שתף קטע נבחר

משרד החוץ לדיפלומטים: אל תבואו בשבת

שר החוץ של דרום קוריאה מגיע היום לישראל ויש לו תוכניות לשבת. במשרד החוץ כבר התחייבו ללוותו, אך כדי להימנע מחילול השבת שכרו חברה פרטית. עכשיו הם מבטיחים שיותר זה לא יקרה, "אם תבואו בשבת, שהשגרירות תדאג לכם"

תוכנית ההתנתקות והרגיעה הביטחונית היחסית הביאה לישראל מבול של דיפלומטים זרים, אבל במחלקת אורחים רשמיים במשרד החוץ נתקלים בבעיה. מה עושים כשדיפלומט מבקש ליווי ביום שבת? ראש מחלקת הטקס במשרד, יצחק אלדן, אומר ל-ynet "אנו מצפים מדיפלומטים להשתדל לא להגיע בשבת".

 

לשר החוץ של דרום-קוריאה, בן קי מון, שמגיע היום (ה') לישראל, היו תוכניות ליום שבת. במשרד החוץ התכוונו להצמיד לו נהג, וכפי הנראה גם איש מחלקת ביקורים רשמיים, לתוכנית ביקורו במהלך השבת. בין השאר תוכננה לו ארוחת ערב ונסיעה לצפון למקומות הקדושים לנצרות. לאחר פניית ynet הובהר שבסופו של דבר תישכר חברה פרטית, שתלווה אותו בשבת. במשרד החוץ הבהירו שזה מקרה חד-פעמי, והמשרד ימנע מטיפול בדיפלומטים בשבת.

 

אירוע דומה התרחש לפני שבועות ספורים, כאשר נהג של משרד החוץ נדרש ללוות את נשיא פרו, אלחנדרו טולדו, לאילת למסלול שכלל בין היתר נסיעה לקניון ולמצפה התת-ימי. במשרד החוץ אומרים כי הממשלה קיבלה ביולי אשתקד החלטה שליווי ראש ממשלה או נשיא זר מחייבים ליווי של היחידה לאבטחת אישים ושימוש ברכב משוריין, ולכן נהג של המשרד הוצמד בשעתו לנשיא פרו.

  

ראש מחלקת הטקס במשרד, יצחק אלדן, אומר: "כללי הטקס הנהוגים בכל מדינה מסודרת הם שאורח אמור לדעת מראש שעליו להגיע לישראל בימי העבודה, ראשון עד חמישי, ולא בימי שבת וחגים. אלו הם כללי טקס ברורים לכל, שמשקפים את הנימוס ואת הכבוד ההדדי בין מדינות.

 

"אם בכל זאת מגיע דיפלומט זר לישראל ויש לו תוכנית בשבת, השגרירות שלו צריכה לטפל בו. אנו מצפים מדיפלומטים להשתדל לא להגיע בשבת, משום שזה מונע מאיתנו לתת לאורח את הכבוד הטקסי הראוי, כמו למשל פרישת שטיח אדום והצבת דגלים בשדה התעופה, שזו הדרך שבה אנו מעוניינים לכבד את האורחים". כך למשל, מזכירת המדינה האמריקנית, קונדוליזה רייס, שנחתה ביום שבת האחרון בישראל לא זכתה לראות דגלים או שטיח אדום.

 

אלי ישי: מדוע עובדי המשרד נדרשים לחלל שבת?

 

גורמים בכירים במשרד הסבירו בתגובה שבאחרונה ניתנה הנחיה של המנכ"ל המסבירה שאם לדיפלומטים יש תוכנית בשבתות, הן יטופלו כביקור פרטי שלהם. "לקוריאנים התחייבנו עוד לפני הנחייתו האחרונה של המנכ"ל בעניין. מעכשיו נטפל בכך בצורה קפדנית יותר".

 

יו"ר תנועת ש"ס, ח"כ אלי ישי, פנה במכתב לשר החוץ, ובו מתח ביקורת על הכוונה ללוות את ביקור השר הקוריאני, גם אם מדובר, בסופו של דבר, בהשכרת שירותי חברה חיצונית: "אני סמוך ובטוח שידוע שביקורים אלה גורמים לחילול שבת של יהודים. ברור לי כי יצאה שגגה, ומן הראוי שיימנע חילול שבת, אפילו של יהודי אחד".

 

ישי מוסיף שהוא "רואה בחומרה רבה מצב בו עובדים יהודיים של משרד החוץ נאלצו לחלל שבת, בין אם מדובר באנשים בודדים, או על ידי מאות אנשים. כל קריסה ערכית החלה בצעד קטן מזיק".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: טל שחר
הוראה ממשרד החוץ. שלום
צילום: טל שחר
ליווי צמוד בסיור באילת. נשיא פרו
צילום: איי פי
צילום: רויטרס
קונדוליזה רייס. בלי דגלים ובלי שטיח
צילום: רויטרס
צילום: עופר מאיר
זועם. אלי ישי
צילום: עופר מאיר
מומלצים