שתף קטע נבחר

"אדיר זיק אמר את מה שאנשים חששו לומר"

בעקבות מותו של שדר ערוץ 7, אדיר זיק, אומר חברו, קובי סלע, ששידר עמו: "הוא הסית נגד אוסלו ולא נגד רבין". חברו, הפובליציסט ישראל הראל, אומר: "ביישובים מסוימים, כשהיה משדר ביום שישי בבוקר, אנשים לא היו יוצאים מהבית"

"כולם אמרו עליו שהוא הסית לרצח רבין, אבל הוא לא קיבל זאת מעולם. הוא טען שרבין הביא את אוסלו ואוסלו היתה טעות מרה והוא צדק. הוא הסית נגד אוסלו ולא נגד רבין" - כך אמר שדר ערוץ 7, קובי סלע, חבר ותיק של אדיר זיק, שהלך לעולמו ממחלת הסרטן.

 

מקורביו וידידיו של אדיר זיק ידעו חודשים רבים שמותו קרב, וכעת מספידים את מי שאמר את מה שרבים מהם חושבים: "הוא היה חבר ושותף שלי 14 שנה מאז שהגעתי לערוץ 7", סיפר קובי סלע, "אני מגיש תוכנית פוליטית כל יום שישי בבוקר שהיא ספינת הדגל של הערוץ ואדיר היה ללא ספק 'קול המחנה הלאומי'. הוא אמר את מה שאנשים האמינו שצריך לומר, אבל חששו או פחדו. הוא אמר הכל באומץ וביקר את מה שצריך היה לבקר".

 

זיק שהואשם בשעתו בכך שהסית לרצח יצחק רבין, לא ראה עצמו מעולם כמי שעשה דבר מה פסול, אומרים חבריו. "הוא לא קיבל זאת מעולם. הוא טען שרבין הביא את אוסלו ואוסלו היתה טעות מרה והוא צדק. הוא הסית נגד אוסלו ולא נגד רבין" אמר סלע.

 

"יחד עם זאת, לאחר הרצח ובעקבות העליהום הציבורי נגדו וכנגד רבים במחנה, הוא החליט לשנות את הטרמינולוגיה שלו, אבל רק כדי להרגיע את העניינים. הוא מעולם לא חזר בו מעמדותיו ומהצהרותיו ולא עשה לעצמו שום חשבון נפש כי לא חשב שעשה משהו רע. כולנו בדקנו את עצמנו, גם הוא בדק את עצמו" אמר סלע. אדיר זיק ניהל בתוכניותיו מערכה למען פתיחת ההליך המשפטי נגד סוכן השב"כ, אבישי רביב.

  

ישראל הראל: מעט מאוד עיתונאים זכו לאהבה שכזו

 

הפובליציסט, ישראל הראל, שהכיר את אדיר זיק כמעט 40 שנה, סיפר ל-ynet: "לא בכל הדברים היינו תמימי דעים, היו בינינו חילוקי דעות אחדים בעיקר על הסגנון והדרך, הסגנון שלו היה חריף, נוקשה וברור והוא האמין בו ובדרכו ועל כך היו לו מעריצים רבים. אני לא תמיד הסכמתי איתו. דרכי שלי היתה תמיד אחרת.

 

"הוא מעולם לא ראה את דבריו על רבין כהסתה ולא חש כל נקיפות מצפון. הוא אמר את מה שאמר, אלו היו עמדותיו והוא לא זז מהן מעולם. תמיד היתה לו התנגדות חריפה ותקיפה לתוכניות התנתקות ובכך דעותיו לא היו שונות משלי אבל למען האמת לא שוחחנו הרבה על פוליטיקה".

 

אבל לצד הביקורות על דרכו הייחודית, דרכו זו גם הביאה לו קהל מעריצים רב, כפי שמספר ישראל הראל: "היתה לו כמות קוראים (בעיתון "בשבע"), שכמותה לא היתה לאף עיתונאי אחר. אני זוכר איך היו ימים בהם ביישובים מסוימים ביום שישי בבוקר כשהיה משדר, אנשים לא היו יוצאים מהבית. כל החנויות היו ריקות, ורק כשהסתיים השידור הן היו מתמלאות שוב. מעט מאוד עיתונאים זכו לאהבה שכזאת.

 

"חבל שהלך דווקא בעיצומו של המאבק הזה. הוא תמיד כתב שאנו ננצח. גם אני סבור שננצח, אבל לאחרונה כבר ידע שימיו ספורים ואז היה כותב 'תרחמו עלי' עצוב שהסתלק בעיצומה של המערכה אבל אנחנו נמשיך בדרכו".

 

חבר נוסף לדרך, חנן פורת, אמר כי חזרתו בתשובה בצעירותו היא אשר ניתבה עבור זיק את דרכו הייחודית "ביסודותיו, הוא היה בן למשפחה חילונית, הוא עשה בעצמו את דרכו ביהדות ובאמונה ובהתיישבות בארץ ישראל. דווקא בשל היותו בעל תשובה סיגל לעצמו עמדות מאוד חדות וברורות. פיו וליבו תמיד היו שווים והוא שילם לא מעט מחיר על כך.

 

"דרכו וסגנונו היו פעמים רבות לצנינים בעיני התקשורת, לא כולם אהבו זאת אך למרות זאת אי אפשר לומר שהיה קיצוני במיוחד. לא ניתן לומר שהיו לו התבטאויות חריפות מדי. הוא מעולם לא דיבר על מלחמת אחים. הרוח הכהניסטית היתה ממנו והלאה. הוא לחם את מלחמת הצדק שלו" הוסיף פורת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אביגיל עוזי
אדיר זיק
צילום: אביגיל עוזי
צילום: זום 77
חנן פורת
צילום: זום 77
מומלצים