שתף קטע נבחר

ג'וליאני מציע: "תילחמו קודם בבריונים ברחוב"

ראש עיריית ניו-יורק המיתולוגי, רודי ג'וליאני, מספק עצות לישראל כיצד למגר את הפשיעה, כפי שעשה: לשים לב לפשעים הקטנים - גניבת תיקים, תקיפות רחוב, זנות - ולהדביר אותם. כדי ללחום בעבריינות הנוער צריך להחדיר למועדונים שוטרים צעירים. וגם: לא פותרים פשיעה רק עם תוספת של שוטרים

"כדי לצמצם את הפשע הגובר אצלכם, אתם צריכים לשים לב לפשעים הקטנים – גניבת תיקים, תקיפות רחוב, זנות - ולהדביר אותם. זו הייתה אחת ההחלטות החשובות שסייעו לי להילחם בפשיעה הגוברת בניו-יורק". כך אמר אמש (יום ב') ראש עיריית ניו-יורק לשעבר, רודי ג'וליאני, בראיון לכתב "ידיעות אחרונות", איתן עמית.  

 

בשבוע האחרון, שבמהלכו רצח רדף רצח, נזכרו בישראל ברודי ג'וליאני, ראש העיר שהצליח לנקות את רחובות ניו-יורק מהפשע. אמש הציג ג'וליאני את ה"אני מאמין" שלו ללחימה בנגע האלימות, התוכנית שלדעתו תאפשר לנצח את הפשע גם כאן.

 

ראשית, מציע ג'וליאני לא לזלזל בפשעים הקטנים - ולהתחיל את המאבק בפשע בהם. הוא קורא לזה תיאוריית "החלונות השבורים": "כאשר הנזק אינו גדול וכלום אינו קורה. אבל כאשר שוברים את חלונות כל הבניין, הורסים אותו. פילוסופיית הלחימה בפשע שהנהגתי בניו יורק אומרת שאתה צריך למנוע את פריצתו של החלון הבודד הזה, כדי למנוע פשעים גדולים וחמורים יותר".

 

ג'וליאני מגלה שכאשר נכנס לתפקידו החליט להילחם תחילה במנקי חלונות הרכב שהטרידו את הנהגים בצמתים: "אלה היו טיפוסים מפחידים, שהכריחו אותך לשלם להם תמורת ניקוי חלונות הרכב, בין אם רצית בכך ובין אם לאו. החלטנו להתמקד בהם ולהיפטר מהם. הבנתי שאנו צריכים ניצחון. ידעתי שאם ננצח - הדבר ייתן לתושבי העיר את התוחושה שניתן להילחם בפשע. חשוב להראות לאזרחים שניתן להשפר את איכות חייהם.

 

אחרי מנקי החלונות שמנו למטרה את מוכרי הסמים בקרן הרחוב, את מציירי כתובות הגרפיטי, את הזונות וכך הלאה. הפילוסופיה של 'החלונות השבורים' הייתה אחד משני הגורמים העיקריים שבעזרתם הורדנו את הפשע בניו יורק בצורה משמעותית".

 

הנשק השני שאימץ ג'וליאני למאבק בפשע היה הפעלה של תוכנית בשם "קומפסטט" (ראשי התיבות באנגלית של "סטטיסטיקה ממוחשת"): "התוכנית איפשרה לנו לקבל בכל רגע נתונים על הפשיעה בניו יורק, ונתנה לנו מידע שוטף על מוקדי הפשע. אם ראינו, למשל, שבצפון קווינס יש עלייה במקרי גניבת המכונית - רצינו שמפקד התחנה במקום יסביר לנו מדוע זה קורה ויציע תוכנית להילחם בתופעה. אם אמר שהוא צריך יותר שוטרים, סיפקנו לו אותם - וראינו בו אחראי. התוכנית איפשרה לנו לאבחן דפוסי פשע וסייעה לנו לקבל החלטות בזמן אמת. היא גם סייעה לנו לדרוש אחריות משוטרים ומפקדים עד לרמת הרחוב".

