שתף קטע נבחר

כך מצליחים לרמות את מינהל האוכלוסין

מבקרת משרד הפנים, ברכה פלאוט, חושפת ממצאים חמורים בדו"ח שחיברה. היא גילתה מעשי מרמה רבים של גורמים שניסו להשיג מעמד חוקי. איך הם מצליחים? אין נהלים ברורים, אין שיתוף פעולה בין משרד הפנים לצה"ל ולרבנות ואין עונשים

איך מצליחים רמאים לפעול בקלות במינהל האוכלוסין: דו"ח ביקורת פנימי שערך משרד הפנים ועיקריו מתפרסמים היום (ד') חשף ממצאים חמורים באשר לתפקודו של מינהל האוכלוסין. מבקרת משרד הפנים, ברכה פלאוט, גילתה מעשי מרמה רבים, שבהם ניסו גורמים שונים להשיג מעמד חוקי בדרכים לא-חוקיות. עוד מצאה כי אין נהלים ברורים של פיקוח ובקרה.

 

הממצאים הללו מטילים צל כבד על האופן שבו נקבעים גורלם ומעמדם של תושבים ואזרחים בישראל. מינהל האוכלוסין הוא גוף רב עוצמה במשרד הפנים, העוסק בהענקת כל סוגי האשרות והתעודות לתושבים ולמבקרים בישראל.

 

שר הפנים, אופיר פינס, הגיב: "הדו"ח חושף תמונת מצב עגומה בכל הקשור לשירות הניתן לפונים ללשכות מינהל האוכלוסין ולחוסר הבהירות והאחידות בנוגע לנהלי העבודה. זהו דו"ח חמור המחייב ביצוע רפורמה כוללת במינהל האוכלוסין. המינהל הוא הפנים של המדינה כלפי אזרחים, תושביה ואורחיה, ויש למצוא את הדרכים כיצד פנים אלו יהיו מחייכות, נעימות, יעילות ומתוגמלות ככל האפשר".

 

הדו"ח, שאותו ערכה מבקרת הפנים של המשרד, ברכה פלאוט, מסכם ביקורת שנערכה בלשכות מינהל האוכלוסין בחודשים מאי-אוקטובר 2004. הביקורת בחנה מקרים שהתרחשו במינהל בין השנים 2002 עד 2004, טרם כניסתם של מנהל מינהל האוכלוסין הנוכחי, ששי קציר, ושר הפנים הנוכחי אופיר פז-פינס.

 

הביקורת גילתה שרבים ממעשי המרמה מתגלים באקראי וכנגד מבצעיהם לא ננקטים כל אמצעי ענישה. המבקרת טוענת כי היעדר נהלים ברורים בנוגע למדיניות של איתור וענישה, מעודד את המנסים להשיג מעמד במרמה להמשיך בנסיונותיהם בלא חשש. לדברי המבקרת, היעדר הפיקוח מנציח מצב שבו נמנעת הפקת הלקחים ולהמשך טיפול לקוי בתיקים. לא נמצאו כל נתונים רשמיים לגבי מספר הבקשות המתקבלות להענקת מעמד, או על שינוי במספר זה. גם מחסור במידע זה פוגם קשות בקביעת מדיניות ברורה.

 

המבקרת לא הצליחה לאתר קובץ נהלים עדכני, הכולל את כל נהלי העבודה או עדכונים בנוגע לנושאים שכבר נבדקו. במינהל האוכלוסין גם לא קיים גוף מוסמך האחראי על כתיבת הנהלים, ניסוחם והפצתם. במקום זאת, נכתבים הנהלים במקביל על-ידי מספר גורמים במתכונת לא אחידה ונוסחים שונים. ליקויים נתגלו גם באופן הפצת הנהלים, שמתבצע באופן שרירותי ואינו מועבר לכל הלשכות. עובדה זו יוצרת מצב שבו פועלות הלשכות על-פי נהלים לא מעודכנים ובחוסר אחידות.

 

אין שיתוף פעולה בין משרד הפנים לצה"ל ולרבנות

 

הדו"ח מותח ביקורת גם על שיתוף-הפעולה בין הגופים הממלכתיים השונים העוסקים בהענקת מעמד לתושבים. על-פי הדו"ח, חוסר שיתוף פעולה מוסדר בין גופים ממלכתיים כגון צה"ל והרבנות הראשית לבין מינהל האוכלוסין, גרם פעמים רבות למתן מעמד אישי שלא כדין. המבקרת ממליצה להגביר את שיתוף הפעולה בין הגופים הממלכתיים השונים לבין מנהל האוכלוסין ועל הקמת מערך בקרה ופיקוח כוללני.

 

המבקרת מצאה כי בלשכות שונות מטפלים בצורה שונה במקרים דומים וכי במקרים רבים, היעדר נהלים ברורים מעכב את הטיפול במקרים למשך חודשים. במקרים רבים, אופן הטיפול נוגד את הנהלים עצמם.

 

בעקבות הממצאים החמורים העולים מהדו"ח, ממליצה פלאוט על מינויו של איש מקצוע מהארגון שיהיה אחראי על כתיבת נהלי עבודה מסודרים והפצתם בקרב עובדי הלשכות. נהלים אלו יעברו תקופת הרצה ובחינה ויעודכנו בהתאם למשוב שיינתן מהלשכות עצמן. המבקרת ממליצה כי הנהלים יקיפו את מרבית המקרים האפשריים בכל נושא. המטרה היא לצמצם את טווח שיקול הדעת הסובייקטיבי של הפקידים השונים.

 

כן ממליצה המבקרת על ריכוז קבוע של נתונים בנוגע לפניות המגיעות מהתושבים וממבקשי השירות בכל נושא ועניין. על-פי ריכוז מידע זה, קובעת המבקרת, תגובש המדיניות המשרדית. כן יש לרכז נתונים לגבי מעשי המרמה הנעשים בלשכות ולגבש מדיניות ענישה וטיפול ברורה בנושא.

  

מנהל מינהל האוכלוסין, ששי קציר, אמר בתגובה לדו"ח כי הוא מקבל את הנתונים שבדו"ח. "סוגיית הנהלים היא קריטית לעבודת המנהל התקינה. נקבעה תכנית לטיפול מערכתי בנושא הנהלים, הפצתם והטמעתם. על-פי תוכנית זו, יוקם גוף מחקר ופיתוח שירכז את כתיבת הנהלים והתאמתם למציאות המשתנה בכל נושא. עם השלמת העבודה בעדכון הנהלים תבוא על פתרונה בעיית ניתוח הנהלים ופרשנותם האישית על-ידי העובדים", אמר קציר.

 

לאחר פרסומו הפנימי של דו"ח המבקרת, הודיע השר לפני ימים אחדים על הקמת ועדת בדיקה מיוחדת בראשות האלוף (מיל.) יהודה שגב, שמטרתה לבחון את צרכי מינהל האוכלוסין ואת המשאבים העומדים לרשותו. בחודש דצמבר אשתקד פירסמה האגודה לזכויות האזרח דו"ח ביקורת חמור על תפקודו של מינהל האוכלוסין. הדו"ח החדש מאשש את הממצאים החמורים של האגודה לזכויות האזרח. 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
משרד הפנים
צילום: אתר הכנסת
מינה ועדה. אופיר פינס
צילום: אתר הכנסת
צילום: אלעד גרשגורן
עומד בראש הוועדה. יהודה שגב
צילום: אלעד גרשגורן
מומלצים