שתף קטע נבחר

נעצר חייל שקרא לסרב פקודה בפינוי קרוואנים

סמ"ר יוסי פילנט מגדוד חרוב, תושב ההתנחלות יצהר, חשוד שקרא לחיילים לסרב פקודה במהלך פינוי קרוואנים במאחז סמוך ליישוב, תוך שהתעמת עם שוטרים. אחר הצהריים ירה חייל צה"ל באוויר בעימות עם המתנחלים במקום. איש לא נפגע. צה"ל יצמצם את כוחותיו באזור, בעקבות עימותים חוזרים ונשנים עם מתנחלים

העימות עם המתנחלים הגיע לשיא חדש: המשטרה עצרה היום (ב') חייל מגדוד חרוב, סמ"ר יוסי פילנט מההתנחלות יצהר, החשוד שבמהלך פעולת פינוי שני קרוואנים בגבעת להבה, הסמוכה ליצהר, קרא לחיילים ולשוטרים לסרב פקודה, תוך שהתעמת עמם. החייל הועבר לחקירה במצ"ח, ויעבור שיפוט מהיר.

 

אחר הצהריים הגיע העימות ביצהר לשיא, כאשר חייל ירה באוויר במקום. לא היו נפגעים מהירי. צה"ל והמתנחלים מסרו גרסאות סותרות.

 

החייל סיפר בשחזור האירוע כי ניסה למנוע מנערה לנקר גלגל ברכב צבאי, ואז התנפלו עליו כ-14 מתנחלים. לטענתו, אחד מהם שלף אקדח, ואז - כשהחייל חש סכנה - הוא ירה באוויר.

 

גורם בכיר בצה"ל אמר ל-ynet כי "מדובר באירוע חמור מאוד. צה"ל לא יקבל כל סרבנות שהיא, או הפרעה לכוחות הביטחון. צה"ל יעשה כל משימה שיטיל עליו הדרג המדיני". עוד ציין הגורם הצבאי כי "במקביל לחקירת מצ"ח, יתקיים הליך משמעתי נגד החייל ותישקל האפשרות לשלוח את החייל למחבוש, בגין קריאתו לסירוב פקודה".

 

בעקבות עימותים חוזרים ונשנים שהיו בשבועות האחרונים עם תושבי גב ההר, ובהם תושבי יצהר, החליטו בצה"ל לצמצם את הכוחות במקום. בצה"ל חזרו והדגישו שהצבא ימשיך לשמור על כל ההתנחלויות, בכל מקום שבו יש אזרחים ישראלים.

 

יותר מ-200 חיילים ושוטרים הגיעו בשעות הבוקר לגבעת להבה. לטענת הצבא, המתנחלים הציבו במקום שני קרוואנים באופן לא חוקי וחיברו אותם לחשמל. עוד טוען הצבא כי היתה הידברות עם המתנחלים, אך אלה לא עשו דבר לפנות את הקרוואנים.

 

צילום: רויטרס

למקום הגיעו כ-50 מתנחלים שמנעו במשך שעות ארוכות מהשוטרים לפנות את הקרוואנים. לטענת המתנחלים, אנשי כוחות הביטחון הפעילו כלפיהם כוח פיזי וגרמו נזק לציוד.

 

לטענת המשטרה, המתנחלים יידו לעברם אבנים וכתוצאה מכך נפצע קל שוטר מג"ב שפונה לקבלת טיפול רפואי. לבסוף פונו שני הקרוואנים ו-15 עצורים הועברו להמשך חקירה במרחב שומרון.  

 

בצה"ל רואים בחומרה את האירועים. לדברי גורם בכיר, "המתנחלים לא היו אמורים להיות מופתעים כשהגענו. לפחות שבוע אנחנו בהידברות איתם שיפנו מהמקום את שני הקרוואנים הלא חוקיים". לדברי הגורם, המתנחלים שפכו שמן על הכביש, הוציאו את האוויר מגלגלי כלי הרכב וחסמו את הדרך למעבר של כלים כבדים שיפנו את הקרוואנים.

