שתף קטע נבחר

הרב עובדיה: משאל? מה העם מבין בביטחון?

ש"ס אמורה להכריע האם יתקיים משאל העם על ההתנתקות, אולם מנהיגה הרוחני קובע בשיחה עם השבועון "משפחה": "לעם אין כלים לשפוט האם ההתנתקות תציל יהודים או תביא לשפיכות דמים". אנשי רה"מ בתגובה: "זה מחזק את ההערכה שבאופן מוחלט לא יהיה רוב בכנסת למשאל-עם". שר החוץ שלום שפתח בקמפיין בעניין לא מתייאש ואומר: "אמשיך לשכנע רבנים - כדי למנוע מלחמת אחים"

"מה העם מבין בביטחון? לעם אין כלים לשפוט האם ההתנתקות תציל יהודים או, חלילה, מביאה לשפיכות דמים. בנושאים שכאלו, על אנשי מקצוע להחליט, כפי שלא יעלה על הדעת לקיים משאל עם בנושאים רפואיים, כך אין להפקיד שום נושא של פיקוח נפש ביד העם, שנתון להשפעה של אנשי פרסום".

 

את הדברים הנחרצים נגד משאל העם אומר הרב עובדיה יוסף בשיחה עם השבועון החרדי "משפחה" שתתפרסם בסוף השבוע. הרב עובדיה אומר מוסיף כי "יש כאן עניין של תקדים מסוכן, אבל מעבר לזה, הלא מדובר כאן בתכנית ההתנתקות, בפיקוח נפש, ובעניין גורלי שכזה אי אפשר לשאול את העם. כמו שלא שואלים את העם אם לצאת למלחמה כך לא שואלים אותו לגבי הסכם".

 

עוד ציין הרב כי "משאל-עם זה עניין של כסף ומי שיש לו יותר כסף מסביר ומנצח".

  

 

התבטאויותיו של הרב עובדיה מגיעות דווקא כשנראה כי רעיון משאל-העם יקום או יפול דווקא על תמיכת ש"ס. על פי החשבון, רק אם הרב עובדיה יוסף ישנה את עמדתו, יהיה רוב בכנסת לקיום המשאל.

 

מתנגדי התוכנית תלו תקווה בתחילת השבוע כי הודעתו ההיסטורית של הפוסק החרדי הרב יוסף שלום אלישיב על תמיכתו בקיום משאל-עם תיצור סחף בעמדתם של רבנים משפיעים נוספים אולם הרב עובדיה יוסף פוסל בראיון את האפשרות שסיעת ש"ס תתמוך בקיום משאל, זאת למרות הבטחה של שר החוץ שלום כי ידאג שלעולם לא יתקיים משאל עם בנושאי דת ומדינה .

 

סילבן לא אומר נואש

 

כאמור, אתמול נראה כי מאבקו של שר החוץ, סילבן שלום, לגייס תמיכה בחוק משאל העם על ההתנתקות בקרב הרבנים נכשל לפי שעה. מזה כחודש נפגש שר החוץ עם מספר רבנים כדי לשכנעם בחשיבות המשאל.

 

כזכור, בכנסת הקודמת הצליח שלום להביא את המפלגות החרדיות, ש"ס ויהדות התורה, לתמוך בחוק משאל העם על פינוי רמת הגולן. בתקופה הקרובה ימשיך שר החוץ לעבור בחצרות הרבנים החשובים במטרה לשכנעם לתמוך בחוק משאל עם במידה ויובא לאישור הכנסת.

 

שר החוץ, סילבן שלום, הוסיף גם אמש להאמין בהצלחת הקמפיין שלו בקרב הרבנים. לדבריו, "בכנסת הקודמת שיתפתי פעולה עם המפלגות החרדיות, ש"ס ויהדות התורה, בחוק שיזמתי על משאל העם בגולן. אז הסכימו המפלגות החרדיות לתמוך בהצעה ואין כל סיבה שגם הפעם הם לא יעשו זאת. נפגשתי עם האדמו"ר מערלוי ודיברתי על הסכנות בקרע בעם. אני מתכוון להיפגש עם גדולי תורה נוספים".

 

בנוגע ליחסיו עם ראש הממשלה, אומר השר שלום כי הוא לא מתכוון לכפות על שרון דבר אלא לנסות ולשכנעו בחשיבות קיום משאל עם. "המטרה שלי היא אחת, למנוע מלחמת אחים ולצמצם את סכנת הסרבנות. אין לי אג'נדה אישית להחליף את ראש הממשלה, ואינני מביע עמדה בעד תוכנית ההתנתקות או נגדה. אני פשוט חרד ממלחמת אחים".

 

בפגישה שקיים לפני כשבועיים השר שלום עם הרב עובדיה יוסף, הוא התחייב בפניו כי ידאג שמשאל העם יתקיים רק בנושא ההתנתקות ולא בנושאים של דת ומדינה. שלום שמע את עמדתו הנחרצת של הרב נגד אך למרות זאת הוא עדיין מאמין כי יש סיכוי שהרב ישנה את עמדתו .

 

המתנחלים: העם צריך לשכנע את שרון להקשיב

 

בגוש קטיף אמרו בתגובה לדבריו של הרב עובדיה כי "הרב עובדיה צודק, כל המומחים אמרו את דעתם בדיונים כאלה ואחרים שהתוכנית גרועה ותגרום לקרע עמוק בעם ותשמש פרס לטרור.

 

"אחד המומחים (ראש הממשלה שרון) אפילו אמר ערב הבחירות כי דין נצרים כדין תל אביב ונחל בשל כך ניצחון מוחץ. הבעיה היא ששרון הוא סרבן ולא מוכן לשמוע למומחים ובדיוק בשביל זה צריך שהעם ייאלץ אותו להקשיב להם ולזנוח את התוכנית המטורפת שלו".

 

לעומתם, מקורבי ראש הממשלה אומרים ל-ynet בהתייחס לדברי מנהיגה הרוחני של ש"ס: "אנחנו מקבלים בסיפוק את הדברים של הרב עובדיה. זה מחזק את ההערכה שבאופן מוחלט לא יהיה רוב למשאל עם בכנסת".


פורסם לראשונה 09/02/2005 22:02

 

בהכנת הידיעה השתתף אטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
הרב עובדיה יוסף. לא יעלה על הדעת
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: אורי פורת
שלום. "למנוע מלחמת אחים
צילום: אורי פורת
צילום: דן בלילטי
שרון. הלחץ גובר
צילום: דן בלילטי
מומלצים