שתף קטע נבחר

וייס קוראת לסרב פקודה; שרון: "נהיה נוקשים"

המתנחלים מגבירים את המאבק בהתנתקות: יו"ר מועצת קדומים דניאלה וייס קוראת בשיחה ל-ynet מפורשות לחיילים לסרב כל פקודה של פינוי. ראש הממשלה: "נהיה נוקשים נגד סרבנות". המתנחלים הקימו היום מחנה אוהלים בקריית הממשלה בירושלים. פעילי ימין חילקו לחיילים תקליטורים ובהם הקלטה של דברי שרון בעד סירוב לפנות ישובים. במקביל, הוקם פורום של עורכי דין ומשפטנים לסייע במאבק. עימות אחד כבר נרשם היום במאחז לא חוקי ליד יצהר

המתנחלים מסלימים את המאבק באריאל שרון ובתוכנית ההתנתקות - וראש הממשלה מזהיר מ"נוקשות כלפי סרבנים": בצהריים (יום ב') הקימה הנהגת המתנחלים מחנה אוהלים מול הכנסת בירושלים, לצורך "עצרת מתמשכת" תחת הכותרת: "הטרנספר לא יעבור". במקביל, נפתח פורום סיוע מיוחד של עורכי דין לסיוע למתנחלים שייעצרו כחלק מהמאבק בפינוי, וחולקו תקליטורים לחיילים בתחנות הסעה.

 

במהלך היום פונה תוך עימותים מאחז לא חוקי באזור ההתנחלות יצהר שבצפון השומרון. בעקבות העימותים במקום, קראה ראש מועצת קדומים וחברת מועצת יש"ע, דניאלה וייס, לחיילי צה"ל שיבואו לפנות יישובים - לסרב פקודה. לדבריה, "אסור להישמע להוראות השלטון הרע". בשיחה ל-ynet הבהירה וייס: "אם חייל יבוא לפנות יישוב או מאחז ביהודה, שומרון או בגוש קטיף - הוא צריך לסרב פקודה".

 

וייס הסבירה: "אין שום בעיה בדבר, מכיוון שהחיילים נשלחו לצבא על ידי משפחותיהם על מנת להלחם באויב הערבי ולא לגרש יהודי מביתם". יש לציין כי מדובר בהתבטאות ראשונה של בכירה במועצת יש"ע הקוראת באופן מפורש לסרבנות של חיילים וקצינים בתוך הצבא.

 

בתגובה לדברים אמר גורם בכיר ביש"ע: "מועצת יש"ע לא קראה ואינה קוראת לסרבנות. האחריות כולה מוטלת על ראש הממשלה, שמוביל לסרבנות". ראש מועצת דרום הר חברון, צביקי בר-חי הגיב: "בנושאים עקרוניים, הרבנים הם אלה שקובעים. תפקידנו להתריע ולפעול בשטח נגד התופעה. כמו הפגישה שהיתה אתמול עם הרמטכ"ל. אנחנו קוראים לקברניטי המדינה לעצור את התוכנית לפני שדברים יובילו למקומות שלא צריך להגיע אליהם".  

 

ואילו ראש הממשלה, אריאל שרון, התייחס לקריאות לסירוב פקודה בעת פינוי התנחלויות ואמר: "יהיו ניסיונות לסירוב, אך מדינת ישראל היא מדינת חוק ולכן נהיה נוקשים בנושא הזה, והחוק יישמר".

 

שרון אמר את הדברים בפגישה עם צעירים מפרויקט "תגלית" בלשכתו בירושלים והוסיף: "ההחלטה בדבר תוכנית ההתנתקות התקבלה באופן דמוקרטי ואושרה ברוב גדול על ידי הכנסת. אינני רואה שום הצדקה לסירוב, לא על ידי חיילים, לא על ידי מנהיגים פוליטים ולא על ידי רבנים".

 


המאהל בירושלים (צילום: גיל יוחנן)

 

עיקר המחאה של המתנחלים צפויה בתקופה הקרובה במחנה האוהלים בירושלים. במועצת יש"ע מעריכים כי מאות ואלפים צפויים להגיע אליו מדי יום, לדברי המארגנים "בכל מזג אוויר". האוהלים ישתרעו על פי התכנון ממשרד האוצר ועד למוזיאון ישראל. במהלך כל יום ייצאו יושבי המאהל 3 פעמים לצמתים בירושלים ויחלקו חומרי הסברה - ובשעה 18:00 בערב יקיימו הפגנה מול הכנסת.

 

האוהלים מתחלקים כך: אוהל אחד הוא למידע, אוהל שני משמש כחדר אוכל ושלישי עוסק בנושא פצצות המרגמה. באוהלים שוהים מאות, ביניהם לא מעט בני נוער וילדים. במקום הוקמו גם אוהלים שבו עוברים התלמידים שיעורים אלטרנטיביים בנושא אזרחות ודמוקרטיה. בין יושבי המאהל - משפחות מתנחלים שלמות, שהתנדבו לשבת יום או יומיים,

 ולהפסיד ימי לימודים ועבודה לצורך המאבק.

 

גורם בכיר ביש"ע אמר היום ל-ynet: "אנחנו באים לתבוע את עלבונה של הדמוקרטיה בפני הדורסנות של שרון. זו המשמעות האמיתית". ח"כ אורי אריאל אמר במאהל: "באנו לחבר את בית המחוקקים חזרה אל העם, אני קורא לכל נבחרי העם להגיע ולהשתתף בהתחברות הזאת, על אף חילוקי הדעות".

 

בתוך כך, החלו הבוקר פעילי ימין לחלק תקליטורים לחיילים בתחנות הסעה ובכניסה לבסיסים. בכל תקליטור נשמעת הקלטה של דברי אריאל שרון ביולי 95', ובהם הוא קורא לסרב פקודה על רקע פינוי בסיסי צה"ל בשטחים במסגרת הסכמי אוסלו. בדיסק אומר שרון בין היתר: "אם חייל מרגיש שהפקודה שניתנה לו היא בניגוד למצפונו, עליו, באופן אישי, ואני מדגיש, באופן אישי, להתייצב בפני מפקדו, להסביר לו זאת ולהיות מוכן לשאת בתוצאות, כפי שהיו דברים מעולם... אין פה שום נושא של מרד".

 

במקביל, החל הבוקר "הפורום המשפטי למען ארץ ישראל" להפעיל במשך 24 שעות עורכי דין, שיפעלו לשחרור מפגינים עצורים בעת הצורך וכן עורכי דין ומתנדבים שיכינו תביעות מינהליות, פיקודיות, פליליות ואזרחיות כנגד שוטרים שינהגו שלא כחוק כלפי הפעילים במהלך הפגנות ואירועי מחאה. הפורום נערך להפעלת צלמים לצורך הרתעה, איסוף מידע וציוד וכן לרכזי איסוף המידע מהשטח, מלווים שישמשו כאנשי קשר בין העצורים בשטח לעורכי הדין ומתנדבים לאיוש חמ"ל משפטי.

 

נחי אייל, מרכז הפורום, אמר ל-ynet: "לפני כחודשיים הוקם הפורום לקראת ההפגנות הצפויות במאבק נגד תוכנית ההתנתקות והיציאה לרחוב. מדובר בגוף המונה 80 עורכי דין מכל רחבי הארץ ומתנדבים. הפורום הזה פעל בוועדת חוקה וועדת הכספים כנגד התוכנית - ועכשיו הוא יפעל גם במישור הפלילי. לא מדובר באנשים פוליטיים אלא אנשים שרואים בחוק של ההתנתקות עוול משווע".

 

גלאון: שגה הרמטכ"ל כשהתרפס לפני המתנחלים

 

ח"כ זהבה גלאון מיחד אמרה בתגובה על דבריה של דניאלה וייס ב-ynet: "הבעיה היא לא עם הסרבנות אלא עם הצייתנות של המתנחלים למנהיגים והרבנים שקוראים להפרת חוק הרמטכ"ל שגה כאשר הלך להתרפס בפני הרבנים. אם המתנחלים רוצים לסרב, שיסרבו, יש מספיק גדודים וחטיבות בצה"ל כדי לבצע את הפינוי".

 

מזכ"ל שלום עכשיו, יריב אופנהיימר, הגיב: "דניאלה וייס היא גורם מתסיס ומסוכן ביש"ע ואין זה מפתיע שכעת היא קוראת לסירוב פקודה. תושבי קדומים צריכים להתבייש בראש המועצה שלהם, אשר מוכנה להקריב גם את הצבא לטובת ההתנחלויות".

 

יו"ר יחד, יוסי ביילין, אמר: "דניאלה וייס, פנחס ולרשטיין וחבריהם חושפים בימים אלה את פרצופם האמיתי. לא מדובר באישי ציבור שהאינטרס הלאומי מנחה אותם, אלא באנשים שתפיסתם האידיאולוגית והפוליטית מעבירה אותם על דעתם ואשר מנסים לפגוע באושיות השלטון של מדינת היהודים. הם גם נחשפים שוב כמיעוט קטן בחברה הישראלית שהרוב לא יאפשר להם לבצע את זממם".

 

ח"כ רשף חן משינוי טען כי "המתנחלים ממשיכים לחצות קווים אדומים 'באזהרות' שהם משגרים לעבר הצבא מפני סירוב פקודה וקריאות לסירוב פקודה דוגמת דברי הבלע של מחרחרת הריב המפורסמת, דניאלה וייס, ובגילויי אלימות כפי שהיו היום ביצהר. הגיע הזמן שהיועץ המשפטי לממשלה יגדיר קו ברור בין מחאה דמוקרטית לגיטימית לבין עבריינות פוליטית אסורה".

 

ח"כ אילן ליבוביץ' אמר: "דניאלה וייס מייצגת קומץ מתנחלים קיצוניים, לא שפויים, שמעדיפים להשתמש בילדיהם בתור אפוד מגן כדי להגן על משיחיותם. כנראה שהיא לא מבינה שהיום זו סרבנות לפנות יישובים ומחר זו סרבנות להגן על מתנחלים".

 

בתגובה לתקליטור שמפיצים פעילי ימין בקרב חיילים אומרת חברת הכנסת יולי תמיר: "המתנחלים הם פרי הביאושים ששרון גידל בחצר שלו. עכשיו הוא צריך לעמוד מולם ולהצהיר באופן חד משמעי שכל דבריו בעבר בטלים ומבוטלים".

 

יו"ר התאחדות הסטודנטים, אסף שגב, הגיב על דבריה של דניאלה וייס: "הסטודנטים, שחלקם הגדול נוטל חלק בשירות מילואים פעיל, קוראים לעצור את התמוטטות ערכי הסולידריות והדמוקרטיה הבסיסיים ביותר של החברה הישראלית, כפי שמשתקפים בהתבטאויות האחרונות. אנו, הרואים עצמנו כתפר בין החיילים הצעירים לבין דור המנהיגים, קוראים לכולם לשמור על הרקמה העדינה שבנינו ולא לקרוא לצעדים שיגרמו למצב חמור ככל שיהיה, להפוך לחמור עוד יותר".


פורסם לראשונה 03/01/2005 10:28

 

בהכנת הידיעה השתתפו דיאנה בחור-ניר אילן מרסיאנו
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן
וייס. לסרב
צילום: שאול גולן
צילום: רויטרס
שרון. נוקשים
צילום: רויטרס
צילום: גיל יוחנן
הקמת המאהל בירושלים
צילום: גיל יוחנן
צילום: גיל יוחנן
משפחות המתנחלים במאהל
צילום: גיל יוחנן
צילום: מאיר פרטוש
גלאון. למה להתרפס?
צילום: מאיר פרטוש
מומלצים