שתף קטע נבחר

הבחירות בליכוד: הנגבי נבחר ליו"ר המרכז

גבר על ח"כ עוזי לנדאו. השר ישראל כץ גבר על ח"כ הירשזון ונבחר כיו"ר המזכירות והשר נוה נבחר כראש לשכת הליכוד. כל מועמדי "המורדים" הפסידו. הנגבי לאחר פרסום התוצאות: "הסיכוי שהמרכז יאשר כעת את כניסת העבודה לממשלה, ללא מפלגות אחרות כמו ש"ס או אגודת ישראל, הוא קלוש וראש הממשלה מודע לכך". שרון הבוקר בתגובה לבחירות: תנועת הליכוד היא המנצחת. אחוז ההצבעה הגבוה מוכיח - הליכוד חי ותוסס

השר צחי הנגבי גבר על ח"כ עוזי לנדאו. מועמדי "המורדים" הפסידו - כך עולה מספירת קולות צירי ועדת הליכוד הלילה. השר ישראל כץ גבר על מועמדו של רה"מ אברהם הירשזון ונבחר כיו"ר מזכירות המפלגה והשר דני נוה נבחר כראש לשכת הליכוד.

 

הבוקר (יום ב') שוחח ראש הממשלה עם השרים צחי הנגבי, ישראל כץ ודני נוה ובירך אותם על זכייתם בבחירות לראשות מוסדות הליכוד שנערכו אתמול. שרון אמר כי "תנועת הליכוד היא המנצחת הגדולה של האירוע, ואחוז ההצבעה הגבוה מצביע על כך שהליכוד היא התנועה הגדולה בישראל, חיה ותוססת".

 

בבחירות לראשות המרכז קיבל השר הנגבי 1457 קולות לעומת ח"כ לנדאו שזכה ל-1207.

בבחירות לראשות הלשכה זכה השר נוה ב-1437 קולות לעומת ח"כ ארדן שזכה ב-1203.

בבחירות לראשות המזכירות: זכה כץ ב-1045 לעומת ח"כ רצון - 832 והירשזון - רק 786.

 

19 קלפיות הוצבו בגני התערוכה בתל אביב, 18 לחברי המרכז ואחת לחברי הכנסת. הנגבי ניצח ב-16 קלפיות, בשתיים ניצח לנדאו ובאחת נרשם תיקו.

 

השר הנגבי אמר לאחר פרסום התוצאות: "הסיכוי שהמרכז יאשר כעת את כניסת העבודה לממשלה, ללא מפלגות אחרות כמו ש"ס או אגודת ישראל, הוא די קלוש וראש הממשלה מודע לכך". לדבריו, "אני לא מאמין שראש הממשלה יעלה הצעה כזו לאחר שהמרכז כבר דחה בזמנו הצעה דומה. אם יעלה הצעה כזו זה יהיה בגדר התרסה". הנגבי הוסיף כי "לא קרה במפה הפוליטית דבר שיביא לשינוי העמדה של המרכז".

 

על הבחירות אמר: "מדובר בהצבעה חסרת תקדים במפלגה פוליטית והתגייסות. הבחירה של היום היא תצוגה יפהפיה של דמוקרטיה בליכוד - כיצד ניתן לנהל קרב אידאלוגי תוך שמירה על בחירה חופשית. היו רגעים לא פשוטים ומתוחים מאוד במהלך הימים האחרונים והתנועה השכילה לא להתלהם או להתדרדר. זהו ניצחון של האחדות של ראש הממשלה ושל הליכוד, של 'המורדים' ושל כולנו. ניצחון של התנועה כשהמטרה היא לנצח בגדול גם בבחירות הבאות את השמאל".

 

השר כץ שנאבק בפעילי ראש הממשלה אמר כי "זה ניצחון מתוק שמוכיח שאי אפשר להכתיב לחברים לא מכאן ולא מכאן. זה ניצחון לא שלי אלא של החברים. לא ניצח מועמד המנגנון ולא מועמד של מישהו אחר. כץ מתח ביקורת חריפה על הקמפיין שניהלו נגדו, לדבריו, ראש הממשלה ובנו, שתמכו בהירשזון, וכינה אותו "התנהלות ברוטלית". 

 

ח"כ הירשזון עצמו אמר לאחר ההפסד: "אני רוצה להודות למאות החברים שתמכו בי ולמרבית חברי הכנסת שהביעו את אמונם. אני רואה בתוצאות הישג משמעותי. יש להמשיך לעבוד קשה כדי לשמור על אחדות הליכוד. הליכוד הוא הבית של כולנו". 

