שתף קטע נבחר

שרון למתנחלים: "יש פתרון, גלו אחריות כלפי ילדיכם"

ראש הממשלה תקף בישיבת ועדת השרים לענייני התנתקות את מה שכינה "הדיסאינפורמציה הפוליטית". שרון פנה למתנחלים: "תגלו אחריות כלפי ילדיכם, יש פתרונות. כל הפעולות שנעשות עכשיו רק גורמות סבל למתיישבים". הוא סנט בשרים שנעדרו, נתניהו וכץ: "שר החקלאות ודאי חולב פרה". ראש מנהלת ההתנתקות, יונתן בשיא: "הוגשו כבר 199 בקשות לפיצויים". המתנחלים: "שרון בפאניקה, התמיכה בו צוללת"

דיון פתוח בהתנתקות: "בזמן האחרון מתנהלת מתקפה שלוחת רסן נגד הממשלה על אי ביצוע הכנותיה לקראת ההתפנות. אין ספק שזה מסיבות פוליטיות. לכן החלטתי לזמן את התקשורת לדיון, כדי להזים את הדיסאינפורמציה המופצת. לכל אחד מהמפונים יש פתרון". כך אמר ראש הממשלה, אריאל שרון, בישיבת ועדת השרים לענייני התנתקות הבוקר (יום ד'). 

 

שרון הוסיף: "האנשים בחבל עזה נתונים ללחצים בלתי פוסקים, לכן פעולת הרישום מתנהלת באיטיות. 50% מהמתיישבים מקיימים איתנו מגעים ברמה כזאת או אחרת. אני רוצה לומר להם שכספי הפיצויים מחכים להם".

 

ראש הממשלה העיר בציניות: "אני שומע על כוונה להקים עיר אוהלים... כמובן שזה מכשיר פוליטי. אם ירצו לחיות במחנה אוהלים, אנחנו לא מכתיבים

 לאנשים היכן הם גרים. אני רואה בזה פעולה פוליטית וניסיון לעצור את ההתנתקות היכן שרק ניתן. אני פונה למתנחלים ואומר: תגלו אחריות כלפי ילדיכם, יש פתרונות לכל ילד. כל הפעולות שנעשות עכשיו רק גורמות סבל למתיישבים".

 

במהלך הישיבה אמר שר הפנים אופיר פז-פינס כי "יש לנו פתרונות תכנוניים למאה אלף מתיישבים".

 

שרון חתך בזריזות את סקירתו של פינס וביקש להבהיר: "שלא תהיה טעות, דבר כזה לא עומד על הפרק. מדובר רק בארבעה יישובים בצפון השומרון ויישובי חבל קטיף. כדי שאפשר יהיה לעבור לשלבים אחרים, הפלסטינים צריכים לעשות שורה של דברים והם לא עושים את זה עדיין".

 

פינס אמר לראש הממשלה: "ניסיתי להציג את הדברים בצורה פשוטה, אני מבין שניתן היה לפרש את דבריי בצורה אחרת ואני מודה לך על התיקון". הוא הוסיף: "אני מזדהה עם דברי ראש הממשלה על מצג השווא שנעשה. לא הייתה אף קבוצה בהיסטוריה שקיבלה כזה סיוע, זה חסר תקדים בכל פרמטר ומעל ומעבר לחוק "פינוי פיצוי", שגם הוא נדיב". 

 

ראש מנהלת ההתנתקות, יונתן בשיא, אמר בישיבה: "אנו בשלבים שונים של משא ומתן עם שש קבוצות מתיישבים רק לניצנים. יש בהם יחד כ-300 משפחות". לדבריו, "עד כה, הוגשו 199 בקשות, 96 בצפון השומרון, 82 בעזה ו-16 בעלי עסקים. בסך הכל 33 משפחות כבר קיבלו כסף. עד אמצע יולי רוב המשפחות בגנים וכדים יפוצו. בחומש מתנהל מו"מ קשה על מעבר 30 משפחות ליד חנה".

 

בשיא הוסיף כי עד עכשיו קיבלו פיצויים בגובה 700 אלף עד ל-1.3 מיליון שקלים למשפחה. הוא הסביר שהפער נובע מכך שיש כאלה שיש להם בתי עסק, חממות או מפעלים ומקבלים את הסכום הגבוה יותר. הוא הדגיש: "הלחץ הגדול שמופעל על גוש קטיף לא להגיש בקשות לפיצויים עשוי להיות בעוכרי מי שיגיש מאוחר מדי. אני פונה – אל תגישו ברגע האחרון, אתם תזדקקו לכסף אחרי הפינוי".

 

ראש הממשלה שרון נשאל בתום הישיבה האם הוא מודאג מהירידה בתמיכה בהתנתקות. "לא קפצתי משמחה כשהיו סקרים מסוג כזה ואני לא נכנס לדיכאון כשהסקרים הם אחרים", השיב. "אני עושה את מה שצריך לעשות. אני יושב עם הצוות הזה כבר מספר חודשים ולא נראה לי שמישהו נמצא בפאניקה כלשהי. אין פה סימני בהלה, לא עכשיו ולא בעתיד".

