שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  מנהיגים יהודים: תומכים בשרון
  ראש הממשלה, אריאל שרון, זכה אמש למפגן תמיכה מ-1,200 מנהיגי הארגונים היהודיים מולם נאם בניו-יורק. הנואמים הדגישו כי הציבור היהודי בארה"ב מאחוד מאחורי ממשלתו. על ערב זה העיבה תקרית במהלכה גידפו כמה מחסידי חב"ד המתנגדים להתנתקות את שרון במהלך נאומו. הפגנות נגד נוספות התקיימו מחוץ לאולם

  גיבוי מלא: ראש הממשלה, אריאל שרון, זכה אמש למפגן של תמיכה מראשי הקהילות היהודיות בארה"ב. בנאום שנשא אמש (ראשון) בפני קהל מוזמנים של כ-1,200 איש ב"ברוך קולג'" בניו-יורק. בין הנוכחים בלטו מנהיגי הקהילות היהודיות בארה"ב והתורמים הגדולים, נציגי כל הזרמים ביהדות - רפורמים, קונסרווטיבים ואורתודוקסים, שהרעיפו על שרון דברי תמיכה חמים.

   

  ששת הנואמים לפני ראש הממשלה היו בכירים במערכות החינוך של הקהילות היהודיות, ואלה הדגישו כי הציבור היהודי בארה"ב מאוחד מאחורי ממשלת ישראל.

   

  שרון דיבר בנאומו על תוכנית ההתנתקות, על סכנת ההתבוללות ועל הצורך להביא לישראל עוד מיליון יהודים ב-15 השנים הבאות כדי להבטיח את העתיד:

   

  "עתידו של העם היהודי תלוי גם באופיה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. ברוח זו יזמנו את תכנית ההתנתקות", אמר רה"מ, "תוכנית זו תשפר את ביטחוננו ותעניק הזדמנות לפתיחת תהליך מדיני עם הפלסטינים. היא תבטיח רוב יהודי במדינת ישראל. הודות לתכנית זו אנו יכולים להבטיח שאזורים חשובים מערש המורשת היהודית יישארו חלק מישראל לנצח".

   

  ראש הממשלה הוסיף כי "ההחלטה על ההתנתקות היתה החלטה קשה מאוד עבורי. אני מכיר את מתיישבי עזה היטב. כחקלאי, עקבתי בהתפעלות אחר הישגיהם החקלאיים. כחייל, עקבתי בהערצה אחר גבורתם. התקופה הקרובה תהיה אחת התקופות הקשות שידעה ישראל מאז הקמתה. אבל אני בטוח שכפי שהעם היהודי התגבר על אתגרים קשים בעבר, כך נצא מן המבחן הזה חזקים ומאוחדים".

   

  במהלך הנאום: 5 חסידי חב"ד קיללו את שרון

   

  אולם דבריו של שרון לא עברו ללא הפרעות וקריאות ביניים. ראש הממשלה ספג במהלך נאומו אמש קללות והפרעות חמורות ממתנגדי תוכנית ההתנתקות, רבים מהם חסידי חב"ד, בעת נאומו בפני מנהיגים יהודיים ב"ברוך קולג'" בניו יורק.

   

  במהלך הנאום, שנמשך כעשרים דקות, קמו בזה אחר זה חמישה מהנוכחים באולם, ארבעה גברים ואשה אחת, שהתחזו לתומכי ההתנתקות. כל אחד בתורו הוריד את הז'קט, חשף מתחתיו את החולצה הכתומה של מתנגדי ההתנתקות, קילל את ראש הממשלה וקרא קריאות בגנות התוכנית. לפי דיווחי הנוכחים, מדובר באירוע "מביש ביותר וזר לחלוטין למנטליות האמריקאית".

   

  המפריעים צעקו לעבר ראש הממשלה "מה עם היהודים", "אסור לפנות יהודים" ועוד קריאות. כל מפגין בתורו, פונה בתוך שניות על ידי אנשי הביטחון שהמתינו להפרעות של בודדים. 

   

  לאחר שכמה פעמים הופרע נאומו של שרון, ולאחר שאחד מהם צעק לעברו "asshole" ("חמור", בתרגום מעודן) הוא השיב בציניות לצועקים "תודה רבה". "בדרך כלל נהגתי לטפל בדברים כאלה בעצמי", אמר לקהל, וזכה למחיאות כפיים סוערות.