 

לא פותרים פשע רק עם תוספת שוטרים

 

ב-1990 נרשמו בניו יורק 2,245 מקרי רצח - המשך ישיר לשני עשורים של אלימות ושל פשע גואים. במנהטן בלבד, הרובע הנוצץ של העיר, נרשמו 503 מקרי רצח. תושבי העיר ותיירים שביקרו בה חששו לצאת לרחוב אחרי רדת החשיכה. הסטטיסטיקה היבשה דיברה על 30.7 מעשי רצח לכל 100 אלף תושבים.

 

ב-1993 נבחר רודי ג'וליאני לכהונתו הראשונה כראש העיר. הלחימה בפשע הייתה אחד הסעיפים הבולטים במצע שלו. תושבי העיר, שנפשם קצה בגל הפשע הגואה, בחרו בו בתקווה שיחולל שינוי. והוא חולל אותו. ב-2001, השנה האחרונה שלו כראש העיר, נרשמו בכל ניו יורק 646 מעשי רצח. במנהטן נרצחו 101 בני אדם בלבד – ירידה של 80 אחוז בתוך כעשר שנים.

 

בישראל יש רק 26 שוטרים לכל 10,000 תושבים. לשם השוואה, בתקופתו כראש העיר בניו-יורק שירתו 55 שוטרים לכל 10,000 תושבים (כיום 53). האם ישראל צריכה לגייס יותר שוטרים? ג'וליאני: "אינני יכול לנתח מה ישראל צריכה לעשות. כאשר הייתי ראש עיר ידעתי שצריך להוסיף שוטרים. ההליך החל שנה לפניי, ובשנתי הראשונה הוספנו מייד 6,000 שוטרים. אני רוצה להדגיש - אתה לא פותר פשיעה רק עם תוספת של שוטרים, אבל אתה צריך שיהיו לך מספיק שוטרים כדי שתהיה לך גמישות לבצע פעולות אסטרטגיות שונות".

 

ראש הממשלה שרון שוקל להקצות למשטרה 2,000 חיילים. האם זה פתרון טוב?

ג'וליאני מגיב: "רק בתנאי שעברו אימון מתאים. יש להניח כי אימון של מי שהיה חייל בצבא יהיה מהיר יותר וטוב יותר, והצבא הוא מקור טוב לשוטרים - אבל הם חייבים לעבור אימון של שוטרים".

 

לדבריו, הטיפול באלימות במשפחה הוא הקשה ביותר: "הטיפול ובעיקר השגת התוצאות לוקחות הרבה זמן. זו אלימות שקורת מאחורי דלתות נעולות ודרושה הרבה פסיכולוגיה וטיפול נכון כדי לשכנע נשים להתלונן על בעליהן המכים. האשר חשה את טרור הבעל אך בהרבה מקרים הפחד מפני נקמתו מונע ממנה שיתוף פעולה עם המשטרה. בתקופתי השתמשנו בהרבה פרסום ברדיו ובטלוויזיה ועודדנו נשים לצאת ולדווח. צריך להכין תוכנית הגנה לנשים כאלה ולעודד אותן לצאת ולהעיד. זה לוקח הרבה זמן".

 

לעומת זאת טוען ג'וליאני כי קל יותר לטפל בפשיעה של כנופיות עבריינים. "צריך מודיעין טוב, בדיוק כמו שאתה נלחם בטרור. צריך לדעת מי הכנופיות האלה, להחדיר אליהן אנשים או לגייס מתוכן משתפי פעולה. בעזרת מודיעין טוב אפשר להדביר אותם, ולהביא למאסרים והרשעות".

 

כדי ללחום בעבריינות הנוער אומר ג'וליאני שצריך להחדיר למועדונים שוטרים צעירים, כדי שינסו לאתר עבריינים בפוטנציה: "צריך לרדת חזק על נהגים צעירים הנוהגים במצב של שיכרות. בניו יורק לקחנו להם את המכוניות. אתם יכולים לעשות זאת גם בישראל. קחו להם את הרכבים ואת רשיונות הנהיגה. אין לי ספק שזה ישפיע".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
ג'וליאני מייעץ
צילום: איי פי
צילום: תומריקו
רצח בראשון לציון
צילום: תומריקו
צילום: תומריקו
רצח ברמלה
צילום: תומריקו
מומלצים