שתף קטע נבחר

דו"ח: כך "הוכשרו" המאחזים הבלתי-חוקיים

דו"ח שחיברה עו"ד טליה ששון מפרקליטות המדינה לבקשת ראש הממשלה, אריאל שרון, חושף כיצד צפצפו רשויות השלטון על החוק - ותוך פחות מ-10 שנים צמחו יותר מ-120 מאחזים אסורים. פנחס ולרשטיין: האם הגברת טליה ששון היתה מעזה להוציא דו"ח על ההתיישבות הערבית הבלתי-חוקית?

לא חוקי, באישור המדינה: ממשלות ישראל אפשרו להתנחלויות לא-חוקיות לעלות על הקרקע ולהתבסס במשך שנים תוך עצימת עיניים ושימוש בשלל שיטות של סיוע "מתחת לשולחן" - כך קובע דו"ח רשמי ראשון על ההתנחלויות הבלתי-חוקיות בשטחים שהוכן בהזמנת המדינה, ופורסם הבוקר (יום א') ב"ידיעות אחרונות".

 

את הדו"ח הכינה עו"ד טליה ששון מפרקליטות המדינה לבקשתו של ראש הממשלה, אריאל שרון, והוא אמור להתפרסם בימים הקרובים. בכתב המינוי שקיבלה ששון משרון ביולי 2004, היא התבקשה להגיש חוות דעת בנושא המאחזים הבלתי מורשים באזורי יהודה שומרון ועזה. היא התבקשה לבדוק את מיקום המאחזים, את גודלם, את מועד הקמתם ואת פעולות הרשויות בתהליך ההקמה.

 

300 עמודי הדו"ח חושפים שיטה קבועה וממוסדת של אספקת שירותים ותחזוקה שוטפת למאחזים שהמדינה עצמה לא אישרה את הקמתם. רבים מעורבים בתהליך הזה: משרד הביטחון, צה"ל, המינהל האזרחי, המשטרה, משרדי התשתיות, החינוך, התעשייה והמסחר, האוצר, השיכון ודתות.

 

ראש המועצה האזורית בנימין, פנחס ולרשטיין, אמר בתגובה ל-ynet: "החלק המנוול בדו"ח זה הוא שלא נעשתה השוואה לאיזושהי התיישבות יהודית בגליל ובנגב. בכל המקרים, יש פער עצום ללא יוצא מן הכלל בין תאריך עלייה לקרקע לבין השלמת כל ההליכים הסטטוטוריים. אני מתבייש שאני נאלץ לשאוף להשוואה לאוכלוסייה הערבית במדינת ישראל, שבה כמובן המצב גרוע לאין ערוך, ולמרות הכל אף אחד לא פוצה פה ומצפצף".

 

ולרשטיין הוסיף ושאל: "האם הגברת טליה ששון היתה מעזה להוציא דו"ח על ההתיישבות הערבית הבלתי-חוקית סביב באר שבע? ואיזה תקציבים הם מקבלים מהמדינה כולל מוסדות חינוך, מים וחשמל למיניהם ללא שום אישור, באיזשהו הליך חוקי". 

 

כולם התעלמו מהפרות החוק של המתנחלים

 

הדו"ח, שבדק את מה שהתרחש בעשר השנים האחרונות, מצא שכל הדרגים - מהשר ועד הפקיד הזוטר - התעלמו מהפרות חוק של מתנחלים, שהשתלטו על קרקעות פרטיות ועל אדמות מדינה. בתקופה הזו הוקמו יותר מ-120 מאחזים בלתי חוקיים, תוך עקיפת חוקי התכנון והבנייה ותוכניות המתאר, תוך התעלמות מרישוי הקרקעות ותוך הרחבה לא חוקית של התנחלויות קיימות.

 

היועצים המשפטיים לממשלה, אליקים רובינשטיין ומני מזוז, הורו בעבר למשרדי הממשלה להפסיק להעביר תקציבים להתנחלויות בלתי חוקיות. אולם גם לאחר שיצאו ההוראות האלה - המשיכה השיטה לפעול כרגיל. תקציבים המשיכו לעבור להעלאת קרוואנים, לחיבור תשתיות למים וחשמל, להקמת גני ילדים ועוד.

 

עוד קבע הדו"ח שלמרות הקריאות החוזרות ונשנות של רשויות אכיפת החוק המשיכו רוב שרי הממשלה "לצפצף" על ההנחיות ואפשרו לגורמים המקצועיים הכפופים להם לתקצב החלטות בלתי חוקיות תוך הפעלה "לוליינות" מנהלית וחוקית. הדו"ח חושף שיטה למימון בינוי מאחזים בלתי חוקיים באמצעות תמיכות כפולות.

 

עו"ד טליה ששון אינה מתכוונת להגיש המלצות אישיות נגד איש, משום שלא הוענקו לה סמכויות חקירה. על-פי כתב האמנה שלה, היא מתכוונת להציע דרכים משפטיות קלות יותר מאלה המצויות כיום כדי לפרק מאחזים בלתי חוקיים. משום שהדרך המשפטית כיום אינה מוגדרת דיה, מסורבלת, ויש ה הרבה פרצות שאותן מנצלים המתנחלים. בין השאר היא תמליץ על שינוי דינים ונהלים, לרבות שינוי תוכניות מתאר, כדי למנוע הקמת מאחזים והמשך התמיכה בהם.

 

בהכנת הידיעה סייעה אפרת וייס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
לא חוקיים, באישור
צילום: איי פי
צילום: איי פי
פינוי מאחז
צילום: איי פי
צילום: איי פי
שרון הזמין את הדו"ח
צילום: איי פי
מומלצים