שתף קטע נבחר

בשיא למתנחלים: הכינו את הילדים

לדברי ראש מינהלת ההתנתקות, אחת המסקנות מפינוי ימית היא ש"מי שסובל הכי הרבה מהפינוי אלה הם הילדים, ולכן אני אומר להם, הכינו את הילדים". יונתן בשיא, שהתראיין לערוץ 2, הודה שההיענות של תושבי ההתנחלויות נמוכה מאוד: "עורכי הדין מדווחים לנו על 200 או יותר בקשות שכבר נמצאות אצלם"

ראש מינהלת ההתנתקות, יונתן בשיא, קרא הערב (יום א') לתושבי ההתנחלויות המיועדות לפינוי להכין את ילדיהם. בראיון לתוכנית "חדר החדשות" בערוץ 2, הודה בשיא שההיענות של התושבים בהתנחלויות המיועדות לפינוי נמוכה מאוד, רק כ-200 מבין אלפים המיועדים לפינוי.

 

בשיא אמר שהגיע למסקנות הבאות בעקבות פינוי ימית: "האחת - מי שסובל הכי הרבה מהפינוי אלה הם הילדים, ולכן אני אומר להם, הכינו את הילדים. הדבר השני - מי שיוצא בקבוצה ויגור אחרי כן באותה שכונה מצבו טוב יותר".

 

"עורכי הדין מדווחים לנו על 200 או יותר בקשות שכבר נמצאות אצלם. מאות טפסים הורדו מאתר המנהלת באינטרנט", אמר בשיא. עם זאת, העריך שעד יום הפינוי, יגיעו 70% מהמנחלים ל"הסדר כזה או אחר". לדבריו, "לרוב המתנחלים הפיצויים סבירים. לחלק מהמתיישבים, בעיקר לבני ה-20, הפיצויים נמוכים מאוד".

 

על האבטחה החמורה סביבו והאיומים על חייו, אמר: "הייתי לוקח על עצמי את התפקיד גם אם ידעתי זאת מראש. לא התנדבתי לעשות את זה. ראש הממשלה קרא לי ואמר שהוא מחפש מישהו שהוא מהציבור הזה, איש התיישבות, איש חקלאות, מישהו שיודע שההתנתקות היא בלתי נמנעת, ואני נעניתי לקריאתו".

 

עוד אמר: "אני סבור שהפינוי יהיה פינוי שקט. אני חושב שהאנשים בגוש הם מלח הארץ, אנשים כמוני וכמוך שרוצים גם אחר כך לחיות איתנו. יהיו אולי מעטים שינסו להתסיס את הרוחות, וכמובן יהיו כאלה שירצו להישאר בביתם עד שיוציאו אותם, אך הם לא יתנגדו".

 

הוא ציין כי "מה שמאוד חשוב בעיננו הוא היכן יגורו אנשים אחרי ההתנתקות. התחלנו לקיים דיאלוג כדי לנסות להגיע למשהו יותר מסודר בעתיד הנראה לעין". בתשובה לשאלה האם מתנחלים חוששים מתגובת שכניהם וחבריהם, השיב: "אנחנו מתחשבים בזה. אנו אומרים להם: עליכם להתפנות מהשטח 48 שעות לפני ההתנתקות, אחרת לא תקבלו פיצוי. יחד עם זאת, אתם תבחרו אם המפגש איתנו יהיה דיסקרטי או גלוי".

 

"אותי לא עומדים לפנות מהבית"

 

מה דעתו של בשיא על מחאת המתנחלים? "אני לא שופט אותם. אין לי את הזכות המוסרית אותי לא עומדים להוציא מהבית שלי".

 

ראש מינהלת ההתנתקות השיב לשאלות של תושבים בהתנחלויות המיועדות לפינוי. תושבת אלי סיני שאלה: "למה בעצם אנחנו צריכים לרדוף אחריכם, למה שאנחנו נוריד את הטפסים באינטרנט?". על כך השיב בשיא: "מחר אנחנו פותחים את המשרד בשדרות שכל אחד יכול להגיע לשם מאלי סיני. אני אישית נפגשתי עם למעלה ממחצית תושבי אלי סיני. בעניין האינטרנט את צודקת, והשבוע אנחנו מתכוונים לשלוח טפסים לכל התושבים הביתה".

 

עופר מאלי סיני אמר: "העורך-דין שלי אמר שהמינהלת לא ערוכה לכל הפרטים, שאין ועדת זכאות". על כך השיב בשיא: "תקציב המדינה התקבל לפני ארבעה ימים ומחר תתכנס לראשונה ועדת הזכאות. שלח את הטפסים, ותוך זמן קצר ביותר תבחן זכאותך ותקבל את הפיצויים אם תימצא זכאי להם".

 

סגן ראש מועצה אזורית חבל עזה התלונן: "הפיצויים נמוכים". בשיא הגיב: "אני מזכיר לך מה שגם אמרתי בשיחה ביננו - זו החלטה של ממשלת וכנסת ישראל, ואני כעובד מדינה פועל לפי מה שקיבלה המדינה. אני לא חושב שאפשר לטעון פה שעושים עוול אדיר. אני מזכיר לך שבקריאה הראשונה הפיצוי שעליו הוחלט היה נמוך יותר וזה הוכפל בקריאה השניה והשלישית. אנחנו במינהלת מעדיפים שהפיצוי יהיה גבוה יותר אבל פועלים במסגרת מגבלות מסוימות".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
יונתן בשיא
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: איי אף פי
המחאה שבדרך
צילום: איי אף פי
צילום: איי פי
כפר דרום. בינתיים רגוע
צילום: איי פי
מומלצים