שתף קטע נבחר

התכנון: "פעילות קיץ" לילדי המפונים במיליונים

מחוברת פנימית של משרד החינוך שהגיעה לידי ynet עולה כי המשרד יממן "פעילות קיץ" לילדי המפונים, הכוללת קייטנות, בהיקף של 13.5 מיליון שקל. זאת, לצד מימון פעילויות לסרבני הפינוי וילדיהם שישהו בבתי מלון, בעלות של מיליון שקלים וחצי. במידת הצורך, יקים גם המשרד גני ילדים בבתי מלון אלה. המספרים שמאחורי ההיערכות

משרד החינוך יממן "פעילות קיץ" לילדי המפונים בחודש יולי, ללא השתתפות כספית של ההורים, בסכום של 13.5 מיליון שקלים. כך עולה מחוברת פנימית של משרד החינוך - "היערכות לקראת ההינתקות"- שהגיעה לידי ynet. מהחוברת עולה עוד כי המשרד גם יוציא מיליון שקלים וחצי על פעילויות קיץ לסרבני הפינוי וילדיהם, שיישלחו לבתי מלון.

 

מדובר בבתי מלון שממוקמים בבאר שבע, באשקלון ובזכרון יעקב. במרכזים אלה יופעלו תוכניות משותפות עם הרשות הקולטת את התלמידים. מרכזי הפינוי בבאר שבע הם מלון פרדייז ומלון נאות מדבר. באשקלון ינפשו התלמידים במלון המלך שאול. בזכרון יעקב מלון עדן ישמש את התלמידים המפונים. במידת הצורך, יקים המשרד גם גני ילדים בבתי מלון אלה.

 

בסך הכל ישקיע משרד החינוך 30.3 מיליון שקלים בהתנתקות, תקציב שהוא נוסף לתקציב השוטף של המשרד. העלות הגבוהה ביותר היא

עבור "פעילות הקיץ" לילדי המפונים. הפעילות בסך 13.5 מיליון שקל כוללת "חוויה קייצית" - כפי שמגדירים זאת במשרד - קייטנה לתלמידים בגילאי גן, יסודי וחטיבת ביניים, לצד "פעילות הפגתית" לתלמידים מחוץ ליישוב, ו"סל תרבות" לקהילה ביישוב - בשיתוף אומנות לעם, תיאטרון ילדים ונוער, והחברה להגנת הטבע.

 

עלות עובדי ההוראה עומדת על 11.4 מיליון שקל. המשרד החליט לממן גם פסיכולוגים למפונים בעלות של 1.33 מיליון שקל. עוד סעיפי מימון הם: בינוי מבנים זמניים (מבנים יבילים)1.5 מיליון שקל, ולוגיסטיקה (צוותים, כלי רכב ופירוק ציוד מגוש קטיף) שתעלה למשרד החינוך מיליון שקלים נוספים.

 

לכל תלמיד יינתנו שלוש חלופות

 

מהנתונים עולה כי בפני 1,500 התלמידים העתידים להיות מפונים נמצאו 4,500 חלופות בבתי ספר ובגני הילדים מחוץ לגוש קטיף ולצפון השומרון. כלומר, כל תלמיד יוכל לבחור באחד משלושה מקומות בהם הוא ילמד ב-1 בספטמבר, מועד פתיחת שנת הלימודים.

 

מהנתונים עולה עוד כי מספר הילדים בגני הילדים בגוש קטיף עומד על 742 ילדים, ומכיתות א'-י"ב 1,680 תלמידים. מחוץ לגוש קטיף יש בכיתות א'-י"ב 918 תלמידים. בסך הכל - 3,335 תלמידים. ואילו בצפון השומרון לומדים בגני הילדים 29 תלמידים ועוד 73 תלמידים מכיתות א'-י"ב, בסך הכל 102 תלמידים.

 

היכן ישתבצו התלמידים? במשרד החינוך מעריכים לאן יפונו התלמידים והחלו להיערך לפיכך בהתאם ולבנות כיתות לימוד חדשות. 

 

גני הילדים: ייבנו 6 כיתות גן בישוב "ניצן" כאשר כל כיתה עולה 120 אלף שקלים - בסך הכל 720 אלף שקלים. בנוסף, ייבנו 12 כיתות לבית ספר "מורשה" בברכיה לתלמידים שיקלטו ביישוב ניצן בעלות של 70 אלף שקלים לכל כיתה - בסך הכל 840 אלף שקלים.

 

בתי ספר יסודיים: בברכיה ישנן 12 כיתות מוכנות לקליטה ו-12 נוספות שנבנות בימים אלה, שם ניתן לקלוט עד 184 תלמידים.

 

באשקלון יש 84 חדרי לימוד וניתן לקלוט עד 1,402 תלמידים. באשדוד יש 36 חדרי לימוד וניתן לקלוט עד 618 תלמידים. בבאר טוביה ישנם 12 חדרי לימוד וניתן לקלוט עד 244 תלמידים.

 

בתי ספר על יסודיים: באשקלון ישנם 66 חדרי לימוד שערוכים לקלוט 955 תלמידים. באשדוד ישנם 72 חדרי לימוד שערוכים לקלוט 1,056 תלמידים. בניר גלים יש 22 כיתות בהן ניתן לקלוט עד 425 תלמידים.

 

בשל המחסור בכיתות ואי הודאות לגבי רישום התלמידים לבתי הספר, נערך משרד החינוך להבאת מבנים מוכנים, מעין קראוונים, הנקראים "מבנים יבילים". מבנים אלה עלותם זולה וחלקם קיימים בגוש קטיף ואחרים בפיקוד העורף.

 

"אנחנו עדיין לא יודעים לאן התלמידים הולכים"

 

עמירה חיים, מנהלת מחוז דרום במשרד החינוך, אמרה כי "מרכזי הפינוי מיועדים לכל המתפנים, הן מבוגרים והן ילדים. משפחות שלא ירצו להתפנות ישוכנו בבתי מלון. עד ה-1 בספטמבר, מועד פתיחת שנת הלימודים, יהיו לנו שבועיים כדי להבין מה קורה עם התלמידים והיכן הם ישובצו.

 

"החל מ-1 בספטמבר ישובצו התלמידים על ידי צוות של משרד החינוך והרשות המקומית בבתי ספר באותם ערים בהם ממוקמים מרכזי הפינוי. במידה ונצטרך נקים במרכזי הפינוי עצמם גני ילדים, כך שלכולם יהיה פתרון.

 

לדבריה, "מערכת החינוך נערכת מדי יום להגיד שאנחנו מוכנים לחלוטין, זה בלתי אפשרי מאחר ואנחנו לא יודעים לאן התלמידים הולכים. אנחנו עושים את המקסימום שניתן. אם התוכניות ישתנו ביום פקודה אנו נערך בהתאם ונמצא פתרונות לכולם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
(ארכיון)
צילום: אלכס קולומויסקי
נווה דקלים (ארכיון)
מומלצים