שתף קטע נבחר

באיחור ניכר: נמצא גן לילדים האתיופים בקריות

13 מילדי העולים מקריית-ים נפלו בין הכיסאות מאז הגיעו לארץ, קצת אחרי פתיחת שנת הלימודים, אולם היום סוף סוף הושג ההסדר המיוחל: כיתת גן מיוחדת תוקם עבורם במימון משותף של משרד החינוך ומשרד הקליטה

מוטב מאוחר: באיחור ניכר הצליחו היום (א') הרשויות למצוא פתרון חינוכי ל-13 ילדי עולים בקריית ים, אשר מצאו עצמם מחוץ למסגרת חינוכית ממוסדת מאז הגיעו לארץ, מעט אחרי פתיחת שנת הלימודים. המחלוקת, כרגיל, היתה כספית. משרד החינוך ומשרד הקליטה לקחו על כתפיהם את נטל המימון.

 

מהפתרון שהצליחו הרשויות להגיע אליו עולה כי ביום ראשון הקרוב תיפתח עבור הילדים כיתת גן מיוחדת, רב-גילאית, והם יחלו את שנת הלימודים. בהמשך תורחב הכתה ויצטרפו אליה ילדים נוספים. את הפתרון יזמה ועדת העלייה והקליטה של הכנסת בראשות ח"כ קולט אביטל (עבודה), שקיימה היום דיון דחוף בעניין.

 

מאז הגיעו לישראל נותרו במרכז הקליטה לעולי אתיופיה בקריית ים 13 ילדי עולים שלא נמצא להם גן ילדים מתאים. זאת, מכיוון שכל גני הילדים בעיר נפתחו בתפוסה מלאה. בבדיקה התברר כי משרד החינוך ועיריית קרית ים לא קיבלו דיווח מידי הסוכנות היהודית על קיומם של הילדים, וכך נוצרה הבעיה מלכתחילה.

 

המצוקה הכלכלית הקשה בה מצויה עיריית קריית ים, לא איפשרה לה לממן מכספה פתיחת גן חדש עבור ילדי העולים, ולכן נותרו הללו ללא פתרון הולם.

 

הסוכנות הבטיחה, ראש העיר הטיח

 

"פתיחת כיתת גן כרוכה בעלויות של כ-250 אלף שקלים. לא יעלה על הדעת שיגיעו עולים ב'הנחתה' אל מערכת החינוך העירונית, מבלי ליידע מראש את הרשות", קבל בדיון ראש עיריית קרית ים, שמואל סיסו.

 

יו"ר הוועדה, ח"כ קולט אביטל, הסכימה לדברי סיסו ויצאה בקריאה לסוכנות היהודית ולמשרד הקליטה לפעול מבעוד מועד על מנת לידע את הרשויות המקומיות על צרכים חינוכיים של ילדי עולים. "ברור לי שלא ניתן להטיל על ראש עיר, המצוי בתהליך הבראה, פתיחת כיתת גן דתי במסגרת שאינה קיימת וללא תקציב מתאים", אמרה ח"כ אביטל.

 

בעקבות טענותיו של ראש העירייה התחייבה הסוכנות היהודית לדווח מעתה והלאה מראש על כל מקרה בו ימתין ילד עולה במרכז הקליטה לקליטתו במערכת החינוך העירונית. מנהל גף הקליטה במשרד החינוך, עמיהוד בהט, קרא אף הוא לסוכנות ולמשרד הקליטה לפנות למשרד החינוך על-מנת להתייעץ עמם בשאלה באילו ישובים ניתן לקלוט עולים במערכת החינוך העירונית, וזאת בטרם ישלחו ילדי עולים למרכזי הקליטה.

 

בדיון התחייב משרד החינוך לממן שכרה של גננת ומחצית שכרה של עוזרת גננת וכן לממן רכישת ציוד בעלות של 10,000 שקלים. בעקבות כך הודיע ראש העיר קריית ים כי ביום ראשון הבא ייפתח הגן עבור הילדים. גם משרד הקליטה מצטרף למימון ויממן מדי חודש סכום של 300 שקלים עבור כל תלמיד בגן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: תומריקו
(אילוסטרציה)
צילום: תומריקו
מומלצים