שתף קטע נבחר

"צריך היה לפסול את פרומר מהתמודדות נוספת"

ד"ר ערן ויגודה, מומחה למינהל ולמדיניות ציבורית, משוכנע שבית המשפט צריך היה למנוע מפרומר להתמודד בבחירות החוזרות. החלטת ביהמ"ש לבטל את תוצאות הבחירות בנהריה היא בגדר "פגיעה קשה באמון הציבור בשלטון המקומי", הוא אומר ל-ynet. לדבריו, "הציבור מסתכל, ועיניו כלות, באיזו קלות חותמים נבחרי הציבור על הסכמים לא חוקיים, ועד כמה קל לפגוע בהליך שוויוני כמו מערכת בחירות"

"החלטת בית המשפט לבטל את תוצאות הבחירות בעיריית נהריה היא זעזוע אמיתי של תשתית הרשות המקומית בעיר גדולה בצפון. החשש הגדול לאור האירועים שהתרחשו כפי שקבע בית המשפט – הוא מפגיעה קשה באמון הציבור במערכת השלטון המקומי". כך אמר היום (ב') ל-ynet ראש המחלקה למינהל ולמדיניות ציבורית באוניברסיטת חיפה, ד"ר ערן ויגודה.  

 

לדברי ויגודה, "הציבור מסתכל ועיניו כלות באיזו קלות חותמים נבחרי הציבור על הסכמים לא חוקיים, עד כמה לא יציבה המערכת הקואליציונית, שהיא מרכיב כל כך מרכזי בשיטת הממשל שלנו. הציבור נוכח לדעת כמה קל לפגוע בהליך שוויוני כמו מערכת בחירות.

 

הציבור גם שואל את עצמו בכמה מקומות אירעו מקרים דומים, נחתמו הסכמים, ובית המשפט לא נתן על כך את דעתו? הרי כמעט אחרי כל מערכת בחירות יש ערעורים ובתי המשפט כמעט תמיד דוחים אותם".

 

ד"ר ויגודה טוען כי ההקפדה על טוהר השלטון חיונית שבעתיים עם התחזקות השלטון המקומי. "החוק מותיר בידי ראש הרשות כוח רב, הוא כמו ראש מדינה קטן, והמערכות המצויות בידי השלטון המקומי תופסות חלק רחב יותר ויותר בחיינו. ראש הרשות צריך לדעת שככל שחובותיו וכוחו גדלים כך הוא צריך לבדוק את עצמו שבעתיים.

 

"אינני מכיר את פרומר (ראש עיריית נהריה) אבל אני בטוח שהוא ניחן ביכולות ובכישורים בהם התכוון והשתמש לטובת העיר. מצער לגלות עד כמה לא מנצלים ראשי הרשויות את היכולות והכישורים האלה במהלך מערכת הבחירות ונזקקים לכל מיני הסכמים שכאלה".

 

לטענתו, צריך היה פסק הדין לפסול את ראש העירייה מהתמודדות נוספת. "זהו כתם שאמור לפסול אותו מלהתמודד למשרה ציבורית מכיוון שבית המשפט קבע כי פגע בעקרונות היסוד ולמעשה הטה את תוצאות הבחירות".

 

את נקודת האור בפרשה רואה ד"ר ויגודה בהתנהגות בית המשפט. "בית המשפט הוכיח שוב שדמוקרטיה היא שיטת הממשל הפחות גרועה. הוא הוכיח כי יש דרך לעשות רוורס, שאפשר לתקן עיוותים שבוצעו על ידי מוסדות השלטון".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל נחושתן
פרומר. "כתם שאמור לפסול אותו"
צילום: גיל נחושתן
צילום: גטי אימג' בנק ישראל
(ארכיון)
צילום: גטי אימג' בנק ישראל
מומלצים