שתף קטע נבחר

בעקבות אשפוז בן ה-16: ה"חגיגת" יהפוך ללא חוקי

"זה עניין של זמן עד שמישהו ימות מ'חגיגת'", מעריך היום בצהריים רופא בכיר. משרד הבריאות מתכנן להוסיף בימים הקרובים את ה"חגיגת" לפקודת הסמים המסוכנים, ובכך לסיים את החגיגה שכבשה את תל אביב מאז ראשית הקיץ, והביאה הבוקר לאשפוזו של נער בן 16 במצב קשה במחלקת טיפול נמרץ לב, לאחר שהשתמש ב"גלולות הגת" התמימות לכאורה

צעיר נתנייתי, רק בן 16, וכבר שוכב מאז שעות הלילה אמש במחלקה לטיפול נמרץ לב בבית החולים "לניאדו" בעיר, מחובר למכונת הנשמה וסובל מתפקוד לב ירוד. הכל בגלל כדור אחד קטן.

 

בשבועות האחרונים הגיעו עשרות צעירים למחלקה לרפואה דחופה של המרכז הרפואי תל אביב, בעקבות שימוש ב"חגיגת" – כולם סבלו מכאבי ראש, הקאות ודופק מהיר. חלקם אף סבלו מפסיכוזה. היום בצהריים אומרים במשרד הבריאות: אנחנו הולכים לשים לזה סוף, ומתחייבים להוסיף בימים הקרובים את הכדור הקטלני לפקודת הסמים המסוכנים.

 

בתל אביב הפך ה"חגיגת" בחודשים האחרונים לסם המסיבות הנפוץ והפופולארי ביותר, והדיח את האקסטזי והקוקאין מהבכורה. אלפי צעירים תל אביביים שמשתמשים בו, אומרים: "ה'חגיגת' נותן לך כמעט את אותן תחושות שמקבלים מ'אקסטה' – רק שהוא חוקי".

 

החגיגת אכן לא נמצא, לפי שעה, בפקודת הסמים המסוכנים, ונמכר, כמעט לאור היום, בכל פיצוצייה שנייה בעיר ללא הפסקה. השילוב של סם שמפיציו טוענים כי הוא מורכב מ"עלי גת וחומרים טבעיים" ואפשר לרכוש אותו בקיוסק סמוך למסיבה, וכזה שהתופעות שהוא גורם מזכירות באופן די מדוייק סמים בלתי חוקיים קוסם לצעירים רבים.

 

מש' הבריאות הזהיר, הצעירים המשיכו לרכוש

 

משרד הבריאות אמנם הורה בקיץ להסיר את ה"חגיגת" ממדפי הפיצוציות, והוציא אזהרה שקבעה כי תוספי התזונה מסוג ה"חגיגת" ודומיו מסוכנים לבריאות. האזהרה הזאת לא עשתה רושם גדול על הצעירים, שהמשיכו להשתמש בחומר בהתלהבות. פקחי המשרד החרימו אריזות "חגיגת" שהם מצאו, אבל על כל אריזה שהוחרמה – מייד צצו כמה חדשות.

 

לפני כמה חודשים אושפזה צעירה בשנות ה-20 לחייה במרכז הרפואי "סורוקה" בבאר שבע, לאחר שנטלה את הכדור ה"טבעי". בספטמבר אושפזה ב"לניאדו" בת 25 שסבלה מסימפטומים חמורים בעקבות צריכת הכדור. והבוקר, כך נראה, הגיעו הדברים לשיא חדש, עם התמוטטותו ואיבוד הכרתו של צעיר בן 16 (ראו מסגרת), שעדיין מאושפז במצב קשה במחלקה לטיפול נמרץ לב בבית החולים בנתניה.

 

"זה רעל מסוכן"

 

את מנהל ביה"ח "לניאדו", ד"ר אבינעם שקולניק, תופעת ה"חגיגת" מוציאה מהכלים. "הנוער שנוטה להתפתות לתכשירים כאלו צריך להבין שהוא גורם לעצמו נזק עצום", הוא מתריע. "זה פשוט רעל, שגורם נזקים עצומים להרבה

איברים חיוניים בגוף. בטווח המיידי זה מסכן את חייהם ובטווח הארוך זה עלול לגרום להם נזקים קבועים לכל החיים – והכל בגלל פיתוי של דקה".

 

"עצם העובדה ששם היצרן לא כתוב על התכשיר ולא כתוב מה הוא מכיל", הוא מפרט, "אומר שיש כאן מישהו שרוצה לעשות רווח כספי על חשבון הילדים שלנו, ולא אכפת לו בכלל מבריאותם. הנוער צריך למצוא לעצמם דרכים אחרות לעשות כיף, ולא להתפתות לבלוע רעלים. כרגע שוכב אצלנו ילד בן 16, מונשם, בטיפול נמרץ לב, ובסכנת חיים".

 

"אפילו אספירין הרי יכול לגרום לסיבוכים", הוא אומר, "וכאן מדובר על רעל פר-אקסלנס, שהצעירים פשוט מתפתים ולוקחים. החגיגת, על פי ניסיוננו, פוגע במערכות הנשימה, הלב, במערכות העצבים המרכזית ובמערכת העיכול. הנזק גם יכול לבוא לידי ביטוי אחרי שנים".

