שתף קטע נבחר

מקורבי שרון רומזים: צפויה התנתקות נוספת בגדה

לאחר חזרתו של ראש הממשלה מהפגישה עם בוש, רומזים מקורביו כי הוא מתכוון ליזום תוכנית התנתקות נוספת משטחי הגדה, כדי לקבוע חד-צדדית את גבולות הקבע של ישראל. כך פורסם הבוקר ב"ידיעות אחרונות". עוד פורסם, כי בישראל מצפים שפולארד ישוחרר כמחווה מיוחדת של בוש, כדי לאחד את העם בישראל ולהקל על ביצוע תוכנית ההתנתקות

מקורות בסביבתו הקרובה ביותר של ראש הממשלה רמזו: שרון עשוי ליזום בחודשים הקרובים תוכנית התנתקות נוספת, שבמסגרתה יפונו התנחלויות מבודדות בגדה, תוך צירופם של גושי ההתיישבות הגדולים והצפופים לשטחה של מדינת ישראל. כך פורסם הבוקר (ו') בעיתון "ידיעות אחרונות". 

 

עוד פורסם, כי בסביבתו של ראש הממשלה מקווים שלקראת ביצועה של תוכנית ההתנתקות יעניק הנשיא ג'ורג' בוש לשרון "מתנה": חנינה לאזרח האמריקני ג'ונתן פולארד, שנשפט למאסר עולם ויושב בבית-סוהר בארה"ב זה למעלה מעשרים שנה באשמת ריגול לטובת ישראל.  

 

על פי הדיווח, כוונתו של שרון להמשיך להתנתקות נוספת מבוססת, לדברי המקורות, על ההערכה כי לא יהיה בצד הפלסטיני פרטנר להסדר, וכי יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן לא ישרוד בטווח הארוך ולא יצליח לעמוד בהתחייבות הבסיסית שמופיעה במפת הדרכים: פירוק התשתיות של ארגוני הטרור ומניעת פיגועים בישראל.

 

אם התרחיש הזה אכן יתקיים, אומרים הגורמים בסביבתו של ראש הממשלה, עשוי שרון לחתור לקבלת החלטה שכותרתה "הכרעה לאומית שנועדה לעצב את גבולות הקבע של ישראל".

 

הגבולות החדשים האלה יתבססו על פינוי התנחלויות מאזורים צפופי אוכלוסייה פלסטינית תוך צירוף של מרכזי האוכלוסייה הישראליים לשטח המדינה ועיבוי "המותניים הצרות" של ישראל. התנחלויות מבודדות בשומרון ובדרום הר חברון יפונו, תוך חיזוק הבנייה שתיצור רצף של יישובים ישראליים בין ירושלים למעלה-אדומים ולמעשה קוטע ומונע מהפלסטינים גישה ישירה משטחי הגדה למזרח ירושלים.

 

בלשכת ראש הממשלה הכחישו את הטענות בתוקף, ואמרו כי אין בכוונתו של ראש הממשלה לבצע תוכנית התנתקות נוספת.

 

"לא נופתע אם פולארד ישוחרר"

 

עד כה לא היו מוכנים האמריקנים להיענות לפניות של אישים ישראלים, שניסו פעם אחר פעם לבדוק האם ניתן להקל בעונשו של פולארד או לקצוב את תקופת מעצרו.

  

ישראל עצמה נמנעה, חרף בקשותיהם החוזרות ונשנות של פולארד ושל רעייתו אסתר, לשלוח עד כה גורם מדיני רשמי לביקור בבית-הסוהר שבו הוא כלוא – מחשש ליצירת מתיחות ביחסים עם ארה"ב.

 

ביום ראשון בערב, במסגרת פגישת ההכנה לקראת ביקורו אצל הנשיא בוש בחוותו בטקסס, החליט שרון שהגיעה השעה לפעול: הוא הודיע למזכירת המדינה, קונדוליזה רייס, כי החליט לשלוח את שגריר ישראל בוושינגטון, דני איילון, להיפגש עם פולארד בבית-הסוהר בצפון-קרוליינה שבו הוא מרצה את עונשו. מזכירת המדינה האמריקנית לא הגיבה על החלטתו של שרון.

 

ג'ונתן פולארד, ששירת בתפקיד רגיש בצי האמריקני, העביר לישראל אלפי מסמכים מסווגים ביותר שנאספו על-ידי קהילת המודיעין בארה"ב. במסמך

בחתימתו של מזכיר ההגנה האמריקני, קספר ווינברגר, שנמסר לבית המשפט שדן בעניינו של פולארד נקבע שבסודות שמסר לישראל גרם פולארד את "הנזק הגדול ביותר שנגרם לביטחון הלאומי האמריקני אי-פעם".

 

יש הסבורים כי שחרורו של פולארד יכול להתאפשר רק באמצעות התערבות משפטית, תוך התבססות על הטענה שפולארד לא זכה במשפטו להגנה ולסעד משפטי ברמה מינימלית.

 

אולם בסביבת שרון יש הסבורים, שניתן יהיה לשכנע את הבית הלבן להעניק חנינה נשיאותית לפולארד לקראת ההתנתקות – מהלך שיהיה כרוך בשבר עמוק בחברה הישראלית – על מנת לסייע לאחות במידה מסוימת את השבר בעם.  

 

אם בוש אכן יעשה זאת, תהיה זאת מחווה מיוחדת שתאותת לדעת הקהל בישראל, ובעיקר למתנגדי ההתנתקות, על תמיכתה הגורפת של אמריקה במהלך ההיסטורי שמוביל שרון.

 

"לא נופתע אם זה מה שיקרה בסופו של דבר", אומרים מקורות יודעי דבר בוושינגטון.

 

הוועד לשחרור פולארד: "אין להם שום אמון בדיווחים מעין אלו"

 

"בכל פעם שעולה על הפרק הסכם המסכן את שלמות העם ויציבות כסאו של ראש הממשלה המכהן, תמיד עולה פתאום נושא שחרור של יונתן בתמורה להסכם שייחתם. אין לנו אמון בדיווחים מעין אלו, אם הכוונות היו רציניות פולארד כבר היה בדרכו לישראל, כמחווה לעם היהודי לקראת חג החירות".

אנשי וועד הפעולה מתכוונים להציב בסמוך לשגרירות האמריקאית בישראל כלוב ענק, שיאויש 24 שעות על-ידי פעילים, זאת כמחאה על החזקתו הממושכת בכלא. בנוסף, צפויה להתקיים בירושלים עצרת מחאה גדולה מיד לאחר החג.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
שרון ובוש. "הכרעה לאומית"
צילום: איי אף פי
פולארד. ישוחרר כדי לאחד את העם?
צילום: איי פי
מומלצים