שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  "ניאבק במזימה להשכיח את סוגיית הפליטים"
  כך אמר יו"ר הרשות, אבו מאזן, בנאום מיוחד אותו נשא מטוקיו ושודר בטלוויזיה הפלסטינית לציון "יום הנכבה". בתום צפירה שנשמעה ברחבי הרשות. אבו מאזן הדגיש כי עניין הקמת פלסטין והפליטים הוא המקודש ביותר. על יום נכבה, שצויין בסמיכות ליום העצמאות של ישראל, אמר: "זהו הפשע של גירוש עמנו לכל עבר בעולם"

  "לא משנה כמה זמן יעבור, לא נשכח את זהותנו ולא נשכח את הפליטים. ניאבק בכל המזימות להשכיח את עמנו ואת סוגיית הפליטים ממפת המזרח התיכון. יותר מ-50 שנה העם הפלסטיני מעביר את דגל המאבק מדור לדור", כך אמר היום (א') יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, בנאום חגיגי לציון "יום הנכבה" ששודר בטלוויזיה הפלסטינית. ב-12:00 נשמעה צפירת דומיה בשטחי הרשות הפלסטינית לציון יום הנכבה, ולאחריה נשא אבו מאזן, השוהה בטוקיו, נאום מיוחד.

   

  בנאומו אמר אבו מאזן כי לפלסטינים יש מולדת ושמה פלסטין, "ששייכת לאבותיו, ולמרות השנים לא שכח העם הפלסטיני ולא שכחו הפליטים את פלסטין ואת אדמתם".

   

  אבו מאזן הדגיש כי עניין הקמת פלסטין ועניין הפליטים הוא העניין המקודש ביותר: "כל עניין השלום חייב להתבסס על החלטת האו"ם שמבטיחה הקמתה של מדינה פלסטינית ומציאת פתרון צודק לבעיית הפליטים, כפי שקבעה זאת גם יוזמת השלום הערבית". יו"ר הרשות הפלסטינית הוסיף כי יום הנכבה הוא יום שלא יישכח על ידי העם הפלסטיני לדורותיו ולעולמים. "זהו יום שאין דומה לו בהיסטוריה. זהו הפשע של גירוש עמנו לכל עבר בעולם".

   

  בהקשר זה, אמר אבו מאזן כי הימצאותם של הפליטים במקום מושבם הנוכחי הוא זמני עד למימוש החלטת האו"ם. "אנו דוחים את כל הרעיונות לשכן את הפליטים במקומותיהם הנוכחיים". עד אז, אומר אבו מאזן, הוא מקווה שישופרו תנאי חייהם של הפליטים הפלסטינים במקומות בהם הם חיים.

   

  בסיום נאומו הבטיח אבו מאזן לפליטים הפלסטינים ולכל בני העם הפלסטיני "שנמשיך לפעול על פי הבטחותינו ועל פי השבועה ולהיאבק למען כל זכויותינו". בסוף הנאום שיגר אבו מאזן ברכה לשאהידים הפלסטינים: "שהשקו את אדמת מולדתנו בדמם הטהור ואני שולח ברכה לאסירים הגיבורים שנמצאים מאחורי סורג ובריח כתוצאה ממאבקם למען עצמאות פלסטין".

   

  על-פי נתונים שמפרסמים הפלסטינים, 10 מיליון פלסטינים חיים בעולם, מתוכם 3,762,000 בשטחים. על פי נתוני הרשות, 42% מתושבי השטחים הם פליטים בתוך השטחים עצמם, ב-27 מחנות פליטים, מהם 19 בגדה ושמונה ברצועה ועוד 59 מחנות בעולם הערבי.

   

  כמו כן מציינים ברשות, כי בסוף 2004 חיו בעולם כ-5 מיליון פליטים פלסטינים, כ-3 מיליון מהם בירדן, 900 אלף בלבנון ובסוריה והיתר מחולקים במדינות ערב ויתר מדינות העולם.

   

  פעילויות יום הנכבה השנה מתמקדות ב"דחיית כל הקריאות לוויתור על זכות השיבה", כלשון הארגונים הפלסטינים. ארגוני הפליטים הודיעו על סירובם לוותר על זכות הפליטים גם אם זו תובא למשאל עם. 

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: איי פי
  אבו מאזן
  צילום: איי פי
  מחנה פליטים ברצועה. "לא נשכח"
  צילום: דני סולומון
  מומלצים