שתף קטע נבחר

צילום: איי פי

כ-15 ישראלים נפגעו באסון, צה"ל נערך לסייע

כ-540 ישראלים הצליחו ליצור קשר עם נציגי משרד החוץ ועם משפחותיהם בישראל, בהם 14 עד 17 שהוגדרו כנפגעי האירוע. עדיין לא ברור אם יש הרוגים ישראלים. לדברי מנכ"ל משרד החוץ, נסים בן שטרית, איי אנדמן בהודו הם המוקד הבעייתי. שר הביטחון הורה לצה"ל להיערך לחיפושים באיים, משלחות חילוץ יצאו לאיזורי האסון

הנפגעים הישראלים: במשרד החוץ בירושלים מנסים לאתר מאות ישראלים הנמצאים באזורים שנפגעו מנחשולי הענק בדרום מזרח אסיה. באסון נספו יותר מ-23 אלף בני אדם. סמנכ"ל משרד החוץ, נסים בן שטרית, אמר בצהריים (יום ב'): "עד כה, ידוע על כ-14 עד 17 ישראלים שנפגעו. 50 ישראלים פונו מהבלוק באיי אנדמן והגיעו לנמל פורט בלייר. ישראלים נוספים צפוים להתפנות בסירות נוספות".

 

לדברי בן שטרית: "אנו מארגנים שם מטוס שיקח אותם לבנגקוק. מבנגקוק יתבצע פינוי לאחר שנאסוף את הישראלים שמעונינים להתפנות".

 

יוסי אלפסי, מנהל חדר המצב בירושלים, אמר כי למשרד הגיע מידע ממקומיים באיזור איי אנדמן בהודו, לפיו ישנם 107 ישראלים במקום, שהמקרומיים הודיעו שהם בסדר. ממתינים לקבל פרטים אודותיהם. 

 

לפי שעה, אין דיווחים על הרוגים ישראלים. שר הביטחון, שאול מופז, הורה לצה"ל להיערך במהירות לשיגור צוותי חיפוש אחר ישראלים באיי אנדמן שבהודו וכן צוותי סיוע רפואי.

 

 

יותר מיממה לאחר אסון הטבע באסיה, שגרם למותם של למעלה מ-23,500 בני אדם, מזהירים השירותים המטרואולוגיים באזור כי הסכנה עדיין לא חלפה. המרכז המטאורולוגי הלאומי של סרי לנקה, הזהיר מפני נחשולי ענק נוספים, לאחר שגלי צונמי כבר הגיעו הבוקר לחופי האי האינדונזי, סומטרה. במשרד החוץ חוששים שעשרות ישראלים נפגעו. גורמים רשמיים בתאילנד מסרו כי 35 מבין 430 ההרוגים הם תיירים. בסרי לנקה נהרגו כ-70 תיירים. כ-3,000 בני אדם נהרגו באי קאר ניקובר, מאיי אנדמן.

 

בן שטרית הבהיר כי למשרד החוץ אין אמדן של מספר הישראלים השוהים במזרח אסיה. 540 ישראלים הצליחו ליצור קשר עד כה עם נציגי משרד החוץ ועם משפחותיהם בישראל, בהם 14-17 הוגדרו כנפגעי האירוע. כ-90 מהם יצרו הערב קשר מאיי אנדמן. "אני לא יכול להגיד בוודאות שיש ישראלים שנספו באירוע. איננו יודעים כמה אנשים חסרים. בכל זמן נתון מסתובבים באזור תאילנד בין 6,000 ל-7,000 ישראלים. לשמחתנו, רובם נמצאים בחגיגות ה'ירח המלא' באזורים שלא נפגעו מהאסון", אמר בן שטרית.

 

משרד החוץ הוציא שתי משלחות של רופאים לסרי-לנקה ולתאילנד על-מנת לסייע לנפגעים באסון, וכן נשלח סיוע רפואי ובו תרופות ומזון לתינוקות למוקדי האסון.

 

אחד ממוקדי האסון הבעייתיים ביותר מבחינת משרד החוץ הוא באיי אנדמן שממזרח להודו, אתר שהוא מוקד משיכה לתיירים ישראלים רבים. חיל הים ההודי דיווח הבוקר למשרד החוץ שאין בידיו דיווחים על נפגעים זרים באיי אנדמן שבהודו, אך המידע חלקי בלבד: "איי אנדמן מרוחקים ומבודדים משאר האזור, ולכן קשה מאוד לאתר את הישראלים שנמצאים שם", אמר סמנכ"ל משרד החוץ.

