שתף קטע נבחר

Roland Garros 2005: שומר שיוויון

משחק הטניס של סוני ו-Namco, המבוסס על טורניר הרולאן גארוס אמנם מציג רק 15 שחקנים מפורסמים, אך מספק משחקיות מרתקת ומעמיקה

סוני אירופה שולטת זה מספר שנים בז'אנר משחקי הספורט - החל ממשחקי כדור ועד מירוצי הפורמולה 1. בדור הנוכחי סוני מתנהגת כארכיטקט נבון שמייצר את משחקים עבור ה-PS2, תוך שימוש ברכיבי תוכנה שקיימים ברשותו ואת פיתוח מנועי המשחק החדישים יותר הוא משקיע ב-PS3.

 

משחקי הטניס אינם יוצאים מהכלל. סוני אירופה הטילה את משימת פיתוח המשחק Roland Garros 2005

על Namco, מפתחת סדרת הטניס Smash Court, המבוסס על מנוע הטניס Smash Court. המשחק רולאן גארוס 2005 עושה שימוש במנוע זה, בתוספת שיפורים קלים בלבד. התוצאה: מדובר במשחק הטניס טוב יותר מקודמיו.

 

משחקיות

 

המשחקיות לא התפתחה מאז "Smash Court Tennis Pro Tournament 2", אך רולאן גארוס 2005 כולל את כל המהלכים שהפכו את משחקי הטניס מבוססי המנוע Smash Court למשחקי הטניס המובילים. כאן הקפידו במיוחד על איזון טוב יותר בין הנאה למציאות.

 

גם מי שמעולם לא שיחק במשחק טניס יוכל ללמוד די מהר מספר מהלכים פשוטים במשחק, אך על מנת להגיע לרמה של האלופים תידרש השקעה לא קטנה, מה שתורם לערך הכותר.

 

המשחק מתאים לשחקן יחיד עד ארבעה שחקנים, במקרה האחרון יעשה שימוש במתאם Multitap על מנת לאפשר חיבור של יותר משני בקרי משחק בו זמנית. בסך הכל, זהו משחק הרבה יותר מעמיק מקודמיו והשליטה טובה יותר.

 

הכוכבים של המשחק

 

בניגוד למשחקי כדורגל, שם תהליך הרישוי להכנסת שחקן למשחק פשוט יחסית, בענף הטניס תהליך הרישוי מסובך הרבה יותר, לכן המשחק הצליח לגייס 15 שחקנים בלבד, ונוסף על כך, שחקנית דמיונית בשם ג'ניפר גרין. אילו תהליך הרישוי היה פשוט יותר, אולי היינו זוכים למאה שחקני ATP לצד מאה שחקניות WTA.

 

מבין 15 השחקנים ניתן למצוא ארבעה צרפתים: שני גברים - סבסטיאן גרוז'אן וריצ'ארד גאסקה, ושתי נשים - אמילי מאורסמו וטטיאנה גולובין; שתי רוסיות - אלנה דמנטייבה ונדיה פטרובה, ושחקנים ממדינות נוספות, כמו הגברים לייטון יואיט מאוסטרליה, טים הנמן מאנגליה דויד נאלבנדיאן מארגנטינה, יואכים יוהאנסון משוודיה, טומי האס מגרמניה וחואן קרלוס פררו מספרד, לצד הנשים לינדזי דבנפורט מארה"ב, ז'סטין הנין ארדן מבלגיה ודניאלה הנטוחובה היפיפייה מסלובקיה. אליהן מצטרפת ג'ניפר גרין הדימיונית.

  

השחקנים המשתתפים במשחק מופיעים לא רק כפרצופים יפים, ולכל אחד מהם יש את התכונות המיוחדות מהמציאות, שאותן ניתן ללמוד מכתובית הצמודה לשמו, ובאופן מפורט יותר באמצעות טיפים ומידע שמקבלים לאורך המשחק וניתן תמיד לחזור ולעיין בהם בחדר הפרסים.

 

מצב קריירה

 

מצב זה מכונה Pro Tour וזהו המצב החשוב ביותר במשחק. השחקן בונה דמות משלו ומלווה אותה החל מהדירוג הנמוך ביותר ועד מספר 1 בעולם. השנה מתחילה בחודש ינואר ויש הרבה מה לעשות.

אפשר לקחת שבוע אימונים או להיכנס מיד לטורניר, בתנאי שהדירוג מאפשר זאת.

 

כאשר מנצחים בטורניר הדרוג עולה, בכפוף לנקודות הניסיון שצברנו. ניתן לבנות את הדמות על פי הנקודות המחולקות למספר קטגוריות. כאשר השנה מסתיימת ניתן להמשיך ולשחק עוד אך ברמה קשה יותר, כך שלמעשה המשחק לא מסתיים מהר כל כך, מה שתורם לערכו.

 

כאן, בניגוד ל-Smash Court Tennis Pro Tournament 2, לא ניתן להגיע אל הטורניר באמצעות מיני אתגרים אלא מתקדמים שלב אחר שלב בחכמה וכישרון עד הגמר הגדול. למרות מגבלה זו, המשחק מרתק.

 

מצבים נוספים

 

המשחק כולל מצבי משחק נוספים, כמו מצב רולאן גארוס המקביל ל-Arcade במשחקים אחרים, ובו בוחרים שחקן והפוכים אותו לאלוף האלופים. במצב exhibition ניתן לשחק משחק מהיר נגד שחקן אחר או נגד המחשב. במצב tutorial ניתן ללמוד תנועות שונות מתוך מגוון מעמיק של הגשות, חבטות ועוד.

