שתף קטע נבחר

ח"כ זאב: במחצית מהמקרים - הנשים מכות

מליאת הכנסת קיימה דיון במסגרת יום המאבק הבינלאומי באלימות נשים, שהידרדר עד מהרה לחילופי האשמות. ח"כ נסים זאב מש"ס אמר שמנתונים שהגיעו לידיו, ב-50% מהמקרים, הנשים אחראיות לאלימות: "חשבתי שאצא לרחוב ואראה נשים בגבס". זהבה גלאון הגיבה: "אתה נראה לי גבר מוכה"

כך נשמע דיון בכנסת ביום המאבק הבינלאומי נגד אלימות נשים. ח"כ נסים זאב (ש"ס) שטח את משנתו הסדורה בעניין אלימות נגד נשים. לדבריו, ב-50% מהמקרים, הנשים מכות את בעליהן, או אחראיות להסלמה באלימות. "חשבתי שאצא החוצה ואראה נשים בגבס", אמר ח"כ זאב. ח"כ זהבה גלאון הגיבה: "אתה נשמע לי גבר מוכה". וזו היתה רק ההתחלה.

 

נסים זאב: 

אדוני היושב ראש, כנסת נכבדה, כדי שלא יתפרש או שאני לא אהיה מובן מספיק, אפתח בדברי הרמב"ם, למרות שחברי גם אמרו זאת קודם לכן: חייב אדם לכבד את אשתו ולאהוב אותה, ולכבדה יותר מגופו. זו חובתו של כל אדם. אי-אפשר לקיים בית ולהקים בית אם אדם, קודם כל, לא נוהג בכבוד וביחס יפה כלפי רעייתו.

 

אבל אני אגיד לכם, כששמעתי את כל הנאומים, חשבתי שעכשיו אני אצא לרחוב ואמצא נשים עומדות בתור מוכות, חבולות, אחת, חלילה וחס, עם גבס, והשנייה אני לא יודע מה, בדרך לבית-החולים. נשמעה פה קטסטרופה מהלכת.

 

זהבה גלאון (יחד): 

אין אלימות?

 

רשף חן: 

אתה יודע כמה נשים מוכות יש?

 

נסים זאב:

חבל שזו האווירה, חבל מאוד.

 

זהבה גלאון:

אין אלימות?

 

נסים זאב:

כדאי שתשמעו נתונים. האלימות היא דו-צדדית. אין ספק שיש גברים מכים.

 

רשף חן:

האלימות היא דו-צדדית? איפה אתה חי?

 

נסים זאב:

האם ישנן נשים טובות ותמימות שהבעל מתעמר בהן? כן. אין שום ויכוח על כך. אבל אין עשרות אלפי נשים כאלה בישראל. ודאי שאין מדובר במאות אלפים. אולי תגידי לי, חברת הכנסת זהבה גלאון, כמה נשים מוכות יש היום במקלטים?

 

זהבה גלאון: 

לא מספיק, כי אין מספיק מקלטים.

 

נסים זאב: 

יש בכל רחבי הארץ 700 נשים, ויש עוד כמה מאות נשים שממתינות.

 

נסים זאב:

חלילה וחס. פתחתי את דבריי שאדם חייב לכבד את אשתו, אבל אי-אפשר להפוך את במת הכנסת להסכמה כזאת שיש על דעת כל החברים, שהנשים פה מוכות ויש קטסטרופה מהלכת. מרביתן של אותן נשים שייכות למגזרי מיעוטים, עולים חדשים, והאלימות בבתיהן מתרחשת לעתים קרובות על רקע של עוני, שימוש בסמים, אבטלה, שכרות, קשיי קליטה חמורים.

 

זאת בעיה, אבל בוודאי שאין מדובר פה בפעולת דיכוי המונית, כמו שאתם מגדירים פה כקטסטרופה. אלימות במשפחה, מתברר, איננה בהכרח עניין חד-צדדי, והגברים אינם תמיד אלה שיוזמים את חילופי המהלומות. יש רשימה ארוכה ומכובדת, של יותר מ-150 מקרים שהוכח לפחות במחצית מהתקריות האלימות בין בני-זוג, נשים הן אלה שתוקפות ראשונות. אולי שכחתי את המקרה שאשה רצחה גבר לא מזמן. גם על זה היה דיון.

 

אני רוצה לדעת, האם הנשים בארצות-הברית הן שונות מהנשים בארץ? הרי היה מחקר בארצות-הברית, נשים ששהו במקלטים לנשים מוכות בארצות-הברית הודו ש-77% מהמשתתפות הפעילו אלימות נגד בני-הזוג במהלך השנה שקדמה להגעתן למקלט.

 

זהבה גלאון:

כל אחד יכול להגיד כל שטות?

 

נסים זאב:

זאת אומרת, אותן נשים הודו שהן הפעילו אלימות.

 

נסים זאב:

אני לא מבין, הרי אלה נתונים שאני אספתי.

  

נסים זאב:

55% מהנשים הודו כי נקטו אלימות במהלך ששת החודשים שלאחר יציאתן מהמקלט.

 

נסים זאב:

האלימות במשפחה יכולה להיות סיפור של התעמרות, שהחזק כאילו מכה בחלש, אבל ברוב המקרים הוא סיפור של הסלמה הדדית. יש תסריט שהבעל שיכור והוא מכה את אשתו ואת ילדיו. התסריט הזה הוא אחד מני רבות. אבל התסריט האחר הוא דווקא איש שקט וטוב, האישה מתגרה בו, מקניטה אותו, משליכה לעברו חפצים, שורטת אותו, מקניטה, מאיימת ומשפילה, והוא לכל היותר מגיב להתקפותיה.

 

זהבה גלאון:

די, די, די.

 

נסים זאב:

יש מקרים כאלה.

 

זהבה גלאון:

כמה? כמה?

 

זהבה גלאון:

אתה נשמע לי גבר מוכה.

 

נסים זאב:

תאמיני לי שהן מחייכות, כי הן יודעות שאני דובר עכשיו אמת.

 

רשף חן:

זאת עמדת הרב עובדיה?

 

נסים זאב:

ששני בני-הזוג הם אנשים סוערים, שהתרגלו להוציא את העצבים שלהם אחד על השני והם גולשים לעתים קרובות מהטחת עלבונות לתגרת ידיים. הנושא הזה צריך טיפול יסודי, אבל אי-אפשר לומר שאלימות כנגד ילדים ואלימות במשפחה - תראי בסקרים, בארצות-הברית יותר נשים מכות ילדים, וילדים סובלים מאלימות במשפחה, מהאמהות יותר מאשר מהאבות.

 

לכן צריכים לקחת את זה בפרופורציה נכונה. הדבר שיכול לעזור לבני-הזוג הם אותם המשפחתונים שפתחו לאותם בני-זוג, שמלווים אותם ונותנים להם הדרכה נכונה. אבל צריך לדעת, שברוך השם במגזר החרדי כמעט זה לא קיים.

  

זהבה גלאון: 

אתה גבר מוכה?  

 

התגובות: דוגמה עצובה למצבן של הנשים בחברה החרדית

 

יו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה, חברת הכנסת אתי ליבני משינוי אמרה בתגובה לדבריו של נסים זאב: "זאב מהווה דוגמה עצובה לכמה עגום מצבן של הנשים בחברה החרדית. דבריו המופרכים כאילו יש יותר מדי מעונות לנשים מוכות רק מוכיחים את יחסה האטום של החברה החרדית לנשים מוכות. על-פי הנתונים שהגיעו לוועדה בשנת 2004, פנו 150 נשים למעון החרדי היחיד בארץ".

 

חברת הכנסת אורית נוקד אמרה כי "אדם שמשמיע אמירות כמו נסים זאב אינו ראוי לכהן כחבר כנסת. "אני מזמינה את ח"כ זאב להתלוות אלי כבר מחר בבוקר לסיור במעון לנשים מוכות".

 

יו"ר "אמונה", ליאורה מינקה, תקפה בחריפות את חבר הכנסת מש"ס: "ח"כ זאב נפל על הראש ואיבד כל קשר למציאות. זה לא קורה לו בפעם הראשונה. המשנה הפסיכולוגית המדהימה אותה פרש בעל החלומות בכנסת בסוגיית האלימות נגד נשים מבישה. קשה להאמין שאדם יכול לעבור את סף בית הנבחרים מבלי לעבור את סף המינימום של אינטליגנציה רגשית, ומבלי לטעום ולו ביס אחד מעץ הדעת. אוי לנו מבערותו ואבוי לנו משליחותו הציבורית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: זום 77
נסים זאב. הנשים מכות
צילום: זום 77
צילום: מאיר פרטוש
אתה גבר מוכה. זהבה גלאון
צילום: מאיר פרטוש
צילום: צביקה טישלר
דוגמה עגומה. ח"כ לבני
צילום: צביקה טישלר
מצבן של הנשים המוכות
מומלצים