שתף קטע נבחר

עזרא: מי שישתתף בפינוי לא יהיה חמוש

השר לביטחון פנים, גדעון עזרא, ומפכ"ל המשטרה, רב-ניצב משה קראדי, נועדו בתל-אביב עם ראשי מועצת יש"ע ועם ח"כ אפי איתם. עזרא הבטיח כי שוטרים וחיילים שישתתפו בפינוי לא ישאו נשק. הוא גם הודיע ש"הפקדת הנשק של המתנחלים תתבצע מרצונם החופשי". איתם: "חשוב שמדינת ישראל לא תרד לתהומות שאין מהם חזרה". הפורום יתכנס מעתה מדי שבוע

לא יהיה שוטר או חייל שיישא נשק במהלך הפינוי - כך הודיע הערב (יום ה') השר לביטחון פנים, גדעון עזרא, בתום פגישה עם ראשי המתנחלים, שבה נכחו גם מפכ"ל המשטרה, רב-ניצב משה קראדי וח"כ אפי איתם. הפגישה התקיימה בלשכת השר לביטחון פנים בקריה בתל-אביב, ונכחו בה מכ"ל מועצת יש"ע, בנצי ליברמן וראש מועצת חוף עזה, אבנר שמעוני. הצדדים הודיעו שפגישות בפורום דומה יתקיימו מדי שבוע.   

 

עזרא הסביר בתחילת הפגישה כי "לא יהיה שוטר ולא יהיה חייל שיהיו בפינוי ויהיה להם כלי נשק. כאשר אנו מדברים על נושא איסוף נשק מהמתיישבים, מדובר על שני תנאים הכרחיים שבלעדיהם אי אפשר לעשות את זה. הצבא והמשטרה לא יעסקו באיסוף נשק, זאת תהיה הפקדה של התושבים, הפקדת הנשק תיעשה ממש טרם הפינוי וזה לא ייעשה בתקופה יותר מוקדמת". הצדדים סיכמו לדון בנושא זה בפגישות הבאות וכן לדון בנושא פינויים של נשים וילדים.

 

ח"כ אפי איתם אמר: "המשטרה הולכת לאירוע הקשה ביותר בתולדותיה. מדובר באירוע שיהיו בו עשרות אלפים של אזרחים ואנשי כוחות הביטחון וחשוב מאוד לקבוע סדרים ונהלים מוסכמים ככל האפשר למאבק הזה, לעימות הזה. בפגישה העלינו מספר דברים ונמשיך לדון בהם. יש דברים שסיכמנו אותם והם יהיו חלק מהכללים לפיהם ננהג. 

 

"אנחנו פנינו אל השר למנוע ככל האפשר את סגירת הגוש. אנחנו לא חושבים שנכון יהיה למנוע מאזרחים להגיע לגוש במהלך פסח וביום העצמאות ומאמינים שבסופו של דבר חשוב מאוד להקטין את החיכוך ולהוריד את מפלס החשדות בין המשטרה למתיישבים".

 

עזרא העריך שבניגוד להערכות המתנחלים, לא יגיעו רבים לגוש קטיף במטרה לטרפד את ההתנתקות. הוא גם העריך שהפינוי יהיה קצר. על כך הגיב ח"כ איתם ש"יבואו הרבה יותר מ-100,000 איש בזמן הפינוי".

 

ח"כ אפי איתם אמר בתום הפגישה: "מדובר בגירוש של אלפי אנשים מבתיהם. חשוב מאוד להגיע להידברות, חשוב לעצב את כללי המאבק הזה באופן שמצד אחד יתנהל בנחישות רבה ומצד שני שמדינת ישראל לא תרד לתהומות שאין מהם חזרה. לא מדובר בהשלמה עם ההתנתקות אלא להיפך, מדובר במאבק של המוני אנשים שייאבקו על הליכה אל המשך המאבק מתוך אחריות".

 

לדברי איתם, "חשוב שיהיה קשר טוב בין האוכלוסייה בשטח, בעיקר ראשי המועצות עם גורמי המשטרה בשטח. כל אירוע או שיטופל מיד כשהוא מתרחש, או שידון בפגישה השבועית. אנחנו נרצה לטפל גם בנושא הילדים והנשים כאוכלוסייה ספציפית שזקוקה ליחס מיוחד במהלך הפינוי וסיכמנו שנדבר על זה בפגישה הבאה. סוכם גם שנקדיש תשומת לב מיוחדת לאופן שבו המשטרה תפעל במהלך השבתות, המועדים וחגי ישראל שעדיין נמצאים בטווח הזמנים הרלוונטי עד ההתנתקות.

 

"אנחנו רוצים לומר בבירור שאין בהבנות שאנו מנסים ליצור כדי להוריד את ההחלטה הנחושה שלנו להיאבק בתוכנית הזו. יחד עם זאת, כמו שאמרתי, נשתדל ככל שאפשר לקיים מערכת הבנות כזאת שלא תדרדר את מדינת ישראל אל תהומות שאין מהם חזרה".

 

לא יפעילו "פרובוקטורים"

 

הצדדים סיכמו שלא יופעלו "פרובוקטורים" מטעם המשטרה או המתנחלים. מפכ"ל המשטרה, משה קראדי, אמר כי אנשי מועצת י"ש אינם אחראים על חסימות של צירי התנועה במרכז הארץ אלא אנשים אחרים. כאשר נשאל מדוע הוא לא מדבר עם האנשים הנכונים שחוסמים את הכבישים, השיב: "מי שיעבור על החוק ייעצר על ידי המשטרה". 

 

ראש המועצה האזורית מטה בנימין, פנחס ולרשטיין,הודיע כבר אתמול כי יחרים את הפגישה ולא יופיע בה. הוא טען שאינו מוכן לשבת בחדר אחד עם שרים מהליכוד בשל תמיכתם בהתנתקות.

 

הבוקר דווח כי הגוף בראשותו של מנהיג הציונות הדתית, הרב אברהם שפירא, קורא לחיילים במילואים ובסדיר לא להתייצב לשירות בצה"ל אחרי פסח - ולמעשה לערוק מהצבא.

 

ארגוני ימין קיצוני ובראשם "מטה חומת מגן", שבראשו עומד אחיה של שרת החינוך נעם לבנת, הפיצו היום כרוז הקורא לחיילים לא להתייצב לאף משימה צבאית לאחר החג. הסיבה: צה"ל הודיע לראשי המתנחלים כי ככל הנראה כבר לפני פסח תימנע הכניסה להתנחלויות המיועדות לפינוי.

 

יוזמי הכרוז קיבלו את ברכתו של "איחוד הרבנים למען ארץ-ישראל", שבראשו עומד אחד ממנהיגיה הרוחניים של הציונות הדתית, הרב אברהם שפירא. כמעט כל ראשי ישיבות ההסדר והמכינות הצבאיות הם תלמידיו לשעבר של הרב וסרים למרותו.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי כהן
לחיצות יד
צילום: אבי כהן
צילום: אבי כהן
אנשי יש"ע. נפגשים
צילום: אבי כהן
צילום: חיים צח
השר עזרא. פגישת תיאום
צילום: חיים צח
צילום: אלכס קולומויסקי
שלא נידרדר לתהומות. איתם
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים