שתף קטע נבחר

עושים חשבון לשפעת

איך מודל מתימטי מסייע למציאת חיסון לשפעת, איך מנצלים וירוס לטפל בסרטן, ואיך מטפלים בכוויות באמצעות אנזימים מעץ האננס: מבזקי מדע / תכניות מספר 34-35

מודל מתמטי חדש, המתאר את האבולוציה של השפעת, עשוי להיות צעד גדול בדרך לפיתוח חיסונים יותר יעילים נגד המחלה. בכל שנה וירוס השפעת משנה את פניו, ומתפתחים זנים חדשים, העמידים בפני החיסונים הישנים. המודל המתמטי, שפותח באוניברסיטת קליפורניה, מאפשר לחוקרים לנבא אילו זנים יתפתחו ולפתח אליהם חיסונים עתידיים. כמובן שוירוס השפעת הזריז מסוגל להשתנות גם בזמן שבין חיזוי המודל לבין פיתוח החיסון, אבל כל התקדמות בנושא תתקבל בברכה.

וירוס נגד סרטן

גְליומה (glioma) הוא סוג של סרטן מוח אגרסיבי במיוחד, שכמעט ואינו מגיב לטיפולי כימותרפיה, הקרנות וניתוחים. מדענים מארצות הברית ומספרד פיתחו יחד וירוס שיכול לסייע במאבק במחלה. איך וירוס פועל בתור תרופה?
כמעט בכל תאי הגידול הסרטני הזה נפגם חלבון בשם רֵטִינוֹבְּלַסְטוֹמָה (retinoblastoma), שמפקח באופן נורמלי על התרבות התא. המדענים הינדסו וירוס העונה לשם דלתא-24-RGD, שיכול להתרבות רק בתאים שהחלבון הזה פגום בהם.
בניסוי השתילו תאי גליומה אנושיים במוחות של עכברים. בתום ארבעה חודשים, 60% מהעכברים שטופלו בוירוס החלימו לחלוטין, וגם לא סבלו מתופעות לוואי במהלך הטיפול. לעומתם, כל העכברים בקבוצת הביקורת מתו תוך שלושה שבועות. למרות שזו הפעם הראשונה שטיפול כלשהו ריפא גליומה לחלוטין, המדענים זהירים בהערכותיהם, שכן קרה כבר שטיפולים בוירוסים הצליחו בחיות, אבל נכשלו בבני אדם. ניסויים קליניים בבני אדם יחלו ב-2004 אפשר להחזיק אצבעות.

אננס נגד כוויות

אנזימים שמקורם באננס מנקים את הרקמה הפגועה ומועילים לסובלים מכוויות קשות. חברת מדיווּנד (MediWound) הישראלית, המפתחת טיפול בכוויות, הודיעה לאחרונה על המשך השלב השני במבחנים הקליניים של הטיפול. הבדיקות נערכות בחולים שסובלים מכוויות עמוקות בארצות-הברית ובאירופה.
אנשים שנכוו בדרגה גבוהה בחלקים גדולים מגופם סובלים מכאבים רבים במשך תהליך ההחלמה הארוך. הם נוטים לפתח זיהומים באזור הכווייה, ונמצאים בסכנת מוות. הטיפול שפיתחה חברת מדיווּנד מאפשר לנקות במהירות את שכבת הרקמה השרופה והמתה מעל הכווייה, באמצעות אנזימים שמקורם בגזעים של אננס. כיום נעשה הניקוי הזה באמצעים כירורגיים, והוא ארוך וכואב, ועלול לגרום לדימומים. הניקוי האנזימתי הוא מדויק ומהיר בהרבה, ומאפשר להסיר את השכבה המתה מעל הכווייה תוך שעות ספורות, כדי להתחיל את תהליך ההחלמה באופן טבעי או על-ידי השתלת עור.

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מתמטיקה נגד שפעת
אננס נגד כוויות
מומלצים