שתף קטע נבחר

ניצולי שואה: "בבנק לאומי מחכים שכולנו נמות"

לפורום הארגונים להשבת רכוש נפגעי השואה נמאס מהסחבת שנוקטים הבנקים להחזרת כספי הקורבנות, והם מתכננים לקיים הבוקר הפגנה פרובוקטיבית מול בנק לאומי

פורום הארגונים להשבת רכוש של נפגעי שואה בישראל מתכנן לקיים הבוקר (ג') הפגנה פרובוקטיבית מול המשרד הראשי של בנק לאומי בתל-אביב. זאת, במסגרת המאבק להשבת כספים, שלטענתם הרוויח בנק לאומי על חשבון נרצחי השואה, שהפקידו את כספם בבנק לפני השואה.

 

פעילי הפורום מתכוונים להציב מחר מול הסניף הראשי של בנק לאומי, ברחוב יהודה הלוי בתל-אביב, 200 כיסאות. חברי הפורום יישבו על 100 הכיסאות האחוריים; על 100 הכיסאות הקדמיים, שיישארו ריקים, יוצבו שלטים עם שמות של ניצולי שואה שמתו בשנים האחרונות. מאחורי הכיסאות יוצב שלט ענק שעליו ייכתב: "בבנק לאומי מחכים שכולנו נמות".

 

בנק לאומי החזיק במשך שנים כספים שהופקדו בידי יהודים מאירופה לפני השואה, שנרצחו בשואה ולא יכלו לדרוש את כספם בחזרה. ועדת חקירה

פרלמנטרית, שבדקה את הנושא ופרסמה השנה את מסקנותיה, קבעה שהכסף שהיה מופקד בבנק הועבר כולו למדינה, אך הבנק הרוויח "בדרך" מגביית ריבית ומהצמדה על כספי הלקוחות הנרצחים.

 

בפורום הארגונים טוענים שהבנק הרוויח במשך השנים כ-308 מיליוני שקלים על הריבית של כספי הניצולים, וסירב להעביר אותם ליורשים של ניצולים שפנו אל הבנק במשך השנים. הפורום דורש שהבנק יעביר אליו את כל הכסף, כולל כספם של נרצחים ללא יורשים, במטרה לסייע לניצולי שואה מעוטי יכולת.

 

"בנק לאומי עדיין מרוויח ריבית על כסף שאינו שלו ושייך לניצולים", אומר יו"ר הפורום, אברהם רות, ניצול שואה שהוריו הפקידו כספים בבנק ונרצחו, "הבנק ממשיך להסתיר מידע לגבי נפגעי השואה שהפקידו כספים ורכשו ניירות ערך לפני השואה, ונוקט בכל טקטיקת השהייה אפשרית כדי לרשת אותנו לאחר מותנו. הבנק מתעתע בציבור ויוצר רושם שהוא מוכן להשיב את הכספים, אך בפועל עושה

הכל בכדי לשמור הכספים ברשותו. ניצולי השואה אינם מבקשים מתנות, אלא שרכושם יושב להם".

 

"בזמן שהבנקים באירופה הגיעו להסדרים עם ניצולי השואה, הבנק היחיד שמתכחש לזכויות ניצולי השואה ומפגין כלפיהם אטימות וזלזול הוא בנק ישראלי".

 

מבנק לאומי נמסר בתגובה: "הוועדה הפרלמנטרית שחקרה את הנושא קבעה שכל כספי הניספים והניצולים הועברו לידי המדינה. הוועדה קבעה שהבנק הרוויח מהפרשי הצמדה וריבית על הכסף שהופקד אצלו 35 מיליון שקלים בלבד. הבנק הודיע שהוא מוכן להעביר את הכסף באופן מיידי, ובלבד שיודיעו להנהלת הבנק לאן צריך להעביר את הכסף". 

פורסם לראשונה 02/05/2005 22:26

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים