שתף קטע נבחר

רבנים קוראים: אל תפחדו ללכת לכלא

רבה של קריית מוצקין, הרב דוד מאיר דרוקמן והרב וולפא, מרבני חב"ד ומהמטה להצלת העם והארץ הכריזו על מהלך חדש לעצירת ההתנתקות ושלחו מכתב ובו קראו לא לפחד ממעצר או מאסר: "יש לדעת שכל המעשים כרוכים במאמצים כבירים, ועד לסכנת מעצר או מאסר לזמן קצר או ארוך". ובתוך כך, נפגשו נציגי המשטרה עם תושבי יצהר ורב היישוב לפגישת הידברות

לקראת גלישה לפסים אלימים: שעות לאחר שראש מינהלת ההתנתקות, יונתן בשיא, הצהיר על ההתקדמות לקראת הפינוי, הכריזו אמש (ראשון) שני רבנים בימין על מהלך חדש לעצירת ההתנתקות, שמטרתו לעודד אנשים לבצע מעשים הכרוכים במאסר.

 

הרב דוד מאיר דרוקמן, רבה של קריית מוצקין והרב שלום דב הלוי וולפא, מרבני חב"ד ומהמטה להצלת העם והארץ, כתבו ש"יש לדעת שכל המעשים כרוכים במאמצים כבירים, ועד לסכנת מעצר או מאסר לזמן קצר או ארוך". הרבנים שיגרו את מכתבם, בציפייה שרבנים נוספים יחתמו עליו.

 

 

"לאור כל זאת, אנו החתומים מטה מכריזים בזה, כי נעשה את כל אשר ביכולתנו במלחמת ה' למניעת הגירוש והחורבן, ונלך בעזרת השם ראשונים לבית הסוהר, בראש מורם ובשמחה של מצווה". הם כותבים במכתבם ש"הארגונים העוסקים בפעולות נגד ההתנתקות, יוציאו בע"ה אחרי חג הפסח הוראות ברורות והצעות מעשיות, מה יכולים כל אחד ואחת לעשות (כמובן בלי אלימות) למטרה הקדושה".

 

הרב וולפא היה ממארגני הכנס נגד ההתנתקות בבנייני האומה. בעקבות הכנס, הורה מפכ"ל המשטרה, רב ניצב משה קראדי, לפתוח בחקירה בחשד להסתה והמרדה. הרב דוד דרוקמן נמנה על מטה רבנים לפיקוח נפש. השניים אינם מפרטים את הצעדים שיש לעשות נגד ההתנתקות, אך מקריאתם לבצע מעשים שיש בהם סכנה למעצר או מאסר, ברור שהכוונה היא למעשים אסורים לפי חוק

  

הם קוראים לרבנים מתנגדי ההתנתקות לחתום על הצהרה, שבה נכתב: "אני הח"מ מצהיר בזאת כי אשתדל להיות בע"ה מהראשונים שיילכו בשמחה של מצווה לבית הסוהר, בעוון מלחמתי (בלי אלימות) למניעת גירוש היהודים והחרבת ארץ הקודש. אני קורא לכל תלמידי, מושפעי, ידיד וקרובי משפחתי להצטרף אלי".

 

"הממשלה הכריזה מלחמה נגד הקב"ה ותורתו, היא עומדת להחריב את ארץ ישראל, למסור נחלתנו למחבלים ימח שמם, ולהכניס מליוני יהודים בסכנה נוראה, היו לא תהיה. לשם ביצוע הפשע הנורא, הם משחיתים את נפשם של החיילים והשוטרים היקרים, ומכריחים אותם להילחם נגד אחיהם, בשירות האויב", נכתב במכתב הרבנים.

  

"הצונאמי של ישראל"

 

עוד כותבים הרבנים: "אם יעלה בידם לבצע את זממם, יפונו בכח תוך זמן קצר כל הישובים מעבר ל'קו הירוק', וסכנה נוראה תבוא על כל העם היושב בציון רח"ל. מהשמים סובבו, שכל הנסיונות לעצור את התהליך בדרכים דיפלומטיות, עלו בתוהו. כנראה שהקב"ה רוצה למסור את העניין אלינו, אל עמך ישראל צבאות ה'. "כי מנסה ה' אלוקיכם אתכם לדעת" האם מוכנים אנו למסור את נפשנו למען עם ישראל וארץ ישראל.

 

"עכשיו זה הזמן, ברגעים האחרונים של הגלות יש לנו הזדמנות שלא תחזור, לגלות את כוח המסירות נפש מן הכוח אל הפועל. מאות דורות של מקדשי ה' ברבים מסתכלים אלינו עתה ומצפים כי נעשה את ה'מכה בפטיש', לביטול הגלות הנוראה ולהבאת הגאולה האמיתית והשלימה.  

  

"אנו מבקשים מכל הרבנים והמנהיגים בישראל, זקנים עם נערים, להצטרף בחתימתם על הכרזה זו, ולשמש בכך סמל ודוגמא ל"צונאמי" של מאות אלפי ישראל, שיבואו בעקבותינו וימלאו את בתי הסוהר שהכינה עבורנו ממשלת הזדון.

  

"עיני כל ישראל אלינו עתה. זוהי הדרך היחידה שבה נוכל לעצור את תהליך ההתאבדות. זוהי הדרך היחידה לקדש שם שמים לעיני העמים. זוהי הדרך היחידה שבה נוכל להוכיח לפושעי המלחמה כי לה', לעמו ולאצרו הישועה! ויהי רצון שחפץ ה' בידינו יצליח, ועוד הרב הלפני יום הפקודה ח"י תמוז, יתבטלו כל התוכניות, ועם ישראל ישכון בטח בדד עין יעקב, בביאת משיח צדקנו". 

 

מפקד משטרת מחוז ש"י נפגש עם תושבי יצהר

 

בצד הקרע העמוק והחשש מפריצת הגבולות, יש גם ניסיונות להידברות. שלשום נפגשו נציגי המשטרה, בהם מפקד מחוז ש"י, ניצב ישראל יצחק, עם נציגים של תושבי יצהר ורב היישוב, הרב דוד דודקביץ'. הצדדים קבעו לשוב ולהיפגש ולהמשיך בהידברות.

 

הפגישה נערכה ביצהר ולטענת המשטרה מדובר היה בשיחה טובה, רגועה גם לצורך היכרות עם מפקד מחוז ש"י החדש. זו גם הייתה ההזדמנות עבור נצ"מ זוננפלד להציג את עצמו בפני התושבים והצדדים קבעו להמשיך ולהיפגש לשיחות נוספות.

   

בפגישה, שנערכה לבקשת מפקד המחוז, השתתפו גם מפקד מרחב שומרון, ניצב-משנה רמי זוננפלד; רב מחוז ש"י, רב-פקד אליהו קב והשוטר הקהילתי בישובי האזור, רס"ר אמנון בן לולו. מטעם אנשי יצהר השתתפו בפגישה רב היישוב, הרב דוד דודקביץ'; בכיר בישיבת "עוד יוסף חי", מר יהודה ליבמן ומזכיר היישוב, צבי ברנשטוק.

 

הרב דודקביץ' ציין כי "במערכת היחסים ההדדית אכן יש כמה דברים המצריכים תיקון, ואנו מצדנו עוסקים בכך". הרב הדגיש, עם זאת, כי לעיתים קרובות מגיעה המשטרה לאירועים, כולל לאירועים חבלניים והתקפות טרור בהם היהודים מגינים על עצמם, עם הנחת יסוד מוטעית כי "היהודים אשמים". הרב ציין שגישה שכזאת פוגעת ביחסי האמון בין המשטרה למתנחלים. לדברי הרב, גישה שכזאת עלולה לגרום לפגיעה קשה בביטחון הישובים.

 

הנהגת הישוב העלתה סוגיות עקרוניות ומעשיות בעבודת המשטרה, ומפקד המחוז התייחס ברצינות לעמדות שהועלו, מתוך תקווה לפתרון, ולו של חלק מבעיות אלו. הפגישה סוכמה כנעימה, טובה ומועילה, והוחלט על פגישות-המשך, ערוץ הידברות פתוח ושיתוף פעולה בין הצדדים.


פורסם לראשונה 03/04/2005 22:18

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: צביקה טישלר
הרב דוד דרוקמן
צילום: צביקה טישלר
הרב שלום דב וולפא
צילום: איי אף פי
המאבק בהתנתקות
צילום: איי אף פי
צילום: איי פי
לקראת הפינוי
צילום: איי פי
מומלצים