 

מומלץ לסיים את הלומדה על מנת להבין את עומקו של המשחק ולשלוט בו היטב. במצב Challenge, כדי לשבור את הרצינות של שאר חלקי המשחק, השחקן עומד מול מספר אתגרים נוסח קליעה למטרה במטרה להשיג כמה שיותר נקודות. מצב נוסף, הנקרא מצב spectator, מאפשר לצפות ב-Playstation 2 משחק נגד עצמו.

 

חדר הפרסים

 

בחדר הפרסים מוצאים פרטים שזכינו בהם במהלך המשחק, כמו בגדים, כרטיסים, ופרסים. בנוסף ניתן למצוא שם טיפים מחומרי עזר, באמצעותם ניתן ללמוד יותר על השחקנים השונים וצורת המשחק שלהם. ככל שנכיר היטב את התכונות נדע לבחור את הצעד המתאים בכל סיטואציה נתונה, כשסיכויי הצלחתו מהגבוהים ביותר.

 

למשל, שחקנית כמו ז'סטין הנין ארדן מסוגלת לתת חבטות רבות עצמה מגב היד וחואן קרלוס פררו חובט חזק קדימה. לינדזי דבנפורט מכה בזריזות ואמילי מאורסמו מכה בכוח. לכל שחקן יש שלל טיפים רזים וסודות. בחדר זה ניתן גם להאזין למוזיקת הרקע של המשחק ולצפות במצלמה וברישומים של המשחק.

 

השליטה

 

השליטה במשחק מצוינת, הכפתורים מגיבים כמו שצריך, והמהלכים שניתן לבצע עשירים ומעמיקים. כאשר חובטים בכדור ניתן לכוונו למקום רצוי באמצעות המוט האנלוגי השמאלי או באמצעות מקשי הכיוון.

 

בתוך המשחק ניתן לבצע שבעה סוגי מהלכים: סיבוב על, גלישה, עוצמה,

הפלה או קשת, אפילו תוך כדי ריצה. כמובן שניתן גם להנחית את הכדור כאשר הוא באוויר וזאת, רק כאשר צלמית של כדור טניס מופיעה במקום בו הכדור ינחת לאחר ההנחתה.

 

כל אחד מהמהלכים יכול להפוך לזריקה יפה, בתנאי שהיריב מתנהג בצורה אגרסיבית, תזמון נכון בהתאם לחיווי הגרפי על המסך יהפוך את הזריקה לזריקה יפה המאופיינת בעצמה ובדיוק רב.

 

מד עייפות, ככל שרמתו נמוכה יותר כך קשה יותר לבצע מהלכים רצויים, זאת מאחר והדמות שלנו תנוע לאט יותר על גבי המסך.

 

גרפיקה

 

רולאן גארוס 2005 מגיש את 15 המודלים של כוכבי הטניס בביצוע בינוני למדי, בעיקר ביחס למשחקי ספורט אחרים על גבי ה-Playstation 2, שהגיעו לרמות ביצוע מרשימות יותר. הקהל וההנהלה אפילו זכו לטיפול פחות אטרקטיבי, התרשמות הראשונית לוותה בהלם קל - מדוע אין לקהל ידיים כשל אנשים בריאים?

 

למרות שלא קיבלנו תשובה, האנימציה החיננית וההתנהגות ללא דופי של השחקנים בהחלט מפצים על כך. מגרשי הטניס עצמם נראים מרשימים בהחלט, וצעדיהם של השחקנים משאירים טביעות רגלים על הקרקע בצורה משכנעת למדי. למרות החסרונות החוויה מהגרפיקה הכללית טובה בהחלט.

 

סאונד

 

קולות שהשחקנים משמיעים וצעקותיהם, שלעיתים קרובות מלוות את תנועותיהם, החבטות החזקות בכדור, ההחזרות במצבים קשים, שגורמות לקהל לשאוג ולצאת מגידרו - כל אלו מוסיפים ריאליזם והתלהבות למשחק. הקולות מושפעים אף ממצבו המנטלי של השחקן ומתגברים ככל שהוא יותר אנרגטי.

 

גם קולות השופט והקהל נשמעים היטב, והם אפילו צועקים בהתאם למהלך המשחק. המוזיקה עצמה אינה מלהיבה ולפעמים אפשר להסתדר גם בלעדיה.

 

סיכום

 

אין ספק שסוני ו-Namco יצרו את הרולאן גארוס 2005 על מנת לייצב את מעמדן בז'אנר משחקי הטניס,

כאשר הכיסוי של האירוע הספורטיבי ברולאן גארוס, עדכון רשימת הכוכבים וצחצוח מצבי המשחק עמדו בסדר עדיפות גבוה יותר מאשר שדרוג המנוע של Smash Court, שנדחה לגירסת ה-Playstation 3.

 

השינויים כל כך זניחים, עד שהציניים שבינינו יזהו אותם רק על העטיפה של המשחק. למרות שיש מקום לשיפור המודלים של השחקנים ובמיוחד הקהל - עדיין מדובר במשחקים מרתקים, נגישים עבור השחקן המזדמן ומעמיקים עבור הגיימרים הכבדים.

 

המשחק מומלץ בחום לכל מי שמחפש משחק טניס בשל ומעודכן. מי שיש ברשותו את Smash Court Tennis Pro Tournament 2 מוזמן בהחלט להישאר איתו לפחות עד הדור הבא של משחקי הטניס.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
Roland Garros 2005: Powered by Smash Court Tennis. הכי טוב
מומלצים