו כבר את החתימות הדרושות, וכעת נותר רק לקבוע מתי יוגשו לנשיאות הוועידה. במצבו הנוכחי של הליכוד, לא מן הנמנע שראש הממשלה ייאבד את ראשות המפלגה.


פורסם לראשונה 31/10/2004 22:01

 

בהכנת הידיעה השתתפה דיאנה בחור-ניר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
איפה הסולם? נתניהו
צילום: רויטרס
צילום: חיים זיו
עוד מתווך. עם השר כץ
צילום: חיים זיו
צילום: איי פי
"שיבוא ויתנצל". שרון בכנסת
צילום: איי פי
צילום: אלכס קולומויסקי
עברה צד. שרון ולבנת
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים