שתף קטע נבחר

מתנחלים קונים קרקעות בעזה לסכל ההתנתקות

מוסף "7 ימים" חושף: "הקרן לגאולת קרקעות שליד מדרשת קדומים", בתמיכת המיליונרים היהודים לב לבייב וניסן חקשורי, רכשה כבר 30 דונם קרקע ברצועה, ומנהלת מגעים לרכישת עשרות דונמים נוספים, כדי להציב מכשול בפני ההתנתקות. במקביל, רוכשת הקרן באופן מאסיבי אדמות סמוכות להתנחלויות ביש"ע - בניסיון לחבר יישובים בתוך הקו הירוק להתנחלויות, וכך לקבוע עובדות בשטח

"גאולת קרקעות" נגד ההתנתקות: קרן של מתנחלים רכשה לאחרונה 30 דונם ברצועת עזה, סמוך לכפר דרום, מידי בעליהם הפלסטינים. האדמה נרכשה בחשאי, ללא ידיעת הרשויות או המוכרים, שהיו משוכנעים שהם מוכרים לערבים. הקרן מנהלת בימים אלה מגעים נוספים לרכישת עוד עשרות דונמים ברחבי הרצועה, במטרה להציב מכשולים בפני תכנית ההתנתקות. כך נחשף במוסף "7 ימים" של "ידיעות אחרונות", שיפורסם היום (יום ו'). 

 

"הקרן לגאולת קרקעות שליד מדרשת קדומים" (או בקיצור, קג"ק) פועלת ביהודה ושומרון בחשאיות יותר מעשרים שנה. היא נוסדה על ידי אנשי גוש אמונים, בראשה עומד צבי סלונים, לשעבר מזכ"ל הגוש ומנהל מדרשת ארץ ישראל, ומטרתה "גאולת קרקעות" מידי בעליהן הערבים. עד היום רכשה הקרן אדמות בכל רחבי יש"ע בהיקף של למעלה מ-20 אלף דונם.

 

במקביל לפעילות ברצועת עזה, רוכשת כיום הקרן באופן מאסיבי אדמות סמוכות להתנחלויות ביש"ע - כדי להרחיב יישובים קיימים - ובעיקר באיזור הקו הירוק, בניסיון לחבר יישובים בתוך הקו הירוק להתנחלויות, וכך לקבוע עובדות בשטח. ביישובים נירית ולפיד מתנהלים היום מאבקים אידאולוגיים נגד חיבורם להתנחלויות בעל כורחם.

 

האדמות נרכשות מכספי מליונרים יהודים ימניים, כמו לב לבייב וניסן חקשורי. אנשי קשר ערבים מתווכים בעסקאות, ולרוב גם מתחזים לקונים, שכן החוק הירדני גוזר דין מוות על מי שמוכר אדמות ליהודים. חלק מהמתווכים נרצחו במשך השנים, ומוכרי קרקעות שנחשפו היו בסכנת חיים.  

 

ג', סוחר קרקעות בשטחים, פלסטיני ישראלי שעומד בקשר עם הקרן ומקבל עשרה אחוזים מכל עסקה, מספר: "בעל הקרקע לעולם לא יידע למי הוא מוכר. מבחינתו, המכירה נעשית לערבים. ככה למעשה אנחנו מגינים עליו. לא פעם אני מפעיל מכרים פלסטינים, שישכנעו אותו לבצע את המכירה למי שמייצג אנשי נדל"ן ירדנים.

 

"רוב הקרקעות הן של פלאחים שצריכים כסף. במצב הכלכלי היום ברשות, כשהקרקע קרובה להתנחלות, הם דורשים הרבה יותר. האבסורד הוא שההתנחלויות שנואות נפשם משביחות את הנדל"ן של הפלסטינים".

 

"כמו יהושע חנקין"

 

מערכת המודיעין של הקג"ק מורכבת ממשת"פים לשעבר שנשרפו וחזרו לכפריהם, מאנשי שב"כ בדימוס המשמשים קבלני מידע מודיעיני תמורת כסף (הם יכולים לדווח, למשל, מי בעל הקרקע בפועל ומי מעבד אותה), וממושלים צבאיים לשעבר, דוגמת יהושע בר תקווה ז"ל – שהיה המושל הצבאי של טול כרם – שלאחר פרישתו הקג"ק נעזרה בו ובקשריו בכפרים. עבודת השטח כוללת סיורים ותצפיות של אנשי הקג"ק, וכן יוזמות של אנשי קש מטעם בעלי הקרקעות.

 

בראיון ל-7 ימים אמר סלונים: "ראינו לנגד עינינו את יהושע חנקין כמודל של גאולת אדמות, ואת גאולת עמק יזרעאל כמודל לגאולת השומרון". בעבר סיפר כי, "רבים מהמוכרים הערבים לקחו את התמורה הכספית ועברו לארה"ב, ככה שהקרן תורמת לא רק לעיבוי יהודי - אלא גם לפינוי ערבי".

 

הסיפור המלא יפורסם היום ב-7 ימים.

פורסם לראשונה 27/01/2005 22:50

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המיליונר לבייב. מכספו
צילום: איי פי
כפר דרום (ארכיון)
צילום: איי פי
צילום: גיל יוחנן
מחאת המתנחלים נגד ההתנתקות (ארכיון)
צילום: גיל יוחנן
מומלצים