שתף קטע נבחר

זעם על דברי ח"כ זאב: "איך הוא מעז?"

רותי עוזרי, מנהלת מקלט לנשים מוכות של נעמ"ת, תוקפת את דבריו של ח"כ זאב ש"במחצית מהמקרים - הנשים הן שמכות, והרבה פעמים מדובר בגבר טוב, שהאשה משפילה אותו". לדבריה, "אנשים שמגיעים לכאן מודעים לתופעת האלימות ולא מאשימים את האישה בפרובוקציות"

"מאוד עצוב שח"כ בישראל מעז להתבטא בצורה כזו". כך אמרה היום (ד') רותי עוזרי, מנהלת מקלט לנשים מוכות של נעמ"ת, בעקבות דבריו אתמול של ח"כ נסים זאב (ש"ס), לפיהם "במחצית מהמקרים של אלימות במשפחה - הנשים הן אלה שמכות".

 

ח"כ זאב טען בין היתר שבמקרים רבים הגבר הוא "דווקא איש שקט וטוב, האישה מתגרה בו, מקניטה אותו, משליכה לעברו חפצים, שורטת אותו, מקניטה, מאיימת ומשפילה, והוא לכל היותר מגיב להתקפותיה".

 

 

עוזרי תוקפת את דבריו: "אנשים שמגיעים לכאן מודעים לתופעת האלימות ולא מאשימים את האישה בפרובוקציות, כפי שעשה ח"כ זאב. לנשים שמגיעות לכאן קשה מאוד לספר על כל מה שעבר עליהן ולחשוף את הסוד.

 

"אחרי שסוף סוף הן עושות את זה, קשה מאוד לעזוב את כל הסביבה החברתית בה הן חיות, לעזוב את המסגרות המוכרות והקרובות, ובכל זאת הן עושות את זה, לכן כנראה שיש לכך סיבה. לא סתם מקבלים אישה למקלט. זה לא מקלט לחסרות בית או לנשים אחרות שיש להן קשיים בחייהן. יש קריטריונים נוקשים לקבלה למקלטים ומומחים עושים את עבודת המיון, כך שאי אפשר לטעון שהתופעה לא קיימת".

 

ח"כ זאב גם טען ש"מרביתן של אותן נשים שייכות למגזרי מיעוטים, עולים חדשים, והאלימות בבתיהן מתרחשת לעתים קרובות על רקע של עוני, שימוש בסמים, אבטלה, שכרות, וקשיי קליטה חמורים".

 

לדברי עוזרי, "הדוגמאות של ח"כ זאב לא קשורות למציאות. תמיד יש מקרים יוצאים מן הכלל. אבל תופעת האלימות חותכת את כל האוכלוסייה. המקלט משלב תחת קורת גג אחת מעון לנשים מוכות ומרכז למניעת אלימות במשפחה. למרכז מגיעות גם נשים עם 18 שנות השכלה, שגם הן סובלות מאלימות נגדן. מגיעות הנה אשכנזיות, עולות חדשות, עולות ותיקות, נשים ממוצא ספרדי, מרוקאי, כולן סובלות מתוקפנות של בני זוגן.

 

"במעונות לנשים מוכות יש פחות יש נשים מהאוכלוסיות המבוססות, מהסיבה הפשוטה שיש להן אפשרויות להסתדר בחוץ, להבדיל מנשים משכבות מבוססות פחות, שלא יכולות לאפשר את זה לעצמן, והן זקוקות ליותר סיוע".

 

לדבריה, "האמירות של ח"כ זאב מייצגות מיעוט מאוד קטן. מאוד מאכזב שח"כ מדבר כך. אנחנו רוצים שיעמדו בכנסת לטובת האוכלוסייה הזו ויקדמו חוקים למענה. חברת הכנסת לשעבר יעל דיין, וח"כ זהבה גלאון כיום, מאוד קידמו את הנושא. חבל שרק ח"כיות לוקחות את זה על עצמן ולא גברים". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: זום 77
זאב. "דבריו לא מחוברים למציאות"
צילום: זום 77
צילום: ג'רמי פלדמן
(ארכיון)
צילום: ג'רמי פלדמן
מומלצים