שתף קטע נבחר

ארה"ב תעביר מיליונים לרשות; לאן יילך הכסף?

מזכירת המדינה הודיעה ברמאללה על העברה מיידית לרשות של 40 מיליון דולר, שבעבר הוקפאו בגלל הטרור. זאת בנוסף, לסיוע של 350 מיליון דולר עליו הכריז בוש בשבוע שעבר. לאן יילך הכסף? תוכניות הדרכה לחינוך גבוה, תוכניות נוער ויצירת מקומות עבודה, עזרה רפואית ועוד

הסיוע האמריקני לפלסטינים: מזכירת המדינה קונדוליזה רייס הודיעה היום (ב') ברמללה על סיוע מיוחד של 40 מיליון דולר לפלסטינים, מלבד סייוע בסך 350 מיליון דולר עליו הודיע הנשיא ג'ורג' בוש בנאום על מצב האומה ביום רביעי שעבר.

 

במסמך של מחלקת המדינה שעניינו "הסיוע של ארה"ב לפלסטינים", נכתב כי "בנפרד מ-350 מיליון הדולר שהזכיר הנשיא, הודענו לקונגרס על כוונתנו לתכנן מחדש 40 מיליון דולר שבעבר אושרו לסיוע מהיר, שיוכל להשפיע על חיי הפלסטינים".

 

בעבר הוקצה הסכום של 40 מיליון דולר להתפלת מי ים לתושבי עזה. בגלל האינתיפאדה הוקפא הסכום ועכשיו מסוגל הממשל לשלוף את הסכום המוקפא במהירות ולהשתמש בו לצרכים אחרים דחופים.

 

למה בדיוק יוקצו 40 מיליון הדולר? ידוע כבר לאן יועבר מרבית הכסף. 7.3 מיליון דולר יוקצו לתוכניות הדרכה לחינוך גבוה. 8.9 מיליון דולר לשירותים קהילתיים כמו תוכניות נוער ויצירת מקומות עבודה. 3 מיליון דולר לתמיכה בעזרה ראשונה רפואית.

 

כמו כן, 13.9 מיליון דולר לתשתית המים: קידוח בארות מים, הנחת צינורות ומערכת אספקת מים.

 

מתוך הסכום של 350 מיליון דולר שהנשיא בוש הבטיח לפלסטינים, ביקש הממשל מהקונגרס לאשר 200 מיליון דולר לפלסטינים במסגרת בקשה לתקציב מיוחד, שתאושר כנראה עוד השבוע. הסיוע המיוחד הזה ייבלע בתוך בקשה של הממשל מהקונגרס לתוספת לתקציב בסך 80 מיליארד דולר שעיקרו לצורך המלחמה בעיראק.

 

200 מיליון הדולר הללו המיועדים לפלסטינים יוקצו לפרוייקטים הבאים: מימון בנייני מגורים בעזה; פיתוח הזדמנויות ללימודים; פיתוח תשתית כלכלית למדינה פלסטינית; סיוע לשפר את מערך השירותים הסוציאלים לעניים; הקמת מעברי גבול יעילים בין ישראל לשטחי הרשות למעבר של סחורות ואנשים.

 

גם להשכלה גבוהה

 

סכום נוסף של 150 מיליון דולר, אותו הבטיח הנשיא בוש, ייכלל בתקציב של שנת 2006. בשנים האחרונות קיבלו הפלסטינים מארה"ב סיוע שנתי בסך 75 מיליון דולר, שהוקפאו במהלך האינתיפאדה.

 

את הכפלת הסכום ל-150 מיליון דולר מייעדים האמריקנים לשש מטרות: לפיתוח המגזר הפרטי, מקורות מים, לדמוקרטיה וממשל, בריאות, שירותים חברתיים ולהשכלה גבוהה.

 

התקציב המוגדל לשנת 2006 יאפשר לאמריקנים לסייע בפרוייקטים ארוכי טווח, לרבות שיקום העיר עזה והחיאה מחדש של הכלכלה הפלסטינית, בעקבות הנסיגה הישראלית; הקמת מוסדות החיונים לבניית חברה דמוקרטית; ופיתוח תשתיות, בעיקר של מים.

 

כמו בעבר, האמריקנים אינם מתכוונים להעביר כסף לרשות הפלסטינית, אלא להקצות סכומים לפרויקטים שנראים לאמריקנים חשובים לשיפור התשתיות, ואיכות החיים של הפלסטינים. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רייס ברמאללה לצד אבו מאזן
צילום: איי אף פי
צילום: איי פי
בוש. עוד 350 מיליון דולר
צילום: איי פי
מומלצים