   

  במקביל, מחוץ לאולם היו כמה מאות מפגינים משלוש קבוצות שונות: למעלה ממאה מפגינים קולניים לובשי החולצות הכתומות, הניפו שלטים ושאגו סיסמאות במגפונים, ביניהן "שרון תתבייש". אליהם הצטרפו כמה עשרות חב"דניקים שהפגינו גם הם נגד ההתנתקות.

   

  קבוצה שלישית של יהודים חרדים, הפגינה דוקא בעד הנסיגה: היו אלה כמה עשרות אנשי סאטמר, שהפגינו נגד הציונות ודרשו נסיגה ישראלית לקווי 67.

   

  הרב שלום דב וולפא, איש המטה למען ארץ ישראל העומד בקשר עם חסידי חב"ד בניו יורק אמר היום ל-ynet כי: "כל יהודי יכול לעזור למאבק בתוכנית העקירה והגירוש".

   

  הרב הסביר למה מתערבים החסידים בחו"ל בנעשה בארץ, בעוד אינם מתגוררים כאן, והבהיר כי "גם שרון נסע לדבר עם אנשים בחו"ל, לשמוע את דעתם ולהשפיע עליהם, למרות שהם לא גרים בארץ. מדובר ביהודים שיש להם קרובי משפחה בארץ. מדובר בארץ ישראל".

   

  שרון: "הפרסומים על דחיית ההתנתקות - חסרי בסיס" 

   

  מוקדם יותר אתמול, הגדיר שרון את הפרסומים באמצעי התקשורת הישראליים, לפיהם עשויה הממשלה לדחות את מועד ההתנתקות מעבר לתאריך שנקבע באמצע אוגוסט כ"חסרי בסיס", והוסיף כי "ההתנתקות תבוצע בדיוק על פי לוח הזמנים שנקבע".

   

  במהלך פגישה שקיים עם מנהיגים יהודים בניו-יורק, שב שרון והדגיש כי "דבר לא ימנע את הנסיגה מרצועת עזה, גם לא אש".שרון אמר את הדברים במהלך פגישה שאירגנה קונסוליית ישראל בניו-יורק. הפגישה, בה נכחו כ-50 מנהיגים, נדבנים וראשי ארגונים יהודיים, נערכה במלון פאלאס, בו שוהה ראש הממשלה.

   

  בתוך כך, נתן שרון גיבוי מלא לשגריר בוושינגטון דני איילון, ואמר כי: "יש לנו בוושינגטון שגריר מעולה ואין לי מה לומר בנושא". ברומזו לחקירת נציבות שירות המדינה, אמר שרון כי "כרגע, הדברים נבדקים". שרון הוסיף גם כי "יש בהחלט גם שר חוץ טוב שממלא את תפקידו".

   

  גורם בפמליית שרון אמר בתגובה לפרסומים על שחיתות במערכת הציבורית: "אין ספק שצריך לעשות שהמצב לא יהיה כך ולגבי קמפיין 'מעריב' בנושא

  השחיתות, אמר שרון כי"הרעיון הזה נולד במוחם של פוליטיקאים, צריך לבדוק אם יש מאחורי זה סיבות פוליטיות".

   

  שרון יצא שלשום לארה"ב, לביקור שהוגדר על ידי אנשיו כביקור של "תמיכה הדדית בין רה"מ והקהילה היהודית לקראת הישורת האחרונה של ההתנתקות".

   

  שלשום יצא איילון מוושינגטון לניו יורק, כדי לקבל את פניו של שרון עם נחיתתו הצפויה בניו יורק. איילון יתלווה לשרון בהופעותיו בפני יהודים בניו יורק ובהופעה בוועידת איפא"ק בוושינגטון ביום שלישי אחר הצהריים. שרון, שמינה את איילון לתפקיד, מרוצה מאוד מתפקודו ומעוניין להאריך את כהונתו בשנה נוספת. שר החוץ שלום, לעומתו, הצהיר רק שלשום כי אין בכוונתו להאריך את כהונת השגריר, שאמורה להסתיים בסתיו הקרוב.


  פורסם לראשונה 22/05/2005 22:52

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: איי פי
  שרון ואיילון
  צילום: איי פי
  צילום: רויטרס
  שרון מגיע לארה"ב
  צילום: רויטרס
  מומלצים