שתף קטע נבחר

לוד: גן נפרד לילדים אתיופים

הורים יוצאי אתיופיה נדהמו לגלות שילדיהם שובצו לגן נפרד בבית ספר השייך לרשת המעיין התורני של ש"ס בלוד. כשפנו לגננת, היא השיבה להם: "זה 'טבעי' בשל השוני בין הקהילות". אחת האמהות: "הגיע הזמן שיפסיקו להתייחס אלינו כאל מצורעים". משרד החינוך: "מגנים כל גילוי של אפליה"

האפליה מכה שוב: גן ילדים בבית הספר יסודי תורני רשב"י בלוד פתח השנה כיתת גן נפרדת לתלמידים ממוצא אתיופי בלבד - כך נודע ל-ynet.

 

ביום הראשון ללימודים נדהמו הורי כ-20 ילדים בגן בגילאי 2-4, יוצאי הקהילה האתיופית, לגלות שבגן שלהם לומדים אתיופים בלבד. בשני הגנים הנוספים הקיימים בבית הספר השייך לרשת המעיין התורני של ש"ס לומדים ילדים "צברים" בלבד.

 

כשפנו ההורים לברר את העניין עם הגננת, נענו כי בבית הספר קיימת גם הפרדה בין בנים לבנות בשל אופיו התורני של בית הספר וכי הדבר "טבעי" בשל השוני בקרב הקהילות.

 

אם לילדה בגן אמרה: "זה מעשה גזעני ומשפיל. הגיע הזמן שיפסיקו להתייחס אלינו כאל מצורעים. באתיופיה התייחסו אלינו רע בשל היותנו יהודים ובארץ מתייחסים אלינו רע בגלל צבע עורינו".

 

מלווה האוכלוסייה בתחום החינוך מטעם הקהילה האתיופית, עמיר רדה, אמר ש"הילדים צריכים להשתלב, ולא להיות שונים או שישימו אותם בגטאות. אנחנו מתנגדים בתוקף לפתיחת גן לאתיופים בלבד. ההנהלה מנצלת את זה שבלוד יש שביתות רבות במחלקת בעירייה ואין למי לפנות".

 

כעת הוציאו הורים רבים את ילדיהם מהגן במחאה. לדברי רדה, "הרבה משפחות פשוט העבירו את הילדים לגן אחר מרוב הבושה מעצם המעשה שעשו לנו".

 

דב ברהנו הוא אחד ההורים שהוציא את בתו מהגן. "זו פשוט גזענות ותועבה", אמר ל-ynet. "לילדה שלי יש חברה ישראלית שלמדה איתה בגן בשנה שעברה ועכשיו היא נפגעה כי הן לא יכולות ללמוד יחד. למה זה קורה? אני לא ישראלי? מה ההבדל בין זה לזה, הצבע? מאוד כואב לי שהייתי צריך להוציא את הילדה שלי מהגן בגלל זה. רציתי להכין אותה לכיתה א' בבית הספר הזה. כששאלתי למה הבת שלי לא יכולה ללמוד בגן מעורב, אמרו לנו שזה בגלל שההורים הישראלים לא רוצים אותנו בגן שלהם".

 

עיריית לוד: נבדוק אחרי הפגרה

 

ממשרד החינוך נמסר בתגובה: "אנו מוקיעים ומגנים כל גילוי של אפליה על רקע גזעי או עדתי. לנוכח חומרת המקרה, תבחן מנהלת האגף המוכר שאינו רשמי, לבנה אברמוביץ, את הטענה ואם יש בה אמת, היא תדרוש מבית הספר לפזר את הכיתות ולשלב את התלמידים המופרדים עם כלל תלמידי בית הספר האחרים".

 

מעיריית לוד נמסר: "מדובר במוסד חינוכי מוכר שאינו רשמי, והנושא ייבדק מייד עם שובה של העירייה לפעילות סדירה לאחר פגרת סוכות. עיריית לוד תפעל בהתאם להנחיות משרד החינוך בנושא".

 

חבר הכנסת רשף חן, יושב ראש סיעת שינוי, קרא לשרת החינוך, לימור לבנת, לשלול לאלתר כל קיצבה ממנהלי גן הילדים שפתחו אותו לילדים אתיופים בלבד, ומכל מוסד חינוך אחר שיפלה בין תלמידים על בסיס עדתי. לדבריו, "אני רואה בחומרה רבה את הגזענות בה נוקט 'אל המעיין' כלפי בני העדה האתיופית. יש מידה רבה של אירוניה בכך שהתנועה טוענת השכם והערב לגזענות נגד הנמנים עליה, מגלה בעצמה גזענות בוטה".

 

עד למועד פרסום הכתבה לא התקבלה תגובה ממנהל בית הספר רשב"י, הרב נסים בריח.


פורסם לראשונה 03/10/2004 23:59

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: צביקה טישלר
(ארכיון)
צילום: צביקה טישלר
מומלצים