שתף קטע נבחר

פעילי ימין הציתו צמיגים - צלם עיתונות נעצר

פעילי ימין שוב ניסו לחסום צירים במחאה על ההתנתקות: שיבושי תנועה קלים נרשמו הערב לאחר שהוצתו צמיגים בשולי כביש גהה. המשטרה, משום מה, התעקשה לעצור דווקא צלם עיתונות ששהה במקום

משטרה בהיסטריה. הערב (ב') הציתו פעילי הימין צמיגים בשולי כביש גהה 500 וברחוב ז'בוטינסקי בבני ברק, וגרמו עומסי תנועה כבדים. המשטרה עצרה חמישה חשודים בכביש גהה, בז'בוטינסקי עצרה המשטרה חשוד אחד - אך התעקשו לעצור גם צלם עיתונות, שכלל לא קשור למעשה.

 

ברחוב ז'בוטינסקי-החלוצים בבני ברק, הצליחו מתנגדי ההתנתקות לחסום את ציר התנועה בעזרת מספר צמיגים שהובערו במסלול ממערב למזרח על רחוב ז'בוטינסקי. שוטרי מרחב דן, המתוסכלים שלא הצליחו לעצור אלא רק מפגין בודד אחד, החלו להתנכל לצלמי העיתונות. צלם אחד אף נעצר על ידי השוטרים, והובל בכוח ובדחיפות לניידת המשטרה שהגיעה למקום.

 

המפגינים השתמשו בשיטה חדשה במקום זה: הם שפכו שמן על הכביש.

 

שוטרים שהגיעו למקום הבחינו בצלמים שנמצאים שם, והחליטו שמדובר במתנחלים. השוטרים תפסו את אחד הצלמים והודיעו לו שהוא עצור על

הפרת סדר. זאת, למרות שהצלם ניסה להציג לשוטרים את תעודת העיתונאי שלו, אינו חובש כיפה ונשא מצלמות על גופו.

 

כאשר ניסו צלמים אחרים שמדובר בטעות ומדובר בצלם, אמרו השוטרים שלא מעניין אותם שום דבר, "ואתם יכולים לעשות מה שאתם רוצים". לתפוס מפירי סדר, השוטרים לא הצליחו באירוע זה, זאת בגלל התגובה המאוחרת והאיטית שלהם. אפילו מכבי האש הצליחו להגיע לאירוע לפני השוטרים.

 

ממשטרת מחוז ת"א נמסר בתגובה כי "הצלם שעוכב עמד ליד הצמיגים, הועבר למשטרת מרחב דן וכאשר הוברר שהוא לא אחד ממתנגדי ההתנתקות אלא בצלם עיתונות, ניידת החזירה אותו לאופנוע שלו".  

 

למזלה של המשטרה, מכבי האש היו בדרך חזרה מניסיון חסימת כביש גהה, וכך תוך 10 דקות הצליחו לכבות את הצמיגים.

 

רק לפני שבוע, עצרו שוטרי היחידה המרכזית של משטרת מחוז תל-אביב שלושה מתנחלים מהשומרון, החשודים שהתכוונו לחסום צמתים באמצעות פיצוץ מכוניות.

 

ב-18 באפריל פעילי ימין הבעירו צמיגים סמוך לקסטל בכביש תל אביב-ירושלים, בנתיב לכיוון תל אביב. אחד הנתיבים נחסם לתנועה לדקות ספורות, וכתוצאה מכך נוצרו עומסי תנועה באזור.

 

כמה ימים לפני כן, על סמך מידע שהעביר אזרח תמים למשטרה, נחשף מצבור של 70 צמיגים בכפר שלם שבדרום תל אביב. במשטרה חושדים כי מתנגדי ההתנתקות הם שהחביאו אותם, כדי להשתמש בהם בפעולתם הבאה.

  

בסוף מארס מפגיני ימין קיצוני חסמו למשך כחצי שעה את התנועה בכביש החוף, סמוך למחלף פולג, והבעירו צמיגים. במקום נרשמו עומסי תנועה כבדים בכיוון הנסיעה צפונה. עשרות פעילי ימין התיישבו במקום על הכביש, בסמוך למחלף. שוטרים שהגיעו למקום צילמו את המפגינים כדי שהתמונות ישמשו עדויות בעתיד. המשטרה

גם עיכבה 25 מפגינים לחקירה. בנוסף, משטרת נתניה איתרה אוטובוס החשוד שהביא את המפגינים למחלף פולג. נהג האוטובוס ושני נוסעים עוכבו לחקירה.

 

באמצע מארס נרשמה חסימת הכבישים הראשונה - כמאה מפגיני ימין הציתו דליקת ענק בכביש מספר אחד, בכניסה לתל אביב. המפגינים שהגיעו למקום הציתו צמיגים בכיוון הנסיעה צפונה, בין מחלף גנות למחלף קיבוץ גלויות. רק כעבור למעלה מחצי שעה כובתה הדליקה והמשטרה פתחה את הכביש לתנועה.

 

גורמים במשטרת מחוז תל אביב אמרו ל-ynet כי המשטרה עצמה ידעה שעומדות להתקיים הפגנות, אולם ה"מודיעין" דיבר על אזור צומת מורשה. עוד סיפרו אותם גורמים כי כוחות העתודה מוכנים מדי ערב בתחנות המשטרה וכך יהיה גם בכל התקופה עד ההתנתקות. במשטרת מחוז ת"א מאמינים כי זאת לא תהיה ההפגנה האחרונה בה יצליחו המפגינים לחסום צירי תנועה מרכזיים באזור תל-אביב.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי כהן
מעצר הצלם
צילום: אבי כהן
צילום: רויטרס
חסימת כבישים (ארכיון)
צילום: רויטרס
מומלצים