שתף קטע נבחר

חברי ועדת חוץ וביטחון בגוש קטיף: הפור נפל

במסגרת סיור בגוש קטיף נפגשו חברי ועדת חוץ וביטחון של הכנסת עם התושבים. ח"כ לפיד קרא לתושבים להתפנות מרצון, ויו"ר הכנסת ריבלין, שהתלווה לסיור, הזהיר מפני קרע בעם. תושבת הגוש: הקרע כבר קיים. לכו לעם, שהוא יחליט

יושב ראש הכנסת ראובן ריבלין, שהתנגד נחרצות לתוכנית ההתנתקות, אמר היום (א') למתנחלי גוש קטיף, בעת סיור של חברי כנסת מוועדת החוץ והביטחון: "הפור נפל ואסור שחלילה ניקלע למצב שבו הקרע יילך ויגד ויהיה אסון למדינת ישראל". ריבלין, שהתלווה לחברי הוועדה, הוסיף: "אם ההחלטה תישאר בעינה - אנו מחויבים לעמוד בה ולבצע אותה".

 

"אנו מחויבים לעשות כל מאמץ, לעודד את רוחכם ולעזור לכם", אמר ריבלין. ח"כ יוסף (טומי) לפיד אמר למתנחלים: "אתם חייבים לקבל את ההכרעה ולהתפנות מרצון. לקבל את כל הפיצויים, ההסדרים, הכבוד והיחס המירבי מכולנו - וגם את סליחתנו - אך לציית למדינה. אין דבר כזה דמוקרטיה, אבל".

 

איילה עזרן, תושבת נווה דקלים, השיבה ללפיד: "אשה שנאנסת ולא צורחת, אינה מתרפאת. אל תגיד לנו ללכת יפה ואל תגידו לנו שיהיה קרע כי הקרע כבר קיים".

 

עזרן, כמו תושבים רבים בגוש, חזרו וקראו בפגישה הטעונה לחברי הכנסת לפעול לעריכת משאל עם לפני שתוכנית ההתנתקות תצא לפועל. "כל חברי הכנסת דנים היום האם אני ועוד 8,000 חברי בגוש קטיף נהיה נכים לכל החיים. אני יושבת ומתחננת, אל תורידו לי את אחוזי הנכות. לכו לעם, שהעם יחליט. אם אתם לא עושים את זה אתם כנראה מפחדים ממשהו".

 

גם בדבריו של שי חמו, תושב פאת שדה, ניכר הכאב: "על אף הקושי הרב לגור בגוש קטיף ואיומי הטרור הבלתי פוסקים, באתי להתיישב בחבל ארץ נפלא זה שאני אוהב בכל רמ"ח איברי. זה יהיה עוול אם יוציאו אותי מכאן".

 

יושב ראש הוועדה, ח"כ יובל שטייניץ, שהרעיף שבחים על התושבים ועמידתם האיתנה נוכח גלי הטרור וירי פצצות המרגמה, הדגיש באזניהם כי מטרת הביקור היא הזדהות עימם, ללא קשר לעמדות פוליטיות. "ברור שהמעשה עליו החליטה המדינה, יש בו עוול מוסרי לתושבים, אך צריך לעבור תהליך זה. טבעי שיש לעיתים חילוקי דעות פוליטיים ולכולנו ברור שאנחנו מגיעים בזמן שקשה לכל עם ישראל, ולכם קשה שבעתיים.

 

אך חרף דבריו של שטייניץ, קשה היה לח"כ יוסי שריד (יחד) להסתיר את תמיכתו הנלהבת בתוכנית ההתנתקות. "אני לא כאן בכדי לבקש סליחה ואני לא כאן כדי להתנצל. אמרו לכם מלכתחילה שאסור לכם ללכת להתנחל בשום מקום". שריד הגדיר את תוכנית ההתנתקות כגזירה טובה: "הגזירה הכי רעה בעיני אנשים כמוני זה הכיבוש הישראלי בשטחים".

  

אלוף פיקוד הדרום: אין שינוי מהותי במלחמה בטרור

 

יושב ראש מועצת חוף עזה, אבנר שמעוני , אמר בתום הפגישה ל-ynet: "הדעות המנוגדות של חברי הכנסת - יוסי שריד מצד אחד ואורי אריאל מצד שני - מבטאות את הלך הרוח בציבור, ודעתנו טובה ללכת לעם ולתת לו להכריע. נראה לי שמי שמפחד מראש הממשלה הם אנשים סביבו שמבינים שאין להם רוב בעם".

 

לפני הפגישה עם התושבים קיבלו חברי הוועדה סקירה ביטחונית מפי אלוף פיקוד המרכז דן הראל, שאמר להם כי לפי שעה אין שינוי מהותי בדרך שבה נוהגת הרשות הפלסטינית במלחמתה בטרור, וישנה רק פריסת הכוחות בשטח אך ללא פעילות ממשית. עוד אמר להם האלוף כי צה"ל עדיין מנסה למצוא פיתרונות יעילים לירי פצצות המרגמה והקסאמים, כמו גם למנהרות התת קרקעיות.

 

מלבד ריבלין, בסיור השתתפו רק שמונה מקרב 16 חברי הוועדה. בין הנעדרים היו שלושה מנציגי מפלגת העבודה (סנה, דני יתום ומצנע) וגם חברי הכנסת של של ש"ס (ישי ובניזרי). כשנשאל על הנוכחות הדלה של חברי הכנסת אמר שמעוני: "לדעתי המינימום זה לבוא לכאן ולראות את הלבן שבעיניים של האנשים וחבל שלא כולם עשו כך".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דן בלילטי
להימנע מקרע. ריבלין
צילום: דן בלילטי
צילום: אלכס קולומויסקי
קבלו את הפיצויים ואת סליחתנו. לפיד
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: תומריקו
לא באתי לבקש סליחה. שריד
צילום: תומריקו
צילום: אלכס קולומויסקי
נעשה עוול מוסרי אבל צריך לעבור את התהליך. שטייניץ
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים