שתף קטע נבחר

רייס בישראל: גנרל אמריקני יסייע בתיאום הביטחוני

לקראת פסגת שארם, האמריקנים מעמיקים מעורבות בתהליך: הגנרל וויליאם וורד יעקוב מטעם הממשל אחר התיאום הביטחוני בין ישראל לפלסטינים. הוא יגיע לאזור בשבועות הקרובים ויעמוד בקשר גם עם מצרים וירדן. רייס, שהכריזה על מינויו עם סיום ביקורה באזור: "זו עת התקווה"

האמריקנים נכנסים לעובי הקורה: בתום ביקור בישראל וברשות הפלסטינית הודיעה היום (ב') מזכירת המדינה האמריקנית, קונדוליזה רייס, על מינוי מתאם ביטחוני אזורי. היא גם הזמינה את ראש הממשלה שרון ואת יו"ר הרשות אבו מאזן לבית הלבן באביב הקרוב.

 

במסיבת עיתונאים שקיימה בנתב"ג טרם עזיבתה לפאריז, יממה לפני כינוס הפיסגה בשארם, הודיעה רייס כי המתאם, הגנרל וויליאם וורד, יגיע בשבועות הקרובים לביקור באזור. וורד יפעל בתיאום עם הצדדים, כמו גם עם מצרים וירדן, ו"בעת הצורך, יתערב דרך ועדה ביטחונית משולשת" - בה נציגי ישראל, ארה"ב והרשות, בהתאם להמלצה שהוכנה עבורה.

 

הגנרל וורד פיקד בעבר על כוח שמירת השלום בבוסניה מטעם נאט"ו, ובעבר אף שירת במצרים, סומליה, גרמניה ודרום קוריאה. "הרעיון הוא שיהיה מישהו שאחראי לעזור לפלסטינים לבצע את הרפורמה של מנגנוני הביטחון שלהם", הסבירה רייס. "אני מאמינה שמאוד חשוב שהישראלים והפלסטינים ישתפו פעולה בנושא הביטחוני".

 

רייס נשאלה גם לגבי אפשרות משאל העם על הפינוי ואמרה: "ישראל היא מדינה דמוקרטית ותקבל את החלטותיה לבד. עם זאת, אנו מקווים שלא יהיו כל עיכובים בתהליך הפינוי".

 

מוקדם יותר היום נפגשה רייס ברמאללה עם אבו מאזן. במסיבת עיתונאים שקיימו השניים אמרה רייס כי אבו מאזן, אותו כינתה נשיא, "מיישם את המנדט שקיבל מהעם הפלסטיני". לדבריה, "הפלסטינים הצביעו לאחרונה לנשיא שהתמודד עם מצע של דמוקרטיה והתנגדות לאלימות. זו לדעתי הגישה הנכונה. אנו מוכנים לקחת צעדים לסייע לשיקום הביטחון ולהשבת הסדר והחוק ברשות.

 

אבו מאזן אמר במסיבת העיתונאים כי הרשות הפלסטינית הגיעה להסכם הפסקת אש עם כל הפלגים הפלסטינים. עם זאת הוסיף: "יש עוד דברים רבים לעשות". ראשי הפלגים שבים ומדגישים בימים האחרונים כי טרם הושגה הפסקת אש, שכן הם אינם רוצים להוציא את העוקץ מההכרזה הרשמית הצפויה בקהיר.

 

רייס התייחסה גם להתפתחויות המדיניות ואמרה כי קשרים חיוביים בין ישראל לפלסטינים חודשו וכי "זו הדרך קדימה". עוד הוסיפה: "אנו מקווים שכך יעשה גם בפסגה מחר בשארם א-שייח". רייס גם בחרה להודות לנשיא מצרים, מובארק, על יוזמתו לכינוס הפסגה.

 

היא הזכירה את המחלוקות בין ישראל לוושינגטון בנושא הגדר ההתנחלויות והפקעת אדמות הפלסטינים באזור ירושלים. לפלסטינים הזכירה כי עליהם להילחם בארגוני הטרור, וציינה כי ארה"ב דורשת גם כעת לעצור את המחבלים האחראים לרצח שלושת אנשי השגרירות האמריקנים ברצועה. בנימה אופטימית ציינה: "זו עת התקווה. על שני הצדדים להבעין את גודל השעה ולנקוט צעדים לשינוי האווירה, לקראת מימוש חזון הנשיא לשתי מדינות החיות זו לצד זו בשלום".

 

מזכירת המדינה האמריקנית גם הבטיחה סיוע לצדדים. "ארה"ב תמלא את חלקה. נעזור בייצוב הביטחון ובבניית כוחות הביטחון הפלסטינים. נעבוד עם חברינו באזור לשחזר את הכלכלה הפלסטינית והמוסדות ונצעד קדימה. היא גם הזכירה את הסיוע הכלכלי, בסך 350 מיליון דולרים, שביקש הנשיא בוש מהקונגרס. בימים הקרובים, ציינה, יועברו יותר מ-40 מיליון מתוכם.

 

אבו מאזן מצידו אמר כי הפלסטינים מגיעים לפסגה "עם דרישות ברורות כמו הפסקת ההתנחלויות, הפסקת בניית גדר ההפרדה, החריגות הישראליות בירושלים, כל זאת כאשר ברקע הכרזת הפסקת האש של הפלסטינים". לדבריו, "הפסגה מגיעה אחרי שורה של מגעים עם הישראלים, שם הצגנו את דרישותינו. הפסגה לא תהיה סוף הדרך. דרושות פגישות נוספות בין שני הצדדים ברמות הגבוהות ביותר כדי לפעול להשלמת הנסיגה מעזה וליישום מפת הדרכים".

  

נפגשה גם עם מופז ופרס

 

מוקדם יותר היום השלימה רייס את ביקורה בישראל במספר פגישות, בהן פגישה עם שר הביטחון, שאול מופז. השר ציין בפגישה כי "חשוב להגיע להתנתקות מתואמת עם הפלסטינים". עוד אמר כי "קיימת הזדמנות אסטרטגית חדשה, וברור לנו שצריך לתמוך באבו מאזן, אבל הפלסטינים לא עושים מספיק כדי לעצור את הטרור".

  

מופז ציין כי בידי ישראל מידע מוצק לפיו חיזבאללה עושה מאמצים להוציא פיגועים ולשבש את התהליך המדיני, וביקש מרייס להמשיך להפעיל לחץ על סוריה בנושא. הוא מתח ביקורת על הרשות ואמר כי למרות שברשותה 60 אלף אנשי ביטחון בשכר הם אינם עושים מספיק.

 

גם המשנה לראש הממשלה, שמעון פרס, נפגש עם מזכירת המדינה שאמרה לו כי נוצרו הזדמנויות חדשות שאסור להחמיץ. פרס מצדו אמר כי "דמוקרטיה כלכלית לא פחות חשובה מדמוקרטיה פוליטית, יש להעדיף את המיידי על פני הטווח הארוך כדי שלא תהיה אכזבה מתהליך השלום". הוא ביקש גם להקים צוות ישראלי-אמריקני, כדי לנצל את היציאה מעזה לפיתוח הנגב.

 

רייס מסיימת ביקור במזרח התיכון מבלי שתגיע לפסגת שארם. במסיבת העיתונאים הסבירה: "כמובן שוושינגטון תעמוד לרשות שני הצדדים ותמשיך להיות מעורבת, אך חשוב שהצדדים מתקדמים בתהליך גם בכוחות עצמם". היא הודתה לגורמים האחרים באזור, בהם מצרים, המסייעים לצדדים והבטיחה כי ארה"ב תהיה לצד שני הצדדים כשאלה יזדקקו לה.


פורסם לראשונה 07/02/2005 12:55

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: צבא ארה"ב, הפיקוד האירופי
הגנרל וורד. יגיע לפקח
צילום: צבא ארה"ב, הפיקוד האירופי
אבו מאזן ורייס ברמאללה
צילום: איי אף פי
צילום: רויטרס
רייס ושרון. אתמול
צילום: רויטרס
צילום: איי פי
מיישם את המנדט. אבו מאזן
צילום: איי פי
מומלצים