שתף קטע נבחר

רוב לתקציב: שינוי תתמוך תמורת 700 מיליון

בשיחה אינטימית עם ראשי שינוי חתם ראש הממשלה עם פורז ולפיד על תמיכה בתקציב המדינה, שיובא להצבעה במליאה. התמורה - כספים לסטודנטים, לחיילי מילואים, לתרבות, למדע ולאיכות סביבה. שרון טילפן הבוקר ללפיד לחזק את ידיו: "קיבלת את ההחלטה הנכונה". ח"כ חמי דורון משינוי תוקף: "זו טעות גדולה"

יש רוב לתקציב המדינה: ראש הממשלה, אריאל שרון, חתם אמש (שבת) עם ראשי שינוי, חברי הכנסת יוסף לפיד ואברהם פורז, על הסכם תמיכה בתקציב 2005 בתמורה ל-700 מיליון שקלים. ההסכם שם קץ לספקולציות אודות התקציב ומבטיח את העברתו - למרות התנגדות חברי סיעתו של ראש הממשלה, הח"כים המורדים.שרון טילפן הבוקר ללפיד, וחיזק את ידיו לנוכח הביקורת שהוטחה בו, "ראיתי את כותרות העיתונים הבוקר. קיבלת את ההחלטה הנכונה", אמר שרון.

 

 

צוות בראשות חבר הכנסת אברהם פורז משינוי, ייפגש הבוקר עם מנכ"ל משרד ראש הממשלה, אילן כהן, במטרה לגבש את פרטי ההסכם שנחתם בין לפיד לשרון. חברי הכנסת פורז, רצאבי ובריזון הגיעו לישיבה מקדימה במשרד ראש הממשלה. 

 

בשיחה אישית בין פורז ולפיד לשרון בחוות השקמים סוכם כי הכספים יועברו למימון וסיוע לחיילי מילואים, לתרבות ואומנות, לסטודנטים ואוניברסיטאות ולמשרד לאיכות הסביבה. טרם סוכם כיצד יחולקו 700 מיליון השקלים בין הנושאים שאליהם יופנה הכסף. הבוקר צפויים פורז, והח"כים רוני בריזון ואהוד רצאבי להיפגש עם אנשי לשכת שרון כדי לסכם את הפרטים האחרונים.

 

במהלך הפגישה עידכן שרון את שר האוצר, בנימין נתניהו, בהתפתחויות בשיחותיו עם ראשי שינוי. השניים סיכמו כי הסכום שיועבר לשינוי ינוכה מתקציבי כל משרדי הממשלה כדי לעמוד ביעד הגרעון. מלשכת שר האוצר נמסר כי "כבר חודשים רבים שנתניהו אומר שהתקציב יעבור, ושינוי תצביע בעד. כך אכן קרה".

 

שרון זימן את לפיד ופורז אליו לחווה על מנת לשכנעם לתמוך בתקציב, שיובא בשבוע הבא להצבעה במליאת הכנסת. במסגרת ההסכם שנחתם הורשתה שינוי להצביע בעד הסתייגות אחת בלבד -  העברת 290 מיליון שקלים לחרדים. מדובר באותו סעיף שהביא לפרישת שינוי מהממשלה.

 

חבר הכנסת יוסף לפיד אמר בתום הפגישה: "הדאגה שלנו לביצוע ההתנתקות ולהמשך התהליך המדיני הכריעה את הכף".

 

לפיד ל-ynet: "נפגשנו עם שרון ועם מימון, אכלנו ארוחת ערב ואחרי זה הדלקנו טלויזיה והתחלנו לדבר. אחרי שלוש דקות קיבלנו שוק בגלל הגול. הפסקנו את המשא ומתן. ההסכם נחתם שלוש דקות לפני הגול הישראלי וחגגנו את התיקו וגם את ההסכם".

 

לפיד הוסיף: "רצינו ששרון יקבל את אחד העקרונות שלנו בלי שנקבל כסף. ניהלנו משא ומתן מאוד ארוך, כשעתיים דיבורים. יש אמת בטענה של שרון שבמצב הקשה של הליכוד, אם הוא יסכים לברית הנישואים או להחזרתנו לממשלה, אז לא יהיו רק 13 מורדים, אלא 25. וכך, לא נשיג דבר ונפיל ההתנתקות. אמרנו שאם ויתרנו על העקרונות שלנו מתוך שכנוע ששרון צודק בעניין הזה, אנחנו רוצים לדאוג לציבורים הקרובים לנו. לכן אמרנו סטודנטים ואוניברסיטאות ושאר הנושאים".

 

לדבריו לפיד, "התננו את כל ההסכם בכך שנצביע נגד העברת 290 מיליון שקלים ליהדות התורה. הגענו בראש פתוח, כי שרון הזמין. היה ברור לנו שהוא יבוא עם הצעה. את הוויכוח הגדול ניהלנו על ברית הזוגיות. אבל יש אמת בדבריו שאם יסכים לזה, הוא יאבד עוד תריסר אנשים מהליכוד".

 

פורז: דאגנו שלא רק החרדים יקבלו

 

בשיחה עם ynet אמר ח"כ פורז: "סגרנו על הסכם של 700 מיליון למטרות שחשובות לנו. נצביע נגד הסעיפים העוסקים בהעברת 290 המיליון לחרדים. המטרה היתה לא להפקיר את הציבור החילוני, כדי לא ליצור מצב שרק החרדים מקבלים, וגם לאפשר לשרון מרחב מחייה לגבי ההתנתקות".

 

פורז סיפר כי הדיונים עם שרון התנהלו כשברקע הציצו השלושה במשחק הכדורגל. "היה ויכוח גדול לגבי כל הדברים שתבענו קודם", סיפר פורז. "הוא הסביר שאי אפשר להכניס אותנו לממשלה, ושהוא לא יכול להתנער מההסכם עם יהדות התורה. הדבר היחיד שנותר זה לתת לנו כסף למטרות החשובות לנו. באנו מוכנים לכל. הכל נעשה בתאום ביני ובין טומי".

 

עוד ציין פורז כי "מלכתחילה היה לנו עניין שההתנקות תתבצע. ההקצבה לחרדים הפריעה לנו, אבל הבנו שבסיטואציה הנוכחית, אם שרון יברח מההסכם עם יהדות התורה, הוא יאבד את יתרת התומכים שלו בליכוד".

 

ח"כ חמי דורון (שינוי) מתח ביקורת על ההסכם שנחתם אמש בין ראשי מפלגתו ובין ראש הממשלה על התמיכה בתקציב: "אני לא רואה שום שינוי אמיתי שמחייב אותנו לשנות את ההצבעה שלנו. ההתנתקות היא לא הדבר שנמצא ברומו של עולם, ובכל מקרה היא יצאה לדרך והיא בלתי הפיכה. להצביע בעד התקציב, תהיה בגדר טעות גדולה מבחינת שינוי".

 

סיעת שינוי הודיעה כי בכוונתה למשוך את הצעת האי-אמון שהגישה נגד הממשלה על רקע מצוקת הסטודנטים.בשינוי אומרים כי אין טעם להגיש את ההצעה, שהייתה אמורה לעלות לדיון, לאחר שלדבריהם "פתרו לסטודנטים את הבעיה באמצעות הסכם עם שרון".

 

היום צפוי ראש הממשלה להייוועד עם יו"ר יחד, יוסי ביילין. השניים ידונו אף הם בתקציב. שרון יוועד בנושא גם עם שני חברי סיעת רע"ם. בשבוע החולף אושרו במרתון הצבעות לילי חוקי התקציב וההסדרים. הללו יובאו ביום שלישי להצבעה במליאה.


פורסם לראשונה 26/03/2005 19:05

 

בהכנת הידיעה השתתף אילן מרסיאנו
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דן בלילטי
סיכמו. שרון ולפיד
צילום: דן בלילטי
צילום: רויטרס
השיג רוב. שרון
צילום: רויטרס
צילום: חגי אהרון
כספים לסטודנטים
צילום: חגי אהרון
מומלצים