 

תופעות על גבול הפסיכוזה

 

מנהל המחלקה לרפואה דחופה במרכז הרפואי תל אביב, ד"ר פיני הלפרין: "טיפלנו בקרוב ל-10 מקרים בשבועות האחרונים, והקצב הולך ועולה. במהלך השבוע האחרון אנחנו רואים, מדי יום, מקרה אחד עד שניים של אנשים שנפגעו כתוצאה משימוש ב'חגיגת'. האנשים מגיעים בתמונה אופיינית של כאבי ראש עזים, בחילות והקאות, דופק מהיר, חוסר שקט ניכר וחרדה. חלקם סובלים מתופעות על גבול הפסיכוזה וההזיות. רבים מהם מספרים על שימוש משולב עם אלכוהול, אקסטזי או גראס".

 

"אנשים חושבים שזה חוקי – מה שלא נכון, שזה סם קל – מה שלא נכון, ושאין בזה סכנה – מה שגם, פשוט לא נכון. זה נכון שהוא לא מופיע בפקודת הסמים המסוכנים, אבל בהחלט לא חוקי למכור אותו. חד משמעית. שנית, מדובר בייצור פרטיזני וזה גם "חדשני", משום שלקחו סם שנמצא בריכוז מאוד נמוך בצמח הגת, שמיליוני אנשים בתימן, סומליה ואתיופיה לועסים אותו מדי יום. אבל אי אפשר ללעוס יער שלם של גת ביום אחד, וכך יש הגבלה מובנית בתוך הצמח. אפילו עם ההגנה הזאת, ידוע שבשימוש ממושך זה יכול לגרום לנזקים מוחיים בלתי הפיכים, ולכן בארצות הברית, אגב, הגת עצמו הוא סם אסור".

 

"אבל היצרנים בארץ התחכמו", מפרט ד"ר הלפרין. הם לקחו וייצרו את החומר הפעיל בשיח הזה, שהוא חומר דמוי אמפטמין, דמוי אקסטזי, בריכוז גבוה, ושמו אותו באבקה. המשטרה בדקה וראתה שהחומר הפעיל שם הוא החומר שנמצא בגת. אבל לא בטוח שאין שם סמים נוספים, והריכוזים הם לא ממש צפויים. כך שיכול להיות שקפסולה אחת לא תעשה לך כלום, והשנייה, עם ריכוז פי 100, פשוט תהרוג אותך".

 

"עוד יהיה קורבן שישלם בחייו"

 

"המקרה של הנער מנתניה מהלילה לא מפתיע אותי", הוא מודה, "ולמרות שלנו כאן לא היו מקרים כל כך קשים – ציפינו לזה שיקרה דבר כזה. אין ספק שאם צריכת ה'חגיגת' תימשך, והציבור לא יבין שמדובר פה בסם מסוכן עד מאוד – יהיה קורבן שישלם על כך בחייו".

 

המשנה למנכ"ל משרד הבריאות וראש מינהל הרפואה במשרד, ד"ר יצחק ברלוביץ': "את ה'חגיגת' אסור למכור, משום שמדובר פה בחומר שלא קיבל מעולם אישור שיווק מטעם שירות המזון של המשרד. לכן כל מי שמוכר אותו עובר על החוק. אנחנו כרגע נמצאים בהליך סופי, ואני מקווה שבמהלך השבוע הקרוב נוכל להצהיר עליו כסם מסוכן, ולהוסיף אותו לפקודת הסמים המסוכנים. דינו יהיה כמו כל מסוכן אחרים – בדומה להירואין או לכל חומר אחר, על כל המשמעות הפלילית שבדבר".

 

"נוסף על כך", הוא אומר, "אנחנו מזהירים את הציבור לא להתייחס אליו כמו מוצר 'לגיטימי', למרות שאפשר להשיג אותו בפיצוציות, כי הוא פשוט לא. הוא חומר מסוכן ביותר, וכל מי שמשתמש בו, מוכר אותו או משווק אותו עובר עבירה".

 

"בזמנו השתמשו בצמח הגת עצמו. צמח הגת עצמו, בצורה שבה אנשים משתמשים בו הוא בריכוז מסויים, שלא גורם לסכנה קיצונית. היה על כך גם דיון בכנסת, והוחלט לא להוציא את הצמח מחוץ לחוק. אבל בעקבות העובדה שאנשים הצליחו לסנתז אותו, וליצור בצורה סינתטית את החלק הפעיל בו, התוצאה היא שתופעות הלוואי החמירו בצורה קיצונית, עד כדי סכנה לחיים עצמם. לפיכך, כל היחס שלנו לחומר הזה, בצורה הסינתטית, השתנה".

 

"בימים הקרובים נוכל להודיע באופן פורמלי שהחומר הוצא מחוץ לחוק", הוא מבשר. "ומאותו רגע – כל מי שמייצר, מוכר, משווק או צורך 'חגיגת' – יעבור על החוק הפלילי במדינת ישראל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: טל כהן
חגיגת. בקרוב מחוץ לחוק
צילום: טל כהן
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים