שתף קטע נבחר

שרון נגד ריבלין ושלום: לא יהיה משאל עם

ראש הממשלה, אריאל שרון, הגיב אחר הצהריים לקריאות המתחדשות בליכוד למען משאל עם: "הלחץ לקיים משאל עם מתבצע על-ידי איומים במלחמת אחים. מי שחושב שניתן לקיים חיים פוליטיים תחת איומים פשוט טועה". יו"ר הכנסת, ראובן ריבלין, הודיע על שינוי עמדתו ותמיכתו במשאל: "אפשר לקיים משאל עם בזמן סביר ללא דחייה של תוכנית ההתנתקות"

"לא יהיה משאל עם. אני אומר לכם לא יהיה משאל. האם מישהו מעלה על הדעת שאם ימצא רוב של 65% תומכים ו-35% מתנגדים, מועצת יש"ע תקרא להתנתקות?", כך אמר אחר הצהריים (יום ד') ראש הממשלה, אריאל שרון, בשיחה עם כתבים במזנון הכנסת לנוכח החזית המתחדשת בליכוד למען משאל עם.

 

 

על האיומים במלחמת אחים, אמר ראש הממשלה: "הלחץ לקיים משאל עם מתבצע על-ידי איומים במלחמת אחים. אני לא קיבלתי אף פעם איומים ואני לא מתכוון להתחיל עכשיו. מי שחושב שניתן לקיים חיים פוליטיים תחת איומים פשוט טועה". שרון הדף את הביקורת על חוק פינוי-פיצוי שעבר בוועדת הכספים בזכות הצבעתו של ח"כ מוחמד ברכה (חד"ש): "אם חברי הליכוד לא מצביעים בעד, אז אי אפשר להעביר חוק? גם הערבים הם אזרחים שווי זכויות במדינה".

 

ראש הממשלה התייחס גם לפגישתו עם יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, ואמר כי זו התקיימה באווירה טובה. אבו מאזן סיפר לראש הממשלה כי הוא נכד של רועה צאן וראש הממשלה אמר בתגובה: "נכד של רועה צאן חייב להיות אדם רציני". ראש הממשלה הדגיש כי השיחה עסקה בביטחון ובמלחמה בטרור: "הדברים נאמרו בצורה ברורה וחדה", אמר שרון.

 

שר החוץ, סילבן שלום, הכין אתמול הפתעה לראש הממשלה, אריאל שרון, ששב מפסגת שארם א-שייח, והודיע שיוביל מהלך למשאל עם על ההתנתקות. בצהריים כינס יו"ר הכנסת, ח"כ ראובן ריבלין, מסיבת עיתונאים ובה הודיע שגם הוא תומך במשאל העם, בניגוד לעמדתו בעבר.

 

ריבלין אמר: "אני משנה את עמדתי בעת הזאת, אם כי עקרונית אני נגד משאל שעלול לחתור תחת ריבונות הכנסת ולבטל את אחריות הנבחרים כלפי הציבור, אבל 'עת לעשות לשם הפרו תורתיך'. כאשר על המאזניים נתונות שתי הכרעות שיכולות להיות בנשמתה של האומה צריך לבחור ברע במיעוטו, אי קיום המשאל עלול להביא לסכנה אמיתית של קרע, שנאה ומלחמת אחים".

 

עוד אמר ריבלין: "משאל עם אינו הדרך אך הוא מונע את סכנת מלחמת אחים, נתמודד איתו על כל תחלואיו ומגבלותיו". לדברי ריבלין, "חברי הכנסת נאחזים בקרני הכנסת על מנת לא להיפרד מהכיסא ולא ללכת לבחירות ולכן לא נותרה ברירה, אלא ללכת למשאל עם. אני מטיף כל הזמן, בואו נלך לבחירות, כי הוא משאל העם היחידי".

 

לשאלה האם הוא תומך במשאל העם כדי למנוע את תוכנית ההתנתקות, השיב: "אפשר לקיים משאל עם בזמן סביר ללא דחייה של תוכנית ההתנתקות. אני גם מתנגד לכל אפליה והפרדה בין אזרח לאזרח, לכולם הזכות להשתתף במשאל, מה עוד שהמתנחלים מתחייבים לקיים את מצוות העם על-פי החלטתו".

 

הכל יקום או יפול בגלל ש"ס

 

על-פי מערך הכוחות בכנסת, החרדים, חוץ מדגל התורה, מתנגדים עקרונית לקיום משאל עם וגם הערבים מתנגדים. סיעת העבודה וסיעת מרצ לא יתמכו במהלך כזה, כי הם רואים בו סכנה ליישום תוכנית ההתנתקות. יו"ר הסיעה, זהבה גלאון, אומרת כי יו"ר הכנסת לא יוכל להמשיך בתפקידו לאחר שהביע תמיכה במשאל עם.

 

לדבריה, במו ידיו הוא פוגע במעמד הכנסת, עושה דה לגיטימציה להחלטותיה ומערער את יסודות המשטר הפרלמנטרי הנהוג בישראל. "אני מצפה שיסיק את המסקנות האישיות המחייבות".

 

גם בשינוי לא יתנו יד למהלך. ראש הממשלה, אריאל שרון, נפגש הערב עם יושב ראש האופוזיציה, יוסף לפיד. בהתייחסו למשאל העם אמר לפיד כי שינוי תתמוך במשאל אך ורק בנושאים של: גיוס בחורי ישיבות, נישואים אזרחיים ותחבורה ציבורית בשבת.

 

לפיד אמר עוד לשרון כי סיעת שינוי לא תצביע בעד התקציב, והציע לראש הממשלה לעמוד מול הלחץ של "המורדים" בליכוד ולהרכיב ממשלה של עבודה-ליכוד-שינוי.

 

ח"כ רוני בריזון אמר היום: "כיוון שהתמיכה במנגנון של משאל עם הולכת וגוברת, אני מניח מיד על שולחן הכנסת הצעת חוק למשאל עם בנושא דת ומדינה שבמסגרתה תועלה להכרעת העם שאלת גיוס בחורי הישיבות, הנישואים האזרחיים והתחבורה הציבורית בשבת".

  

בשבועות האחרונים הגביר שר החוץ את התבטאויותיו בפורומים שונים בנושא חשיבות המשאל, וניסה להשיג גם את תמיכת ש"ס בנושא. בסביבתו הכחישו כי עיתוי ההכרזה קשור לפסגת שארם א-שייח ול"אי הזמנתו". בימים האחרונים לא רוו מקורביו נחת מכך שלא הוזמן להשתתף בפסגה, בשעה ששרי החוץ של מצרים וירדן השתתפו בה. גם שר האוצר בנימין נתניהו, שרת החינוך לימור לבנת ושרים נוספים הודיעו על תמיכתם.

 

לפי שעה, נראה כי רעיון משאל העם יקום או יפול דווקא על תמיכת ש"ס, אם הרב עובדיה יוסף ישנה את עמדתו, מה שכרגע מבחינת ש"ס לא בא בחשבון. רק אז, יהיה רוב בכנסת לקיום משאל עם. סילבן שלום כבר נפגש לפני חודשיים עם עובדיה יוסף וביקש ממנו להתנות את כניסת ש"ס לקואליציה בקיום משאל עם, הרב עובדיה סירב. אתמול התבטא הרב בעניין ואמר כי אסור לקיים משאל עם, "יש את נבחרי העם ושהם יחליטו", אמר. 

 

בחצרו של הרב יוסף שלום אלישיב מצננים את ההתלהבות מתמיכתו במשאל עם ומותחים ביקורת מרומזת על התנהלותו של ח"כ רביץ. לדברי המקורות, בבית הרב לא התקיים דיון לגבי נושא משאל העם אלא התקיים דיון על כך שרביץ מהווה לשון מאזניים בהצבעות בוועדת החוקה על חוק פיצוי פינוי. הרב לא רוצה להיות המכריע בנושא ההתנתקות ולכן אישר לרביץ לתמוך בהצעת מיכאל איתן להוסיף סעיף משאל עם, מתוך הנחה שהסעיף יפול במליאת הכנסת. 

 

יושב ראש סיעת האיחוד הלאומי, ח"כ צבי הנדל, אמר בתגובה לדבריו של שרון כי "ראש הממשלה וחבריו בשמאל מבינים כנראה שרוב העם יתנגד לתוכנית הגירוש. למרות הדורסנות הדיקטטורית מלחמת אחים לא תצא מגוש קטיף, אלא אם כן ראש הממשלה ייתן פקודת פתיחה באש. קרע עמוק בעם ופצעים שלא יגלידו בצבא ניתן למנוע אך ורק בהסכמה".

 

יושב ראש סיעת הליכוד, חבר הכנסת גדעון סער, אמר כי הקריאות בשמאל להתפטרותו של יושב ראש הכנסת ריבלין בשל תמיכתו במשאל-עם הן ניסיון לסתימת פיות ולכפיית דעות ויש לדחותן על הסף. סער הוסיף כי "בשמאל מכבדים שינוי דעות רק כשהוא משתנה לכיוון האידיאולוגיה המתאימה להם".


פורסם לראשונה 09/02/2005 14:12

 

בהכנת הידיעה השתתף אטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מנחם כהן
לא יהיה משאל. שרון מבהיר
צילום: מנחם כהן
צילום: דן בלילטי
הצטרף לתומכים במשאל עם
צילום: דן בלילטי
צילום: דן בלילטי
דוחף קדימה. שלום
צילום: דן בלילטי
צילום: רויטרס
מראשוני היוזמים. נתניהו
צילום: רויטרס
צילום: אלכס קולומויסקי
מה יגיד הרב עובדיה?
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים