שתף קטע נבחר

האם כדאי לקחת משכנתא?

שכר דירה או משכנתא? לשלם כל חודש לבנק או לבעל הבית? האם לקנות דירה עכשיו או לחכות לירידה נוספת במחירי הדירות? מדריך למתלבטים

חברינו לעבודה עומדים להינשא במזל טוב בעוד מספר שבועות ומתלבטים בשאלה האם כדאי להם לקחת משכנתא ולרכוש דירה או להמשיך ולהתגורר בשכירות. עד היום חסכו כ-450 אלף שקל, מהם כ-100 אלף שקל בתוכנית חיסכון צמודת מדד המשתחררת בעוד 18 חודשים, והיתרה (350 אלף שקל) בניירות ערך נזילים (קרנות נאמנות).

 

הם רוצים לרכוש דירה במערב ראשון לציון, שמחירה כ-900 אלף שקל, כך שיש ברשותם כמחצית מהסכום הדרוש. את השאר הם מתכוונים לקחת כהלוואת משכנתא. האם משתלם להם לעשות זאת?

 

התשובה לשאלה הזו מורכבת ואינה כלכלית בלבד, אלא מושתתת על ההערכות שונות. כיום קיימים כמה גורמים התומכים ברכישת דירה:

 

  • מחירי הדירות נמצאים בשפל יחסי.
  • מחיר המשכנתא (הריבית על הלוואות) נמוך יחסית.
  • הדולר נמצא בשפל (ומחירי הדירות נקובים בדולרים).

 

בני הזוג עובדים ומשתכרים יפה (כ-15 אלף שקל בחודש נטו), כך שיוכלו לקבל הלוואה נוחה. מנגד, לא נראה שמחירי הדירות יתייקרו בשיעור חד בשנים הבאות. כלומר, ייתכן שמצבם כרוכשי דירה יהיה טוב יותר בעוד שנה-שנתיים. אז מה עושים?

 

הפנינו את השאלה לשני מומחים וביקשנו את עצתם. לדברי גיורא סרצ'נסקי, מנכ"ל כלל פיננסים גמל והשתלמות, שוק הדירות נמצא במיתון מזה 6 שנים. לדבריו, הכלכלנים מעריכים כי צפויה יציאה איטית מהמיתון, כך שתהיה יציבות במחירי הדירות וייתכנו עליות לקראת סוף השנה.

 

סרצ'נסקי מציין כי ריבית המשכנתא נמצאת כיום ברמה נמוכה, פחות מ- 5% לשנה בהלוואה צמודת מדד לטווח ארוך. ההערכה היא כי הריבית תעלה במהלך השנה, ולכן רכישת דירה באשראי תהיה יקרה יותר. גם הריבית על חסכונות נמצאת היום ברמה נמוכה והיא עשויה לעלות במהלך 2005.

 

עם זאת, יש מס על הריבית מחסכונות ולכן בפועל היא נמוכה יותר. היציאה מהמיתון צפויה להוביל לעלייה גם בשכר דירה. כמו כן העלאת הריבית בחו"ל עשויה לחזק גם את המט"ח, מה שיוביל לעלייה במחירי השכירות.

 

לסיכום, אומר סרצ'נסקי, מרבית התחזיות הכלכליות תומכות בכדאיות לרכישת דירה כיום, מחירי הדיור נמוכים יחסית, ריבית המשכנתאות גם היא נמוכה מאוד ועלות הדירה בסך הכל נמוכה מתמיד. מנגד יש צפיות ליציאה מהמיתון, עלייה אפשרית במחירי הדירות ובריבית המשכנתאות ושכר דירה.

 

הפנינו את השאלה גם אל כלכלני משכן פועלים משכנתאות. לדבריהם, דמי השכירות על דירה בסדר הגודל בני הזוג רוצים לרכוש היא כ-4% ממחיר הדירה. במקרה שלנו מדובר ב-800 דולר (4% מ-200 אלף דולר). יש לקחת בחשבון כי מחירי הדירות במערב ראשון צפויים לעלות ריאלית ב-1.5% בשנה.

 

גם במשכן הם מציינים את שיעור הריבית הנמוך על משכנתא (5%) ואת הריבית השנתית הנמוכה על חסכונות (3%). הריבית הנמוכה על משכנתאות, התשואה הנמוכה על חסכונות והעובדה שערך הדירה יעלה תומכים במסקנה שכדאי לזוג הצעיר לרכוש דירה, מסכמים במשכן. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים