שתף קטע נבחר

המועצה להשכלה גבוהה רוצה לקבוע לאן ילך הכסף

לאחר שהתברר כי שינוי מייעדת 315 מיליון שקלים לצורכי הסטודנטים, מסרבת המועצה להשכלה גבוהה לתת לה לגזור קופון וטוענת כי רק היא מוסמכת לקבוע כיצד בדיוק יתחלק הכסף. המועצה חוששת מפגיעה בסמכותה, אם לא כך יתבצעו הדברים

במועצה להשכלה גבוהה חוששים מפגיעה בסמכות בעקבות תוספת הכספים שהאוניברסיטאות עתידות לקבל במסגרת ההסכמות עם שינוי. שוש ברלינסקי, מנכ"ל המועצה להשכלה גבוהה, שלחה אתמול (ג') מכתב למנכ"ל משרד ראש הממשלה, אילן כהן, בו היא מבהירה כי "הוועדה לתכנון ולתקצוב של המועצה היא הגוף היחיד המוסמך על פי חוק לחלק את תקציבי ההשכלה הגבוהה".

 

לדברי ברלינסקי, רק הוועדה אמורה לקבוע כיצד יחולקו 315 מיליון השקלים מתוך 700 המיליון, שהובטחו לשינוי כתוצאה מההסכם. בראש המועצה להשכלה גבוהה עומדת שרת החינוך לימור לבנת, ששמה אינו מצוין כלל במכתב.

 

"חלוקת תקציבי המוסדות להשכלה גבוהה, שלא באמצעות ובהמלצת הוועדה לתכנון ולתקצוב, עומדת בניגוד לעקרונות אשר על פיהם מתקיימת לאורך כל השנים, מערכת ההשכלה הגבוהה בישראל, בהתאם לחוק המועצה להשכלה גבוהה והחלטת הממשלה האמורה", כתבה ברלינסקי במכתב.

 

ברלינסקי נסמכת בטענותיה על החלטת הממשלה מספר 666 מיוני 1977, על פי נקבע כי שהמועצה להשכלה גבוהה מהווה גוף בלתי תלוי, שיעמוד בין הממשלה לבין המוסדות להשכלה גבוהה בכל ענייני ההקצבות.

 

מהמכתב עולה שהמועצה להשכלה גבוהה טוענת שהיא זו האמורה לקבוע את חלוקת הכספים המדויקת של 315 מיליון השקלים, שיו"ר שינוי, יוסף לפיד, קבע שמיועדים לצורכי הסטודנטים.

 

בחוק תקציב 2005 שהתקבל אתמול, מפורטת החלוקה של הכסף שקבעה שינוי. עוד הודיעה שינוי אתמול ש-30 מיליון שקלים מהסכום הכללי, יועברו לתקצוב מכללות אשר אינן מתוקצבות על-ידי המדינה, ובהן למרכז הבינתחומי בהרצליה שנשיאה פרופ' אוריאל רייכמן מכהן כנשיא מועצת שינוי. הודעה זו עוררה תגובות נזעמות במערכת הפוליטית.

 

ארגון הסטודנטים הודיע כי הוא מקבל בהפתעה מרובה את דבריה של ברלינסקי. יו"ר הארגון  גל דאי הוסיף: "הארגון מכבד את סמכותה של המל"ג והעומדת בראשה, אך לצערנו, ולאור מצבה של ההשכלה הגבוהה בישראל, לא הוכיחה עצמה המל"ג בניהול נכון של הכספים המיועדים להשכלה הגבוה, הרי לכל תחום

ותחום במערכת יש מחסור תקציבי, ואם יש מי שמוכן להעביר סכום נכבד, יש להעניק לו את חופש החלוקה לפי ראות עיניו, הרי הוא זה שעמל להשגתו, ועל כן עומדת לו הזכות".

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
מי קובע. לפיד
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: ניב קלדרון
חלוקה צודקת? אוניברסיטת תל אביב
צילום: ניב קלדרון
מומלצים