 

שרון נשאל על היעדרותם של שניים מהשרים החברים בוועדה, הלא הם שני מתנגדי ההתנתקות בנימין נתניהו וישראל כץ. מזכיר הממשלה, ישראל מימון הסביר שנתניהו נמצא בדיון אחר, בכנסת. באשר לשר ישראל כץ, סנט שרון: "שר החקלאות ודאי חולב פרה", כשחיוך רחב על פניו.

 

"המתנחלים מנסים לשבור את התמיכה הציבורית"

  

"לא ניתן לספק למתנחלים פתרונות באופן חד צדדי, כאשר הם לא משתפים פעולה", אמר ל-ynet לקראת הדיון מנכ"ל משרד השיכון, שמואל אבואב.

 ואילו שר השיכון, יצחק (בוז'י) הרצוג מהעבודה, טוען: "האסטרטגיה של המתנחלים נועדה לשבור את בסיס התמיכה הציבורי בתוכנית וליצור מורך לב בקרב כוחות הביטחון וכן יאוש ובילבול במפלגת השלטון. הרעיון בישיבה היום הוא להגביר את ביטחון הציבור ביכולת הביצוע של התוכנית. המתנחלים קיבלו חבילת הצעות אטרקטיבית - אם מנהיגיהם היו מתעשתים, מזמן אפשר היה לסגור". 

 

גם ראש המועצה לביטחון לאומי, גיורא איילנד, שמכתבו אודות "חשש לדימוי של ברדק" פורסם אתמול, הבהיר בשיחה ל-ynet: "מי שאומר אני לפני פינוי ולא יודע לאן הולכים, זוהי בחירה שלו. אם ידחו את הפינוי בעוד חודשיים הוא יגיד בדיוק את אותו הדבר. לעיתים, גם בלי קשר לאידיאולוגיה אנשים נוטים לקבל החלטה ברגע האחרון".

 

בוועדת השרים לענייני התנתקות חברים מלבד ראש הממשלה שרון (היו"ר) השרים שמשרדיהם רלוונטים לתוכנית: אהוד אולמרט, שמעון פרס, בנימין נתניהו, ציפי לבני, לימור לבנת, אופיר פינס, יצחק הרצוג, ישראל כץ ושלום שמחון.

   

המתנחלים: שרון בפאניקה

 

בגוש קטיף במועצת יש"ע הגיבו היום בביטול לדברי שרון ולקריאתו אליהם. דובר מועצת חוף עזה, ערן שטרנברג: "שוב שרון מראה פאניקה לאור הצלילה

 בתמיכה בתוכנית הגירוש ומתחיל לשקר, לשקר, לשקר".  לדבריו, "אני מזמין כל גולש להיכנס לאתר המנהלת ולראות את 'הפתרונות' אותם מציעים לעקורים ולהבין שהיחס למתיישבי גוש קטיף הוא גרוע מבהמות". שטרנברג הוסיף: "חבל שראש הממשלה רוכב על גב המאבק האידיאולוגי שלנו ומשתמש במאבק זה בצורה לא עניינית כדי לברוח מאחריות. אבל אנחנו לא ניתן לו. מזל שהשקרים כל כך שקופים שאיש כבר לא מתבלבל".

 

ראש המועצה האזורית בנימין, פנחס ולרשטיין, אמר בתגובה לדברי ראש הממשלה: "המעניין, שראש הממשלה רוצה לאנוס אותנו וגם רוצה שנהנה. זה לא הולך ביחד".  לדבריו, "לא שמעתי בתוכנית של ראש הממשלה אפילו הצעה ליישב את המתיישבים ביישובים מקבילים בנגב או בגליל, האם הוא התייאש ליישב אפילו את הנגב והגליל?".

 

ואילו יו"ר סיעת הציונות הדתית, ח"כ אפי איתם, אמר בתגובה: "שרון משקר במצח נחושה בניסיון נואש לכסות על המחדל המחפיר של היערכות לקויה לטיפול במתיישבים. אם שרון אכן מאמין לדבריו, עליו לתת דוגמא אישית ועליו לעבור יחד עם משפחתו מביתם המרווח בחוות השקמים - לדירה שכורה של שלושה חדרים בצפון אשקלון".


פורסם לראשונה 08/06/2005 07:48

 

בהכנת הידיעה השתתפה אפרת וייס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
שרון בישיבה הבוקר. יש פתרונות
צילום: גיל יוחנן
כץ. הלך לחלוב פרות?
צילום: ערן גליק
צילום: אלכס קולומויסקי
בשיא. אל תפנו ברגע האחרון
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: גבי מנשה
פינס. יש פתרון למאה אלף
צילום: גבי מנשה
צילום: עמית שאבי
ולרשטיין. גם יאנוס אותנו וגם נהנה?
צילום: עמית שאבי
מומלצים