שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  קומדיה יהודית מועמדת ל-10 פרסי אוסקר גרמני

  הקומדיה של דני לוי, "Alles auf Zucker", שעוסקת ביהודים אחרי המלחמה זוכה להצלחה מסחרית וזוכה לתגובות נלהבות

  קומדיה סאטירית על חיי היהודים בגרמניה ששוברת טבואים על התקופה שאחרי המלחמה, היא המועמדת המובילה לזכייה בפרס הקולנוע הגרמני המקביל לאוסקר.

   

  סרטו של דני לוי, "Alles auf Zucker" מועמד בעשר קטגוריות לפרסים שיוענקו ביולי. "היו לי ספקות באשר לאפשרות שהגרמנים ילכו לקומדיה יהודית", אמר לוי לסוכנות "רויטרס". "חשבתי שהם יירתעו, יחושו אשמה או בושה. זה נס גדול שכה רבים ראו אותו. אני חושב שרבים שמחים על כך שמישהו שבר את המחסום".

   

  הסרט דל התקציב, שהיה להצלחה קופתית בלתי רגילה עם הכנסות של 4.2 מיליון אירו (5.4 מיליון דולר), זכה לתגובות חמות בגרמניה, שמציינת 60 שנה לסיום מלחמת העולם השנייה עם שורה של טקסים.

   

  "צריך להתגבר על האשמה והבושה שגרמה ליהודים להיתקע בשנות ה-40 בגרמניה", אומר לוי, 47, יהודי יליד שוויץ. אמו נמלטה מברלין ומהשואה ב-1939. לוי עבר לברלין לפני 25 שנה. האוכלוסייה היהודית בגרמניה צמחה מ-30 אלף לפני 15 שנה ליותר מ-100 אלף כעת. לדברי לוי, ההומור היהודי והגרמני הולכים יחד. "אפשר לשבת בקולנוע ולצחוק בקומדיה על היהודים בלי לחוש רגשות אשמה".

   

  הסרט מתמקד בשני אחים יהודים שגדלו משני עבריה של חומת ברלין. יעקב צוקר, שגדל בגרמניה המזרחית הקומוניסטית, הוא כתב ספורט לשעבר שהתרחק מהמסורת היהודית אחרי שאמו ואחיו הדתי סמואל צוקרמן ברחו למערב לפני שהוקמה החומה. כשאמם מתה האחים נפגשו, לראשונה זה 40 שנה. הם מגלים שהדרך היחידה לזכות בירושה היא לארגן הלוויה דתית לאמם בברלין ולשבת שבעה עם משפחותיהם.

   

  לוי אומר שהוא נדהם מהתגובות החיוביות. "גרמנים ניגשו אלי ואמרו שמאוד הוקל להם לראות סרט על יהודים ולהיות מסוגלים לצחוק. זה לא שהם לא אוהבים יהודים. הם פשוט מפחדים. אני מקווה שהסרט יתרום להרגעת האווירה".

   

  לוי אומר שנטל העבר הנאצי הקשה על מציאת מימון לסרט. עברו ארבע שנים והרבה "לא תודה" בדרך עד ששלוש רשתות טלוויזיה הסכימו להפיק אותו. לדבריו, יוצרי קולנוע יהודים בגרמניה אמרו לו שהיהודים צריכים לשמור על פרופיל נמוך כדי לא לעורר אנטישמיות. "אני לא מסכים. יהודים בגרמניה לפעמים מאוד פראנואידים".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לאתר ההטבות
  מומלצים