שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  סיכום המבוקשים: מסמך ההבנות המלא

  לידי ynet הגיע מסמך ההבנות בנושא המבוקשים, שגובש בפגישה בין דב ויסגלס למוחמד דחלאן. על פי ההסכם תחדל ישראל מלרדוף אחריהם אם יעברו במרוכז ליריחו ובית לחם. הפלסטינים אופטימיים ורואים בהבנות התקדמות אולם המבוקשים מתריסים: לא נסכים לצאת מערינו ולעבור ליריחו

  לידי ynet הגיע היום (א') מסמך ההבנות בין הצדדים, כפי שגובש אמש בפגישה בראשותם של דב וייסלגס ומוחמד דחלאן. על פי ההבנות, ירוכזו רוב המבוקשים בשתי ערים - יריחו ובית לחם - והפיקוח עליהם יהיה בידי הרשות. בתמורה תחדל ישראל מלרדוף אותם ולנסות ללוכדם. עם זאת, עוד בטרם הפסגה, הזהירו המבוקשים כי יסרבו לצאת מעריהם ולעבור ליריחו או בית לחם, גם אם בתמורה לכך יובטח להם שקט מצד ישראל.

   

  סוגיית שיחרור האסירים נותרה אמנם סלע המחלוקת העיקרי בין ישראל לפלסטינים, והטיפול בה יידחה ככל הנראה עד לאחר פסגת שארם, אולם בינתיים יכולים הצדדים לשאוב אופטימיות זהירה מההבנות שגובשו בכל הנוגע למרדף אחר פלסטינים המוגדרים "מבוקשים" על ידי כוחות הביטחון.

    

  מסמך ההבנות כולל חמישה סעיפים: הסעיף הראשון קובע כי הנשק שבידי המבוקשים יהיה תחת שליטת ואחריות של הרשות הפלסטינית, אך אינו מציין כי על המבוקשים להעביר את נשקם לגורמים רשמיים ברשות.

   

  הסעיף השני קובע כי המבוקשים מתחייבים להפסיק כל סוג של אלימות. הסעיף השלישי קובע שהמבוקשים יחיו בערים שתהיינה תחת שליטת הרשות, והאחריות על הפיקוח עליהם תוטל על הרשות הפלסטינית.

   

  בשלב של של הפגישה אמש, יצא דחלאן מהחדר ושוחח עם בשיר נאפע, האמון על הכוחות המיוחדים במשטרה הפלסטינית, ל-ynet נודע כי דחלאן הורה לנאפע להעביר מסר למבוקשים. נאפע התקשר לרבים מהם, אולם נראה היה כי חלק גדול מהם דוחה בשלב זה את היוזמה.

   

  לפיכך הוחלט לכלול עוד שני סעיפים במסמך. הסעיף הרביעי קובע כי במהלך פרק הזמן שיארך עד העברת ערים נוספות לשליטה ביטחונית פלסטינית, מבוקשים שישהו באותן ערים שטרם הועברו לידי הרשות יהיו נתונים תחת פיקוח והשגחה של מנגנון מיוחד שייקבע על ידי ועדה משותפת לשני הצדדים.

   

  הסעיף החמישי קובע שכל עוד נושא המבוקשים לא יוסדר סופית, מתחייבת ישראל שלא לפגוע בהם - לרבות מבוקשים שגורשו מכנסיית המולד בבית לחם - זאת למרות פעילותם בעבר.

    

  הפלסטינים: זה הסכם מכובד ביותר

   

  מקור פלסטיני אמר ל-ynet כי מדובר בהסכם ריאלי ומכובד ביותר. הרשות, לדברי המקור, תעשה הכל שמנגנון הפיקוח על התחייבויות שני הצדדים יהיה אמיתי ויעיל. הוא גם קרא למעורבות בינלאומית במנגנון הפיקוח המוזכר בהבנות, כמו גם בכל ההתחייבויות של הצדדים במסגרת הפסקת האש.

   

  אחד המבוקשים הבכירים ביותר מגדודי חללי אל-אקצה, אמר ל-ynet בתגובה: "המבוקשים לא יחתמו על שום התחייבות לישראל. אנו נהיה מחויבים באופן מוחלט רק להחלטות ההנהגה שלנו ולעמדותיה".

   

  ואולם חרף האופטימיות של המקור הפלסטיני בנוגע להבנות, בקרב רוב המבוקשים ניכר חוסר הסכמה לעבור לשתי הערים שהוזכרו במסמך. "המבוקשים כבר הודיעו לבכירי הרשות כי הם דוחים מכל וכל יציאה מעריהם ומעבר לחיים בעיר אחרת כמו יריחו", הוסיף המבוקש. "המעבר ליריחו והחיים בשקט לא היו ביטחון לאלה שקיבלו בעבר הצעה זו. חלק מהאנשים שעברו ליריחו והפסיקו כל פעילות נמצאים היום בכלא הישראלי, ואחרים חוסלו על ידי ישראל".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: שאול גולן
  התקשר והעביר מסר למבוקשים
  צילום: שאול גולן
  צילם: שאול גולן
  וייסגלס. הפגישה הוגדרה "טובה"
  צילם: שאול גולן
  מומלצים