 

הוא הוסיף: "אנו עובדים 24 שעות עם צוות קטן על כיסוי שטח עצום בגודלו, בכדי לאתר ישראלים ולהביאם לחוף מבטחים. התקשורת הטלפונית באזור קשה. רוב המערכות קרסו". בן שטרית אמר כי ישראלים שיגיעו לעיר בנגקוק ויהיו מעוניינים לשוב ארצה יוכלו לעשות זאת מיד ובכל זמן נתון.

 

קצינת העתונות של שגרירות ישראל בדלהי, מיכל גור-אריה, אמרה ל-ynet: "נציג של השגרירות, יחד עם עובד מקומי, הגיעו הבוקר לאיי אנדמן. הנציג שלנו מכין רשימות של הישראלים שנמצאים שם ומעביר אותם אלינו. אנחנו נעביר את השמות לחדר המצב של משרד החוץ.

 

בסרי לנקה יש קונסול כבוד של ישראל. הוא יושב בקולומבו ומטפל בכל הנושא של הישראלים שנמצאים שם. זה מספר יחסית קטן לפי מה שאני מבינה. הערב אמורה להגיע משלחת רפואית מישראל שתגיש סיוע באזורים הדרומיים של סרי לנקה. לא ידוע לנו על פצועים ישראלים בסרי לנקה. אנחנו יודעים על מספר מצומצם של אנשים שהיו אמורים להיות בסרי לנקה ועדיין לא יצרו קשר".

   

 

אסתי טורקניץ', אמו של אורי, צעיר מרמת ישי, המבלה באי הבלוק שברצועת איי אנדמן מאז ה-20 לחודש, אמרה ל-ynet: "אני רק רוצה לשמוע שהוא בסדר, שראו אותו, נגעו בו ושהוא חי. אז אוכל לנשום לרווחה". 

 

"אני מחפש את ליאור סימן-טוב ורועי שרף", סיפר הרצל דבוש ל-ynet. "ליאור הוא האחיין שלי ורועי הוא חבר טוב שלו וגם קרוב משפחה. הם מטיילים כבר בערך חמישה חודשים, ונהגנו לדבר איתם בערך פעם בשבוע. העניין הוא שבדרך כלל אחרי אירוע כזה כולם מתקשרים, והם עדיין לא יצרו איתנו קשר.

 

"אנחנו יודעים שהם היו באיי אנדמן ואנחנו מנסים ליצור איתם קשר. אני לא מצליח לתפוס שם אף אחד. דיברתי עם השגרירות בדלהי והבנתי שנציג שלהם הגיע לאיים אבל אני לא יודע מעבר לזה".

 

גם בבית משפחת כתראן בחיפה מודאגים. מיכה, אחיו של ארז המבלה באיי אנדמן, אמר ל-ynet: "אנחנו רק מבקשים שמישהו מהם יצור קשר עם אחת מהמשפחות בארץ. רק אחד בשם כולם, כדי שנוכל להירגע". בני משפחת כתראן לא שמעו מארז מאז ה-10 בחודש, אך הם לא דאגו משום שידעו שאין אפשרות ליצור קשר מהמקום. "הוא חיכה הרבה זמן לנסוע לשם. זה מקום פסטורלי ושליו. אנחנו יודעים שהוא נסע לשם לבד, אך בוודאי התחבר שם עם קבוצות של ישראלים", סיפרו.

 

בני משפחותיהם של הישראלים הנעדרים מהאי הבלוק, הקימו רשימת תפוצה באינטרנט כדי להעביר מידע. אחד מהם הצליח בשעות הלילה המאוחרות ליצור קשר עם אחת המסעדות באי, ונערה שענתה לו אמרה שכל 15 הישראלים שנמצאים שם בריאים ושלמים. "קיבלנו גם מידע מאיש הסברה הודי שנמצא באיי אנדמן, לפיו בכל חמשת האיים הישראלים בריאים ושלמים. זה מידע מרגיע, אבל אנחנו לא יכולים להתבסס עליו. עד שלא אדע בוודאות שאורי שלי בריא ושלם, לא אמצא מנוח", סיפרה אסתי טורקניץ'.

 

בני המשפחות מבקשים מהגולשים ומכל אדם שיש בידו פיסת מידע לעדכן אותם. "אנחנו חיים משביבי מידע ומחכים לדעת שהכל בסדר".

