שתף קטע נבחר

ועדת הבריאות אישרה: ה"חגיגת" – מחוץ לחוק

"חשוב להכניס את החומר הזה לפקודת הסמים המסוכנים", הסביר ראש מינהל הרפואה, "זה מסוכן ממש כמו הירואין וקוקאין". ההחלטה באה בין היתר בעקבות אישפוזו של הנער בן ה-16 בעקבות לקיחת הכדורים "התמימים". לידיעת התימנים: לעיסת עלי הגת תמשיך להיות חוקית

סוף לחגיגת: ועדת הבריאות של הכנסת אישרה בצהריים (יום ג') את הוצאת ה"קאטינון", החומר הפעיל בעלי הגת – מחוץ לחוק. החומר הפעיל הצטרף לפקודת הסמים המסוכנים, ובתוך 30 יום יהיה בלתי חוקי. דין אחזקתו, מכירתו והשימוש בו יהיה כדין אחזקת כל סם מסוכן אחר. הוועדה קבעה כי לעיסת עלי גת, הנהוגים בקרב התימנים, תמשיך להיות חוקית.

 

המשנה למנכ"ל משרד הבריאות וראש מינהל הרפואה, ד"ר יצחק ברלוביץ', הדגיש בדיון כי "חשוב להכניס את החומר הזה לפקודת הסמים המסוכנים יחד עם חומרים אחרים, כי זה ממש כמו הירואין וקוקאין". לדבריו, אין הצדקה לאסור את לעיסת עלי הגת עצמם – משום שבכדור מרוכז האפקט המשמעותי גדול פי כמה. "ידוע לנו כי קיימות תופעות לוואי בעייתיות גם למי שלועס עלי גת", ציין, "אבל הן הרבה פחות משמעותיות מאשר בצריכת הקאטינון המרוכז".

 

חוקר הסמים פרופ' רפאל משולם מהאוניברסיטה העברית, תהה כיצד יכול להיות החומר המרוכז אסור – ואילו הצמח עצמו מותר. "בצמח הגת הטרי יש כמויות גדולות יותר של קאטינון מאשר בעלים מיובשים. למה בכלל הצמח מותר והקאטינון אסור? בגלולות ה'חגיגת' יש גם חומרים אחרים, כמו קפאין. אם נקבל את הצו של משרד הבריאות, ונאסור רק את הקאטינון באופן מעובד, היצרנים ישחקו איתנו משחק, וכל פעם ישנו במעט את ההרכב של הכדור. זה כמו לשחק חתול ועכבר בלי הפסקה, ואנחנו נמשיך לרוץ אחרי הזנב שלנו".

 

יו"ר הוועדה, ח"כ שאול יהלום, אמר כי "החלטתי לאשר את הצו של הבריאות להכנסת הקאטינון המועבד לפקודת הסמים המסוכנים לאחר ששקלתי אותו בכובד ראש". לאחר ששמע את דבריו של פרופ' משולם, ביקש היו"ר ממשרד הבריאות לחזור אליו עם תשובה מפורטת, כדי "לסגור את כל הפינות באופן הרמטי, ולהגן על בריאות הצרכנים בישראל".

 

בתוך כך נודע היום כי עיריית תל אביב מתכוונת להוציא צו סגירה מיידי נגד כל פיצוצייה שתמכור ניירות גלגול, באנגים או "חגיגת". במכתב אישי שיימסר באופן ידני לכל פיצוצייה בעיר ללא הפסקה ייאמר כי "מכירה של כלי עישון לסמים, לרבות נרגילות ובאנגים, תיחשב להפרה חמורה של רשיון העסק ותהווה בתור שכזאת עילה לנקיטת הליכים מידיים, מינהליים ופליליים לשם סגירתו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: טל כהן
החגיגת. חגיסוף
צילום: טל כהן
צילום: עופר מאיר
יהלום. שקלתי בכובד ראש
צילום: עופר מאיר
מומלצים