 

שיא האירועים: חייל ירה באוויר

 

מאוחר יותר ירה חייל באוויר בהתנחלות יצהר. לטענת הצבא, אחד המתנחלים ניסה לגנוב את נשקו של החייל והוא ירה באוויר כאזהרה. מנגד, טענו המתנחלים כי נערה ניסתה לנקב את צמיגי רכב צבאי וניסתה להימלט. החייל קרא לה לעצור, ולאחר שלא עצרה - ירה באוויר.

 

אפרים בן-שוחט, תושב ההתנחלות יצהר, שהיה במקום, סיפר ל-ynet: "חייל חשד בילדה בת 12 שהיא מתכוונת לפנצ'ר לו את הגלגלים. הוא החל לרדוף אחריה. הילדה עברה לידי, החייל דרך את הנשק, ואמר לכולנו 'תזוזו או שאני יורה בכם'. אמרנו לו 'תירגע, זה נשק, לא צחוק'. הוא המשיך במרדף אחר הילדה וירה כמה כדורים מעל הראש שלנו.

 

"חזרנו ואמרנו לו להירגע, אבל הוא המשיך לירות לנו מעל הראש. האירוע הסתיים לאחר שהרבש"ץ (אחראי הביטחון) הגיע למקום, לקח את החייל הצידה והרגיע אותו. החייל הזה הוא סכנה לחיי אדם. כבר לא מדובר רק בתחושה, זו כבר האמת, ששרון נותן לגיטימציה לירות לעבר מתנחלים".

 

בצה"ל אומרים כי מתנחלת צעירה הגיעה למקום וניסתה לגרום לתקר בגלגל של רכב צבאי. החייל קרא לה לעצור ואז, טוענים בצה"ל, מתנחלים ניסו לקפוץ על החייל ולחטוף את נשקו. החייל ירה בתגובה באוויר. בצה"ל רואים בחומרה את המקרה, וטוענים שכל האירוע נמצא בחקירה.

 

בעקבות העימותים באזור יצהר, קראה ראש מועצת קדומים וחברת מועצת יש"ע, דניאלה וייס, לחיילי צה"ל שיבואו לפנות יישובים - לסרב פקודה. לדבריה, "אסור להישמע להוראות השלטון הרע". בשיחה ל-ynet הבהירה וייס: "אם חייל יבוא לפנות יישוב או מאחז ביהודה, שומרון או בגוש קטיף - הוא צריך לסרב פקודה".

  

וייס הסבירה: "אין שום בעיה בדבר, מכיוון שהחיילים נשלחו לצבא על ידי משפחותיהם על מנת להלחם באויב הערבי ולא לגרש יהודי מביתם". יש לציין כי מדובר בהתבטאות ראשונה של בכירה במועצת יש"ע הקוראת באופן מפורש לסרבנות של חיילים וקצינים בתוך הצבא.

  

מזכ"ל שלום עכשיו, יריב אופנהיימר, הגיב: "לכל חייל יש הזכות והחובה להגן על עצמו וגם מתנחלים צריכים להבין שלהתפרעות יש גבול. המאחזים הפכו לבית גידול של ציבור אלים ומסוכן ועל צה"ל לפעול בהתאם למציאות".

 

הנהגת המתנחלים הקימה ליד הכנסת מחנה אוהלים, לצורך "עצרת מתמשכת" תחת הכותרת: "הטרנספר לא יעבור". במועצת יש"ע מעריכים כי מאות ואלפים צפויים להגיע אליו מדי יום, לדברי המארגנים "בכל מזג אוויר". האוהלים ישתרעו על פי התכנון ממשרד האוצר ועד למוזיאון ישראל. במהלך כל יום ייצאו יושבי המאהל שלוש פעמים לצמתים בירושלים ויחלקו חומרי הסברה - ובשעה 18:00 בערב יקיימו הפגנה מול הכנסת.

 

חברי מועצת יש"ע שהתכנסו לישיבה במאהל המחאה קיימו הערכת מצב לגבי ההפגנות ביום המחאה השני, שבו יגיעו תושבים מהשומרון. במועצת יש"ע ממתינים להכרעת הרב אלישיב, בנוגע לכניסתה לממשלה של יהדות התורה. אם יחליט למנוע את הכניסה, מבינים במועצת יש"ע שיתקיימו בחירות.


פורסם לראשונה 03/01/2005 17:34

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
15 מתנחלים נעצרו
צילום: איי פי
מומלצים