שתף קטע נבחר

המורדים: נמשיך להיאבק בהתנתקות בעוצמה

זעם במערכת הפוליטית בעקבות ההסכם בין שינוי לראש הממשלה, לפיו המפלגה תתמוך בתקציב, בתמורה ל-700 מיליון שקל. חברי הכנסת לא חסכו במלים: "לפיד גילה מנהיגות חסרת חוט שדרה", אמר יו"ר ש"ס; "לפיד חושף את שינוי כמפלגה תואמת למפלגות החרדיות", אמר יו"ר יחד; "לפיד שוב התגלה כליצן מ'פופוליטיקה'", אמר ח"כ אורון מיחד; הסטודנטים היו היחידים שגילו שביעות רצון: "הסטודנטים מברכים את שינוי במידה והשיגה תקציבים שיופנו להשכלה הגבוהה"

תגובות קשות במערכת הפוליטית בעקבות הסיכום בין שינוי לראש הממשלה על התמיכה בתקציב 2005 בתמורה ל-700 מיליון שקלים. "נמשיך את מאבקנו נגד ההתנתקות במלוא העוצמה", מיהר להודיע אמש (שבת) ח"כ עוזי לנדאו, מראשי המורדים בליכוד. "סכנותיה לישראל גדולות בשל נסיגות נוספות מרמת הגולן, בקעת הירדן וירושלים, אליהן מובילה מדיניותו של ראש הממשלה. שרון מנסה לערפל את מדיניותו עם סיפורי בדים על מחויבויות אמריקניות כביכול".

 

שרת התקשורת, דליה איציק (העבודה), תקפה את הסכם התמיכה בתקציב. "את העקרונות המפוקפקים של תנועת שינוי הכרנו מזמן. עכשיו אנו יודעים גם את מחירם", אמרה.

 

גם יושב ראש סיעת ש"ס, אלי ישי, תקף בחריפות את יושב ראש שינוי, ח"כ יוסף לפיד, בעקבות הסיכום על התמיכה בתקציב: "לפיד גילה מנהיגות חסרת חוט שדרה והוכיח כי הוא אופוזיציה וירטואלית". לדברי ישי, "יושב ראש 'מפלגת הרייטינג' נותן יד לתקציב מרושע ואכזרי וגוזל במו ידיו את הזכות לקיום". ישי מתכוון לפנות ליו"ר הכנסת ולבקש את העברת לפיד מתפקיד יו"ר האופוזיציה בשל התמיכה בתקציב.

 

יושב ראש יחד, ד"ר יוסי ביילין, אמר בתגובה כי "לפיד חושף את שינוי כתואמת חרדים". לדברי ביילין, "הכניעה של לפיד היתה תסריט ידוע מראש, שבו במקום להיענות להצעתי ולהימנע יחד בהצבעת התקציב, הוא מעדיף לקבל כספים יחודיים תמורת הצבעתו ולוותר על כל תנאיו העקרוניים כביכול. לפיד חושף את שינוי כמפלגה תואמת להפליא את המפלגות החרדיות, אותן הוא מבקר כל כך".

  

ח"כ זהבה גלאון, יושבת ראש הסיעה, תקפה אף היא את ההסכם. "אחרי שגררו את גופתם הפוליטית, שכמעט התקררה כנבלה בשוק, הארוחה הדשנה בחוות השיקמים ומעט הדמים שנתנו להם, גרמו להם לתמוך בתקציב. אז מה ההבדל בינם ובין החרדים? זו רק שאלה של מחיר".  

 

ח"כ חיים אורון מיחד סבור כי "לפיד שוב התגלה כלא יותר מהליצן ב'פופוליטיקה'". לדבריו, "כאשר החרדים מקבלים כספים ייחודיים, לפיד מכנה זאת 'אתנן'. בניגוד לשינוי, יחד היתה מוכנה לתמוך בתקציב ללא תמורה על מנת להבטיח את יישום תוכנית ההתנתקות".

 

גם ח"כ אפי איתם מיהר לתקוף את ראש הממשלה בעקבות ההסכם עם שינוי. "שרון קנה בכספם של משלמי המסים את המשך שלטונו הדיקטטורי בישראל". לדברי איתם, "אבי השחיתות ממשיך במסע הגניבה השיטתי ולאחר שגנב את מצביעי הימין, הוא שב ושודד את הקופה הציבורית כדי להבטיח את המשך שלטונו".

  

הסטודנטים מרוצים

 

נראה שבין היחידים שמרוצים מהחלטת שינוי הם הסטודנטים, שחלק מהכסף שהובטח לשינוי על ידי ראש הממשלה אמור להיות מופנה לצרכיהם.

 

"הסטודנטים מברכים את שינוי במידה והשיגה עבור הסטודנטים תקציבים שיופנו להשכלה הגבוהה. אנו מודים לכל אזרחי המדינה, סטודנטים ואחרים, שהצטרפו למאבקנו החשוב ובכך סייעו להשגת תקציב זה", אמר בתגובה יו"ר התאחדות הסטודנטים הארצית, אסף שגב.

 

"הסטודנטים יבחנו את המשך צעדיהם, בהתחשב בכך שמדובר בפתרון לשנה אחת בלבד. בכל מקרה הוכחנו שכשאנו נלחמים מהלב, אנו מצליחים להגיע אל לבותיהם של כל אזרחי המדינה, ואנו שמחים שמפלגת שינוי הושפעה מכך".

 

"אני מברכת על התוספת להשכלה גבוהה", אמרה אמש שרת החינוך, לימור לבנת. לדבריה, "רוב התוספת צריכה לעבור למחקר ולהפחתה דיפרנציאלית לסטודנטים, כולל במכללות הבלתי מתוקצבות".

 

לבנת ביקשה להדגיש כי "למרות ההסכם, יש צורך לבחון את דרך הניהול של האוניברסיטאות, כפי שהחליטה המועצה להשכלה גבוהה". בלשכתה של שרת החינוך אמרו כי אנשי ראש הממשלה קיימו עימה התייעצויות במהלך סוף השבוע, לפני הפגישה של שרון עם אנשי שינוי.


פורסם לראשונה 26/03/2005 23:33

 

בהכנת הידיעה השתתף אטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: טל שחר
סכנה למדינה. לנדאו
צילום: טל שחר
צילום: עופר מאיר
חסר חוט שדרה. לפיד
צילום: עופר מאיר
צילום: אורי פורת
שינוי תואמת את המפלגות החרדיות. ביילין
צילום: אורי פורת
צילום: אביגיל עוזי
עקרונות מפוקפקים. איציק
צילום: אביגיל עוזי
מומלצים