שתף קטע נבחר

יוזמה משמאל: קחו למתנחלים את הרובים

תנועת "אדם" קוראת לשר לביטחון פנים לאסוף את כלי הנשק הנמצאים בידי המתנחלים, מחשש שאלה ישמשו אותם למעשי אלימות ולהקמת מחתרת יהודית חדשה. "שלכיכר רבין לא יקראו כיכר שרון", הם אומרים. "משמרות הדמוקרטיה" התכנסו בכיכר רבין ויקראו ליועץ המשפטי לפעול בנושא. דליה רבין: האש יכולה להידלק באחת

יוזמה חדשה מול מפגיני הימין: תנועת "אדם" דורשת מהממשלה לאסוף את כלי הנשק ממתיישבי גוש קטיף ויהודה ושומרון. בצהריים (יום ו') קיימו חברי התנועה "משמרות דמוקרטיה" בכיכר רבין, במחאה על תופעות ההסתה והאלימות על רקע תהליך ההתנתקות הקרב.

 

לכיכר הגיעו ח"כ עמיר פרץ, שיזם את הקמת התנועה, בתו של ראש הממשלה המנוח, דליה רבין, המשורר נתן זך ועו"ד יובל אלבשן. המפגינים מחו תחת הסיסמה "מזוז תתחיל לזוז – ההסתה הורגת".

 

דליה רבין אמרה: "בעת הזו אסור לשתוק, כיוון שההסתה רוצחת. נעמוד כאן בשם משמר הדמוקרטיה ולא ניתן לאיש לבצע עוד רצח פוליטי". ח"כ פרץ הוסיף: "לאף אחד אין הזכות לשתוק כי ההסתה הפכה לרצח".

 

יו"ר ועדת ההיגוי של תנועת "אדם", עו"ד אלבשן, פנה אמש לשר לביטחון פנים, גדעון עזרא, ולשר הפנים, אופיר פז-פינס, בדרישה לפתוח בהליך של איסוף כלי נשק מתושבי השטחים, ובחינה מחדש של הליך מתן הרשיונות, מחשש שהנשק יהפוך לתשתית למחתרת יהודית חדשה.

 

"רשויות אכיפת החוק מגלות רפיסות די מדהימה. במקום לתת לכל נבחרי הציבור להתבכיין, הן יכולות למנוע את הרצח הבא", אמר עו"ד אלבשן. "אם אני יודע מראש שיש 'יגאל עמירים' שמסתובבים עם אקדח, ולאקדח יש רשיון, אז מי שלא ימנע את הירי מאותו אקדח - האחריות תרבץ גם בפתחו. גדעון עזרא צריך להיות הראשון שדואג שלא יקרה פה מה שקרה ב-4 בנובמבר 95'. אני חושב שהנהגת המתיישבים צריכה להצטרף אלינו בקריאה הזאת אם הם באמת מתנגדים לאיומים שנשמעים ברחוב. אנחנו לא רוצים שלכיכר רבין יקראו כיכר שרון".

 

ח"כ פרץ סבור שיש להשאיר כלי נשק רק אצל המתנחלים המוגדרים כחברי משמר אזרחי או חלק מכוחות הביטחון. "בשום פנים ואופן אסור שכל אחד יסתובב עם נשק בצורה חופשית. נכון שאי אפשר להכליל את כולם ומדובר בקבוצות חריגות קיצוניות, אבל כשמתחיל הפינוי של המתיישבים, זה לא הגיוני לא לקחת את הנשק משם. אנחנו שומעים אמירות מאוד קיצוניות מאנשים שבעבר נחשבו מתונים. זרעי הפורענות שנזרעים עכשיו יהפכו לבלתי נשלטים אחר כך. שרי הימין מרגישים איך ההסתה פוגעת בהם, שההסתה רוצחת. מי שהיה חלק מיצירת האווירה המתלהמת בתקופת רצח רבין, מבין שזרעי ההסתה הם כמו חרב פיפיות".

 

דליה רבין: "האש יכולה להידלק באחת"

 

דליה רבין מצטרפת למוחים נגד ההסתה והאלימות. "מצד אחד, אי אפשר להגיד שהווליום של ההפגנות הוא כמו שהיה ב-95'. ראינו אז מראות הרבה יותר מסיתים ודרמטיים. אבל מאחר שאנחנו עומדים בפני פינוי התנחלויות, האש יכולה להידלק באחת. צריכים להיות על המשמר כל הזמן. בזמנו אריק שרון הוביל את ההתנגדות למהלך והיום הוא מוביל את המהלך והאלימות מופנית נגדו. אסור לשבת בשקט ולחכות שיקרה עוד משהו, צריך לזרז את המערכות המופקדות על אכיפת החוק שיעשו את זה".

 

המשורר נתן זך טוען כי במדינה דמוקרטית, אזרחים לא אמורים להחזיק בנשק. "מכיוון שמאיימים כל הזמן במלחמת אחים, צריך לקחת מהם את הנשק. יהלומן שמפחד שישדדו ממנו את היהלומים, הולך עם נשק. הם בחרו בעצמם לחיות באזור מסוכן, אף אחד לא ביקש מהם לחיות שם. כבר שמענו איומים שהם ישתמשו בנשק והיה מקרה אחד או שניים שהשתמשו בו".

 

עליזה גורן, בעבר יועצת התקשורת של יצחק רבין ושל שמעון פרס שותפה חלקית ליוזמה. "באופן כללי אני חושבת שבהסתה צריך לנהוג ביד הכי קשה שאפשר. אחרת זה יידרדר לדברים נוראיים. צריך לעשות הכל כדי להימנע משפיכות דמים. אני לא יודעת אם צריך לאסוף את הנשק או לא, כי כל עוד הם יושבים שם ועלולה להיות פעילות טרור מצד הפלסטינים, לא הייתי מפקירה אותם עד כדי כך".


פורסם לראשונה 17/02/2005 23:57

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אייל פישר
למנוע את הרצח הבא. האנדרטה לזכר רבין
צילום: אייל פישר
צילום: איי פי
אמירות קיצוניות. פינוי מאחז (ארכיון)
צילום: איי פי
צילום: שלום בר טל
רפיסות מדהימה. אלבשן
צילום: שלום בר טל
צילום: צביקה טישלר
ההסתה היא חרב פיפיות. ח"כ פרץ
צילום: צביקה טישלר
מומלצים