שתף קטע נבחר

צילום: איי פי

סרי לנקה: הניצולה הישראלית ישנה בין גופות

תיירת ישראלית, ששהתה עם חברהּ במלון בסרי לנקה, שהוצף מגלי הצונמי, מצאה את עצמה ישנה בין שתי גופות נשים, לאחר שפונתה לבית החולים האזורי לאחר האסון. בבוקר מצאו השניים זה את זה. תיירים אחרים סיפרו גם הם על מלונות שהוצפו

התייר האמריקני מתיו או'קונל החל לצחוק כשהתעורר והבין שהחדר שלו באכסניה בסרי לנקה התמלא במים, אבל כשהמים הפרידו בינו לבין חברתו הישראלית, סו מור, התחלף הצחוק בתחושת אימה.

 

 

מור ואו'קונל היו בין 70 התיירים הזרים בסרי לנקה שהתמזל מזלם והם ניצלו מהשטפונות שגרמו גלי הצונמי בעקבות רעש האדמה אתמול. את ליל אמש העבירה מור ללא חברה, כשהיא ישנה בין שתי גופות נשים בעיר אמבלנגודה. להערכת הרשויות, כ-5,800 בני אדם נהרגו ברחבי סרי לנקה. בסך הכל, נספו כ-23,500 בני אדם.

 

מור סיפרה שהיא העירה את חברהּ כאשר החלו המים לחדור לחדרם, אבל הוא לא התייחס לדבריה ברצינות. רק כשקם ויצא מהחדר, התברר לו שאינו יכול לסגור את הדלת חזרה, בגלל המים שמילאו את החדר לאט לאט. 

 

"צחקתי כשניסיתי לסגור את הדלת, אבל העניין נעשה רציני", אמר או'קונל, שעטוף בבד ובחולצת נשית שנתנו לו מקומיים לאחר שאיבד את כל בגדיו בשטפונות.

 

או'קונל ומור נפצעו והועברו בנפרד לבית החולים האזורי שהתמלא בגופות ובפצועים. בבית החולים מצאה עצמה מור ישנה בין שתי גופות, עד שהתאחדה עם חברה. "המקומיים כל כך נחמדים, ואפילו הביאו לי שק עם אוכל", סיפרה.

 

המלון הוצף בגל של ארבעה מטרים

 

התייר הנורבגי, ביורן ריסוי, בן 29, היה באתר הנופש היקדוואה, כשגלים שטפו את חדרו. הוא וחברו הועברו לבית החולים. "אנחנו בסדר. הצלחנו לטפס על עץ, אבל היו ילדים בחוף שהגלים החזקים השליכו אותם לעבר גדרות".

 

אופל אפונסו, עובד באחד המלונות באזור, סיפר שמלונו הוצף במים בגובה מטר וחצי עם הגל הראשון. "אבל אחרי חמש דקות הגיע גל שני בגובה כארבעה מטרים. "ראיתי אוטובוסים צפים במים".  

 

"אני לא יודע אפילו מה נשאר מהמלון שהייתי בו", סיפר תייר שוויצרי. "הייתי בקומה השנייה ועכשיו המשטרה סגרה את המלון כדי למנוע ביזה".

 

ממשטרת העיר גאלה נמסר שכ-500 בני אדם נהרגו באסון. "אנחנו עדיין אוספים גופות", אמר קצין המשטרה, נימל פררה. "אני שוטר כבר 18 שנה ואף פעם לא ראיתי דבר כזה".

 

סיוט משולש בגלל האח וההורים

 

ובינתיים, ממשיכות מאות משפחות בישראל לדאוג לגורל יקיריהן. בטי פדידה, בת 35, מקריית ביאליק, חוותה סיוט משולש עם היוודע דבר האסון במזרח: אחיה ניר, בן 22, שנמצא באיי אנדמן שבהודו, בטיול אחרי הצבא, עדיין לא יצר כל קשר עם המשפחה. שני הוריה שהו באיי תאילנד, ורק היום הצליחה ליצור עימם קשר.

 

"ההורים שלי חולצו בסירה וכנראה שבמהלך החילוץ אמא שלי עפה ממנה, והם הופרדו. נוצר מצב שאמא שלי נשארה בקופיפי, ואבא שלי הגיע לפוקט. כרגע, תודה לאל, שניהם בפוקט, והם הצליחו ליצור קשר. "אחי מטייל כבר שלושה חודשים בהודו, ושלח דואר אלקטרוני לפני כשבוע, בו מסר שהוא נוסע עם חברים לאיי אנדמן, שם ישהה כשבועיים".

 

פדידה זועמת על שלא מטיסים צוותי חילוץ לאזור. "כולם ילדים אחרי צבא, מדוע לא שולחים לשם חילוץ? לישראלים שמתגוררים בטורקיה שלחו צוותי חילוץ, אז מה בנוגע ל-160 הישראלים באנדמן? חלק גדול מהם הם חיילים אחרי צבא. כל דקה חשובה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
ניצולים בסרי לנקה
צילום: איי פי
לא יצר קשר. ניר פדידה שמטייל בהודו
מומלצים