צילום: צביקה טישלר

 

ח"כ מיכאל רצון, מועמד ה"מורדים" שהפסיד לשר כץ אמר: "אני מודה לחברי הליכוד על מערכת בחירות למופת. זו התמודדות חברית ואני מברך את כץ על ניצחונו ואת הירשזון על התמודדות מכובדת. הליכוד ניצח בגדול ונשתף פעולה בניהול הליכוד בהמשך הדרך".

 

מעל 90% מצירי הוועידה הצביעו בבחירות לראשות מוסדות התנועה. עוד בטרם התקבלו התוצאות החלו הטענות על אי סדרים. גורמים בליכוד טוענים כי בתוך הקלפיות נמצאו עשרות מעטפות עודפות, אולם לעומתם טוענים גורמים אחרים בתנועה כי הבחירות התנהלו כשורה. 

 

מתח גבוה ליווה את ספירת הקולות שהחלה באיחור רב יחסית בשל הטענות לאי סדרים. ח"כ אברהם הירשזון מיהר כבר בסביבות השעה 23:00 לכנס את תומכיו ולהודות להם על תרומתם הרבה לקמפיין. ח"כ עמרי שרון בנו של ראש הממשלה הגיע לגני התערוכה כבר בשעות הבוקר.

 

"אחוזי ההצבעה הגבוהים - נגד המורדים" 

 

אחוזי ההצבעה הגבוהים הדאיגו כבר בשעות הערב את "מורדי" הליכוד והמועמדים המתנגדים לתוכנית ההתנתקות – עוזי לנדאו, מיכאל רצון וגלעד ארדן. אלה הסתמכו על כך שלהצבעה יגיעו אחוזים נמוכים יותר, כאשר בחישוב שלהם אחוזים נמוכים היו מביאים בעיקר את הגושים המלוכדים והמאורגנים בתוך מרכז הליכוד. בסופו של דבר שלושת המועמדים הפסידו.

 

עד לסגירת הקלפיות התגודדו עשרות רבות של צירי ועידה ופעילים סביב מתחם ההצבעה בגני התערוכה. פעיליהם של המועמדים לראשות המוסדות המריצו בחדרים מאורגנים במיוחד את הפעילים וקראו להם להגיע להצביע. 

 

בליכוד הביעו שביעות רצון מהתנהלות יום ההצבעה, לאחר שכל מועמד קיבל אולם רחב ידיים לו ולפעיליו. גם ההתנהלות של הפעילים בשטח נחשבה למכובדת ביחס להתכנסויות עבר של פעילי המרכז.

 

דובר הליכוד, שמוליק דהאן, מסר כי גם מערכת ההצבעה הממוחשבת פעלה ללא תקלות והוכיחה את עצמה. כמו כן לדבריו, "כל הארגון של מערכת יום הבחירות עמד בציפיות".

 

כשלושת אלפים צירים בחרו את האנשים שיעמדו בראש מוסדות הליכוד, ששותקו כמעט לחלוטין בשנים האחרונות - בהשראתו של ראש הממשלה שרון.

  

מאבק צמוד

 

הקרב הצמוד ביותר התקיים על ראשות המרכז: יקיר המרכז (ואלוף המינויים) הנגבי, שנחשב רק לפני כחודש למנצח כמעט ודאי, מצא עצמו בשבועיים האחרונים בעיצומו של מאבק עיקש מול עוזי לנדאו, שנהנה מתמיכתם של יריבי שרון, המתנגדים לנסיגה מעזה. העובדה ששר החוץ סילבן שלום, שנהנה מעוצמה רבה במרכז, הצהיר על תמיכתו בלנדאו - העניקה לשר המפוטר רוח גבית לא מבוטלת כלל.  

 

שני המחנות לא קפאו על השמרים, ובימים האחרונים הפעילו מערך טלפוני שלם, בניסיון לשכנע את צירי הוועידה לבוא ולהצביע. ראש הממשלה התגייס באופן אישי לטובת אנשי שלומו, כאשר קרא בכמה כנסי פעילים "לבוא ולהצביע, לא לתת לטירוף החיצוני והקיצוני להשתלט על התנועה". בסופו של דבר, כאמור, נרשם הפסד למועמדי "המורדים".


פורסם לראשונה 21/11/2004 21:35

 

בהכנת הידיעה השתתפה דיאנה בחור-ניר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: צביקה טישלר
הנגבי בגני התערוכה
צילום: צביקה טישלר
צילום: חיים זיו
כץ - ראש המזכירות
צילום: חיים זיו
צילום: צביקה טישלר
דני נוו. ראש הלשכה
צילום: צביקה טישלר
צילום: איי אף פי
לנדאו. הפסד משולש "למורדים"
צילום: איי אף פי
צילום: צביקה טישלר
ההצבעה בגני התערוכה
צילום: צביקה טישלר
מומלצים