שתף קטע נבחר

וילנאי: "לירות כדי להרוג" במתנחלים שיירו

יום אחרי הפגישה בין ראשי יש"ע לשר לביטחון פנים, שבה הודיע עזרא כי המפנים לא יישאו נשק, אומר השר וילנאי: "אם חייל צה"ל יהיה בסכנת חיים עקב ירי מצד מתנחלים, הוא רשאי לירות כדי לפגוע ואפילו כדי להרוג". כך מפרסם הבוקר העיתון "ידיעות אחרונות". בן אליעזר בתגובה: "אני מתנצל על אמירותיו האומללות של וילנאי שמלבות מלחמת אחים. וילנאי שוכח כי מדובר בבני אדם ולא באנשי חמאס - זה אינו חיסול ממוקד"

"אם חייל צה"ל יהיה בסכנת חיים עקב ירי מצד מתנחלים, הוא רשאי לירות כדי לפגוע ואפילו כדי להרוג", כך אמר השר מתן וילנאי. השר אמר אתמול (ה') ל"ידיעות אחרונות" כי עדיף שחיילי צה"ל ינסו לאתר את המתנחלים הבעייתיים לפני בטרם יפתחו באש לעברם, אך במידה ולא, הם צריכים לנסות ולנטרל אותם.

 

לדבריו, על חיילי צה"ל לפעול בהתאם לפקודות צה"ל, הקובעות במדויק כיצד לפעול בשעה שיורים עליהם: אם יורים על חייל צה"ל, הוא צריך לירות כדי לנטרל את מקור הירי. אם הוא נמצא בסכנת חיים, הוא יכול לירות כדי להרוג.

 

בראיון לאבי צור בעיתון נכי צה"ל "הלוחם" שיתפרסם בשבוע הבא אמר וילנאי: "אם מטורף יפתח באש לעבר חיילי צה"ל, צריך לפגוע בו מייד. בכל פורע חוק צריך לטפל בקשיחות ובתקיפות".

 

כשנשאל איך לפעול מול "מטורף או שניים, שיעלו על גג עם אם-16 ויפתחו באש" – ענה וילנאי כי "יש להוריד אותם. אם מישהו פותח באש על אנשים שלנו, צריך לירות בו. אם הוא החליט להשתמש בנשק חם הוא קבע את גורלו".

 

ראשי מועצת יש"ע נפגשו אתמול עם השר לביטחון פנים, גדעון עזרא, ועם מפכ"ל המשטרה, רב ניצב משה קראדי. בפגישה נכח גם ח"כ אפי איתם, וסוכם כי שוטרים וחיילים לא יאספו נשק ממתנחלים. על פי התוכנית, יפקידו המתנחלים את נשקם מרצון, והדבר יתבצע קרוב ככל האפשר למועד הפינוי.

 

בפגישה אתמול הבהיר השר עזרא פעם נוספת כי איש מבין השוטרים והחיילים שיעסקו בפינוי לא יישא עליו נשק.

 

בן אליעזר: "אמירות אומללות"

 

שר התשתיות, בנימין בן-אליעזר, אמר בתגובה לדברי השר מתן וילנאי על כך שיש לירות כדי להרוג במתנחלים שיירו על חיילים בעת ביצוע הפינוי: "אני מתנצל על אמירותיו האומללות של וילנאי שמלבות מלחמת אחים. אנחנו מממשים אסטרטגיה של התנתקות ולא קרב דמים. וילנאי שוכח כי מדובר בבני אדם ולא באנשי חמאס - זה אינו חיסול ממוקד".  

 

בן אליעזר אף הוסיף כי "אם תישפך טיפת דם אחת בגלל ההתנתקות, היא לא שווה את המחיר".

  

בעוד כשבועיים תפתח מינהלת ההתנתקות את משרדה הקדמי בשדרות, כדי לאפשר גישה מהירה ונוחה לתושבי גוש קטיף שירצו לפתוח במשא ומתן עם המנהלת.

 

עד עתה נאלצו תושבי גוש קטיף להרחיק עד משרדי המינהלת בירושלים או להיפגש עם נציגיה במקומות מסתור. כעת, לאחר שתוכנית ההתנתקות יצאה לדרך, החליטו במינהלת להתקרב אל התושבים, בהנחה שהתנגדות המתנחלים למינהלת תקטן ככל שיתקרב מועד ההתנתקות.

 

אתמול הוגש בג"ץ ראשון של המתנחלים על גובה הפיצויים: 21 משפחות מההתנחלות גנים שבצפון השומרון עתרו נגד הכנסת והממשלה על גובה הפיצויים הנמוך.

 

עו"ד ירון סהר, המייצג את המתנחלים העותרים, טען בשמם כי "הפיצויים מבוססים על קריטריונים נוקשים ביותר, והפיצויים נמוכים ואינם מאפשרים למפונים לפתוח דף חדש".

פורסם לראשונה 01/04/2005 07:44

 

השתתף בהכנת הידיעה אטילה שומפלבי
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: צביקה טישלר
וילנאי. "בקשיחות ובתקיפות"
צילום: צביקה טישלר
צילום: חיים צח
עזרא. המתנחלים לא ישאו נשק
צילום: חיים צח
מומלצים