שתף קטע נבחר

פגישות שרון עם שינוי ופרץ הסתיימו ללא תוצאות

רה"מ הציע לשינוי 600 מיליון שקל למטרות שונות, אולם לפיד ופורז סירבו להצעתו. שרון אמר בפגישה כי לא ניתן להכניס את שינוי לממשלה "בשל סיבות פוליטיות" והבהיר ללפיד ופורז: "התנגדות שלכם לתקציב תפיל את ההתנתקות". לפיד: "הסכמנו לתמוך בתקציב גם מהאופוזיציה בתנאי שלא יועברו 290 מיליון שקלים לחרדים אך שרון דחה זאת, כל האחריות להכשלת ההתנתקות היא עליו". בשינוי החליטו כבר להיערך לבחירות. גם הפגישה עם פרץ הסיימה ללא תוצאות

פגישת שרון וראשי שינוי, בלשכת רה"מ בירושלים, הסתיימה הבוקר (יום ה') ללא הסכמות. ראש הממשלה הציע לשינוי 600 מיליון שקל למטרות שונות, אולם לפיד ופורז סירבו להצעתו. גם הפגישה עם מנהיג עם אחד, עמיר פרץ, הסתיימה ללא תוצאות.  

 

פרץ הבהיר כי חברי סיעת "עם אחד" לא יוכלו להצביע בעד התקציב כפי שהוא היום. הוא התנה את תמיכתו בתקציב בהעלאת שכר המינימום ל-4,400 שקלים, ובהגבלת פעילותן של חברות כוח האדם. ראש הממשלה אמר כי לא יוכל להיענות לדרישותיו. בתום הפגישה אמר פרץ: "אין בכוונתי להקריב את החברה בישראל על מזבח הנושאים המדיניים. אני נאבק כל חיי למען השלום ולכן אין צורך להטיף לי בעניין הזה. אם לא יהיה שינוי, לא אצביע בעד התקציב".

  

ראשי שינוי דרשו בתחילה להיכנס לממשלה ללא תנאים מוקדמים. אולם שרון הבהיר לשניים כי "בשל סיבות פוליטיות" אין ביכולתו להכניס אותם לממשלה. אז, אמרו לפיד ופורז, אם כך, אנחנו דורשים שלא תתן ליהדות התורה 290 מיליון שקל, שהבטחת להם. ראש הממשלה הבהיר להם בתגובה: "אין בכוונתי להפר את ההסכם עם יהדות התורה ללא סיבה". 

 

עוד אמר שרון כי מוטלת על אנשי שרון אחריות היסטורית "והתנגדות שלכם לתקציב תפיל את ההתנתקות".

 

ח"כ יוסף לפיד אמר בצאתו מהפגישה: "הסכמנו לתמוך בתקציב גם מתוך האופוזיציה בתנאי שלא יועברו 290 מיליון שקלים לחרדים אך שרון דחה זאת וכל האחריות להכשלת ההתנתקות היא עליו". בשינוי אמרו עוד כי הציעו לשרון לחוקק את חוק ברית הזוגיות בתמורה לתמיכה בתקציב.

 

הפגישה נקבעה בעקבות מסר שכיוון פורז לעבר שרון בראיון ל-ynet , לפיו "אם ידברו איתנו, אפשר יהיה להגיע להסכמה". בימים האחרונים התנהלו מגעים בין הצדדים, שבהם היו מעורבים גם חברי כנסת.

 

פורז סירב לציין במפורש את הדרישות המדוייקות של שינוי, אולם מבהיר כי אחד הנושאים שעל הפרק הוא ביטול הקיצוץ במענקי הסטודנטים. "אפשר יהיה להגיע איתנו להבנות תקציביות. אנחנו לא חייבים להיות בתוך הממשלה כדי שנוכל להצביע בעד התקציב", אמר פורז.

 

הוא גם התלונן על כך ששרון לא קיים בשבועיים האחרונים מגעים עם ראשי שינוי. "השיחה האחרונה איתנו היתה כשטומי לפיד היה בחוות השקמים. מאז שום דבר לא נעשה. אף אחד לא דיבר איתנו".

 

מסקר שפורסם אתמול, עולה כי רוב מצביעי שינוי (59%) רוצים שמפלגתם תתמוך בתקציב ללא כל תנאי. 64% מקרב מצביעי שינוי מצהירים

כי אם שינוי לא תתמוך בתקציב, הם לא יצביעו עבורה בבחירות הבאות. את הסקר ביצעה "מאגר מוחות" עבור התוכנית "משעל חם".

 

בתוך כך, מזכירות מפלגת שינוי החליטה היום על הקמת ועדה להכנה לבחירות. הוועדה תפעל כדי להכין את המפלגה לבחירות, שבמפלגה מעריכים כי הן יתקיימו עוד השנה.

   

גם וילנאי בוחש

 

גם השר מתן וילנאי (העבודה) החליט לנקוט בצעד חריג במאמץ לרתום את שינוי להצבעה בעד התקציב. הוא שיגר מכתב אישי לחברי מועצת שינוי: "החלטתי לפנות אליך אישית, בהכרעה כה גורלית. יחד נביא לתמיכת סיעת 'שינוי' בתקציב".  

 

וילנאי הוא הראשון מבין שרי הממשלה שהחליט לנסות להתערב בענייניה של מפלגה אחרת. במכתב כתב וילנאי: "אני יודע שפנייה זו היא פנייה חריגה, אך אנו נמצאים בזמנים חריגים. סדרי עולם משתנים ועם ישראל נמצא בפתחה של תקופה גורלית. הזדמנות חסרת תקדים להתפתחויות מדיניות ונסיגה היסטורית משטחי עזה והשומרון נמצאים ממש בהישג ידינו.

 

"לכן, בצעד חריג, אני פונה אליך אישית: חייבים להשפיע על חברי הכנסת ממפלגתך להצביע בעד תקציב המדינה. אין זה תקציב אידיאלי וניתן היה להכינו באופן שונה. אולם חשוב לזכור - תקציב עולה להצבעה מידי שנה. אך הנזק מנפילת הממשלה ותוכנית ההתנתקות יביא לכך שבשנים הקרובות תקציב המדינה יהיה קשה עוד יותר. 

 

"יש לנו, 'למחנה השפוי', ש'שינוי' ומצביעיה הם חלק מרכזי בו, הזדמנות חד פעמית לקדם מהלך היסטורי של התנתקות מעזה והתחלה של תהליך מדיני בתמיכה מקיפה של הקהילה הבינלאומית. אל מול מחנה זה ניצבת היום קואליציה של ימין קיצוני וקבוצה של ח"כים אינטרסנטים מהליכוד... נפילת התקציב, שמשמעה נפילת הממשלה ואיתה תוכנית ההתנתקות, תגרום לנזק מדיני, כלכלי וביטחוני אדיר. במקרה זה איש לא יוכל להסביר מדוע ישראל לא מבצעת את אשר התחייב ראש ממשלתה".

פורסם לראשונה 17/03/2005 09:35

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דן בלילטי
שרון ולפיד. הפגישה - ללא תוצאות
צילום: דן בלילטי
צילום: טל כהן
פורז. "אפשר להגיע להסכמה"
צילום: טל כהן
צילום: שאול גולן
וילנאי. "פנייה חריגה בזמנים חריגים"
צילום: שאול גולן
מומלצים