שתף קטע נבחר

כשנתיים מאסר בפועל לאחים שתקפו רופא

האחים שחר ודורון חתוכה נידונו לעונשי מאסר בפועל, לאחר שתקפו את הרופא שטיפל באמם, כיוון שהתנגדו להצעת הרופא להעבירה למחלקה אחרת. השופט הדגיש: "קדושת עבודת הרופאים הינה מהמפורסמות. חשוב להגן ולשמור מכל משמר על חופש פעולתם של הרופאים, ופגיעה בחופש זה עלולה לעלות בחיי אדם"

בית המשפט המחוזי בתל אביב גזר היום (ב') שנתיים מאסר בפועל, 250 שקל קנס ו–5,000 שקל פיצויים על שחר חתוכה, בן 31 אשר הודה והורשע בכך שיחד עם אחיו תקף רופא שטיפל באמו ואף איים עליו. אחיו דורון, בן 26 נידון ל–20 חודשי מאסר בפועל, עשרה חודשי מאסר על-תנאי, 250 שקל קנס ותשלום פיצויים על סך 5,000 שקלים.

 

השניים תקפו בדצמבר 2004 את ד"ר דורון צאלי, אשר טיפל באמם בבית החולים "רעות" בתל אביב. האם אושפזה בבית החולים לאחר שנותחה בראשה ובנוסף עברה אירוע מוחי.

 

 

בתחילה שהתה האם במחלקה השיקומית של בית החולים, אך לאחר זמן מה החליטו הרופאים כי מקומה במחלקה הסיעודית, וביקשו להעבירה לשם. לצורך ביצוע ההחלטה נפגשו הרופאים עם בני המשפחה, שהביעו התנגדות למהלך. דורון, המשמש כאפוטרופוס של הוריו, הגיע לפגישה כשאחיו שחר חיכה מחוץ לחדר.

 

שחר כעס על כך, ובמהלך הפגישה התפרץ לחדר מספר פעמים, ואיים על הרופאים כי לא ייתן להם לגזור גזר דין מוות על אמו: "היא תישאר שיקומית כמה שהיא צריכה", הודיע. הוא אף נופף באצבעו אל מול פניה של רופאה שנכח בפגישה, ואיים עליה.

 

בשלב מסוים הוא התנפל על ד"ר צאלי והכה אותו במכות אגרופים בחזהו ובפניו, כשאחיו דורון הצטרף אליו, והוסיף אף הוא מכות על ראשו של הרופא. הרופאה, ד"ר קתרינה סלוצקי, שנכחה במקום, ביקשה למנוע את הפגיעה ברופא, ובתגובה הכה אותה דורון וגרם לה לשטף דם.

 

כתוצאה מהמכות נפל הרופא על הרצפה, והשניים המשיכו לתקוף אותו בבטנו באגרופים, וכתוצאה מכך נגרמו לו חבלות חמורות ובהן שבר בעצם הלחי, נפיחות ושטפי דם בפנים באזור העין והקרקפת, וכן בגב שורש כף יד ימין, חבלה בחזה ופציעות פתוחות ומדממות בפניו ובשפתו.

 

מעשה אלים ובריוני מהמעלה הראשונה

 

במהלך המשפט הביעו השניים חרטה על מעשיהם, והתחננו בבית המשפט שלא להיענש בעונש המחייב את מאסרם, אך השופט דוד רוזן קבע כי מדובר במעשה אלים ובריוני מהמעלה הראשונה, כאשר שני הצעירים התנפלו על אדם מבוגר אשר העיז פנים למאן לרצונם.

 

"הנה רופא בשירות הציבורי, המבקש למלא תפקידו במקצועיות ובנאמנות מוצא עצמו מטרה לאיומים. רופא בשירות הציבורי, המבקש להחליט החלטה רפואית מנהלית, מוצא עצמו נלחץ, ליתר דיוק נסחט, להחליט ולקבוע כנדרש ממנו על ידי משפחת החולה. והיה ויחליט אחרת, 'תמצא אותו' המשפחה במקום עבודתו, תבוא עמו חשבון אלא אם כן ייענה לדרישתה".

 

השופט הוסיף כי כשסירב הרופא לעמוד בדרישתם, "מצא את עצמו נתקף על ידי שני צעירים אשר היכו אותו ללא רחם במכות עזות, ולא חסו על אדם מבוגר שעל פי מבנה כוחו וגופו לא היה לו סיכוי נגדם". הוא אף קבע כי רק נס מנע אסון כבד יותר, והוסיף כי השניים לא חסו על הרופא, שהחליט החלטה למורת רוחם, והתוצאה היא תקיפה חבלנית קשה.

 

"קדושת עבודת הרופאים הינה מהמפורסמות. החלטתם של רופאים במהלך עבודתם הינה לעתים קרובות שאלת חיים. חשוב להגן ולשמור מכל משמר על חופש פעולתם של הרופאים בעבודתם כמו החופש להחליט החלטות על סמך מיטב שיקול דעתם וסמכותם. פגיעה בחופש זה עלולה לעלות בחיי אדם". הנאשמים, קבע השופט, ביקשו לפגוע בעקרון מקודש זה.

 

פרקליטו של דורון חתוכה, עו"ד ארז מלמד, אמר בעקבות גזר הדין כי מדובר בעונש חמור, שהוא פועל יוצא מפרץ האלימות הגואה. "לטעמי שני הבחורים הצעירים נענשו בחומרה". מלמד ועו"ד שלומציון גבאי מנדלמן, שמייצגים את שחר חתוכה, הודיעו כי ילמדו את גזר הדין ויחליטו אם לערער עליו בבית המשפט העליון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: טל שחר
שחר ודורון חתוכה. התחננו בבית המשפט (ארכיון)
צילום: טל שחר
מומלצים