 

יצאו לטייל בצפון תאילנד

 

גם בתאילנד נעשה מאמץ לרכז את הישראלים ולהביאם למקום מבטחים. נסים בן שטרית סיפר כי חלק מהישראלים בפוקט יצאו באוטובוס בדרכם לבנגקוק, וכ-60 ישראלים כבר הגיעו לבירה. "גם מקופיפי הגיעה אניה עם ישראלים לפוקט", אמר.  

 

הפעם האחרונה שמשפחת טסה מחולון שוחחה עם הבת עינב, היתה ביום רביעי שעבר. היא התקשרה מבנגקוק, וסיפרה שהיא ושניים מחבריה לטיול, אביב ועינב, מתכוונים לנסוע לצפון תאילנד.

 

האם, אורית טסה, סיפרה ל-ynet: "לפי מה שהבנתי מאמה של החברה של עינב, שלושתם אמורים היו לצאת במוצאי שבת לטיול בצפון. אם הם דבקו בתוכנית שלהם, ואני מאוד רוצה להאמין בכך, אז הנסיעה לשם באוטובוס אורכת 12 שעות, דהיינו אתמול הם כבר הגיעו לשם. לדעתי עכשיו הם כבר התחילו את הטרק, של בערך ארבעה ימים, כך שאנחנו יכולים לחלום על לשמוע מהם בקרוב.

 

"הבנתי שבצפון כל מערך התקשורת ממש לא משוכלל. כל החבורה נעלמה ולנו נותר רק לשער השערות. אני מנסה להיתפס בתיאוריה הזו שהיא בכלל לא יודעת מה קרה. אין לנו מה לעשות חוץ מזה. מה עוד אפשר, לעלות על טיסה לשם"? סיפרה טסה.

  

צוותי חילוץ יצאו מישראל לאזורי האסון 

 

שר הבריאות, דני נווה, הורה למנכ"ל המשרד הבריאות להרכיב משלחת סיוע רפואית שתצא לתאילנד. בראשה יעמוד המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, ד"ר בועז לב. היא תורכב מחמישה רופאים וארבע אחיות מבתי החולים השונים בארץ.  

 

כמו כן ישלח משרד הבריאות תרופות לסרי לנקה ולתאילנד.

 

חברת הביטוח "הראל" ארגנה צוות חילוץ: "החלטנו להוציא את נדב כליפה - סגן מנהל צוות החילוץ שלנו - הראל 669", נמסר מהחברה, "אתמול סברנו שיש לנו 12-13 מבוטחים באיי אנדמן והיום אנחנו יודעים שיש לנו שם למעלה מ-60. אין איתם קשר - לא לנו ולא למשרד החוץ. הצוות בדרכו לשם כדי לנסות ולברר מה קורה איתם. ברגע שהוא יגיע לשם, הוא יעדכן אותנו.

 

"המטרה שלנו היא לנסות ולהרגיע את ההורים והקרובים כמה שיותר מהר. יש לנו רופא נוסף שהוצאנו - הוא בדרכו לפוקט ורופא נוסף שיצא עם משלחת של משרד החוץ".

 

יחידת החילוץ של חיליק מגנוס תוציאשלושה צוותים לאזור האסון בסרי לנקה, בקופיפי ולאנדמן. לדברי מגנוס, "באנדמן פגע הרעש בשעות הבוקר המוקדמות, כך שרוב הנפגעים הם כפריים שחיים על החוף ודייגים שהיו במים. בהבלוק החוף טיפה מעל המים, והנחשול גרם לפחות נזק".

 

לדבריו, "בסרי לנקה הנזק חמור מאוד, הישראלים שם מקימים רשתות קשר בהדרגה, ועל פי ידיעתנו יש לא מעט נעדרים".

 

פורום מיוחד ב-ynet: ד"ש להורים ממזרח אסיה


פורסם לראשונה 27/12/2004 09:52

 

בהכנת הידיעה השתתפו שרון רופא-אופיר, מירי חסון, חנן גרינברג ומורן זליקוביץ'
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
הרס וחורבן בחוף תאילנד
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
חילוץ פצועים מהאסון
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
אי בהודו
צילום: רויטרס
צילום: איי פי
תיירים ממתינים לחילוץ בתאילנד
צילום: איי פי
צילום: רויטרס
פוקט. הרס וחורבן
צילום: רויטרס
מומלצים