שתף קטע נבחר

ארה"ב: מדענים פיתחו גלולה משפרת זיכרון

'ברח לכם מהראש'? בקרוב לא תצטרכו להתאמץ על כל בלק-אאוט, עם גלולה חדשה שפיתחו מדענים אמריקנים, שמבטיחה לשפר דרמטית את הזיכרון. התרופה עשויה גם לסייע לסובלים מאלצהיימר, ג'ט-לג והפרעות קשב

מה הייתם נותנים בעבור גלולת פלא שתשפר לכם את הזיכרון? בעתיד הלא רחוק כל מה שתצטרכו הוא לגשת לבית המרקחת: חוקרים אמריקנים פיתחו את התרופה CX717 המשפרת דרמטית את הזיכרון, ועשויה לשמש גם כטיפול באלצהיימר ומחלות נוירולוגיות אחרות. על הפיתוח מדווח המגזין New Scientist בגליונו החדש.

 

התרופה CX717 מכילה מרכיבים הקרויים "אמפקינים", המגבירים את פעולתו של החומר גלוטמאט. חומר זה ידוע כמרכיב חשוב בתפקוד תקין של מערכת הזיכרון. התרופה עשויה לסייע גם לסובלים מג'ט-לג או הפרעות קשב והיפראקטיביות ולשמש גם כתרופה ממריצה ומעוררת.

 

במחקר שנערך באוניברסיטת סוריי שבבריטניה וכלל 16 גברים בגילאי 18 עד 45, נתבקשו הנחקרים להשיב על סדרת מבדקי זיכרון, לאחר שנותרו ערים לילה שלם. הנבדקים השלימו שורת מבחנים המעריכים את הזיכרון, הריכוז, העירנות, זמן התגובה ויכולת פתרון בעיות.

 

בשעה 11 בלילה, קיבלו חלק מהנחקרים את גלולת הזיכרון, בעוד קבוצה שניה קיבלה גלולות פלצבו (שאינן מכילות כל חומר פעיל). הנחקרים נבחנו במהלך ולאחר 27 שעות עירות. מהמחקר עלה כי אלה שנטלו את התרופה תפקדו טוב יותר מאלה שקיבלו את תרופת הדמה.

 

מפתחי התרופה מחברת "קורטקס" בארה"ב הסבירו כי התרופה משפרת את התקשורת בין הנוירונים (סיבי העצב), וכי נראה כי אין לה כל תופעות לוואי. מאחר ואינה פועלת כמו תרופות ממריצות – היא גם אינה פוגמת בשינה. ד"ר רוג'ר סטול, יו"ר חברת "קורטקס" המפתחת, אמר כי בכוונתם לערוך מחקר נוסף על חולים הסובלים ממגוון בעיות מוחיות, כולל חולי אלצהיימר, הפרעות קשב והיפראקטיביות.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
הגלולה תסייע גם להפרעות קשב ומחלות נוירולוגיות
צילום: אלכס קולומויסקי
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים