שתף קטע נבחר

לבני: הרבנים צריכים לפשר, ולא להלהיט היצרים

שרת המשפטים נפגשה הערב עם הרב הראשי שלמה עמאר. בסיום הפגישה יצאה הודעה משותפת לרבנים, להימנע מקריאות לסירוב פקודה, להסתה לאלימות ובכלל לסוגיות הקשורות להתנתקות. הרב עמאר אמר שאין להעמיד רבנים לדין, ולבני הבהירה כי עליהם למלא תפקיד מפשר

שרת המשפטים, ציפי לבני, תיפגש הערב (ב') עם הרב הראשי לישראל, שלמה עמאר. על הפרק: קריאותיהם של רבנים המכהנים בתפקידים ציבוריים לסרבנות והתבטאויותיהם בנושא ההתנתקות. בסיום הפגישה יצאה מלשכת הרב עמאר קריאה משותפת עם שרת המשפטים וראשי המערכת המשפטית: רבנים ואישי ציבור צריכים להימנע מקריאות לסירוב פקודה, להסתה לאלימות ובכלל לסוגיות הקשורות להתנתקות.

 

הרב עמאר אמר, עם זאת, כי לטעמו יש להימנע מהעמדה לדין וכי "יש לפתור את הדברים בדרך רכה יותר".

 

השרה לבני אמרה בפגישה, כי היא מבקשת שהרבנים יהפכו לדמויות מפשרות, ולא לדמויות שמלהיטות את היצרים בשטח. הרב עמאר הגיב ואמר 

כי רוב רובם של הרבנים רחוקים מההתבטאויות הללו ואף סיפר כי הוא שוחח עם מנהיג ש"ס, הרב עובדיה יוסף, על אמירות הרבנים וכי הרב עובדיה יוסף הזדעזע מכך, והסכים כי יש להוקיע את הדברים.

 

היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, אמר בפגישה כי המערכת המשפטית פועלת בכל כוחה על מנת לאפשר ויכוח ציבורי ולהגן על חופש הביטוי ואולם הדגיש כי הרבנים "מהווים בעיה כפולה" – ראשית, משום שהם עובדי ציבור וחל עליהם איסור להיות מעורבים בפעילות פוליטית, ושנית, הרבנים, מתוקף מעמדם כמנהיגים רוחניים, הינם בעלי השפעה מרובה ולאמירותיהם לכן יש השלכות. "היינו רוצים להגיע לסוג של קריאה שתבוא מהדרג הבכיר ביותר של הרבנות בישראל, בבחינת חכמים היזהרו בדבריכם", אמר מזוז.

 

בפגישה עלה שמו של הרב דרוקמן, רבה של העיר קריית מוצקין שהתבטא בחריפות נגד תוכנית ההתנתקות ואמר כי ראש הממשלה ושרי הממשלה בוגדים באחיהם וכי הוא אינו מעוניין במשכורת שטבועה בדם יהודי. פרקליט המדינה, ערן שנדר אמר: "יש מקום למנהיגות שתשדר לנו כתביעה מסר שנוכל להמשיך לפעול בריסון".

 

בפגישה השתתפו גם פרקליט המדינה, ערן שנדר והמשנה לפרקליט, עו"ד שי ניצן, העומד בראש יחידת ההסתה במשרד המשפטים.

 

לבני יזמה את הפגישה הערב לאור העלייה הניכרת במספר התבטאויותיהם של רבנים, ובייחוד כאלה המכהנים בתפקידים ציבוריים, בנוגע להתנתקות.

 

לפני הפגישה נמסר, כי לבני תנסה להגיע עם הרב עמאר לקריאה משותפת לרבנים "לעסוק בענייניהם שלהם", כפי שעל כל עובד ציבור לעשות.

 

עד כה, לא נקט מזוז יד קשה כלפי רבנים המכהנים בתפקידים ציבוריים שהתבטאו בנושא ההתנתקות וקראו לסרבנות. ייתכן שהפגישה הערב מאותתת על שינוי במדיניות, אף על פי שמזוז הצהיר לפני כשבועיים בכנס של המכון הישראלי לדמוקרטיה כי הוא עודנו סבור שהמאבק בקריאות מעין אלה צריך להיעשות ברובו הגדול בזירה הציבורית-חברתית.


פורסם לראשונה 18/04/2005 17:31

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
לבני. יזמה את הפגישה
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: איי פי
עמאר. קריאה משותפת?
צילום: איי פי
מומלצים