שתף קטע נבחר

החשש: פריצה ל"מלון הקיצונים" תביא לשפיכות דמים

"אי אפשר להניח לחשודים הקיצונים לחיות ב'עיר מקלט'", אומרים במשטרה, אך חוששים לפרוץ למלון "מעוז הים" בנווה דקלים שבו מרוכזים כ-200 בני אדם. דיירי המתחם נערכים לפריצה אפשרית במוצ"ש או בראשון, ומתכננים הגעת מאות אנשים נוספים למקום. האם קונספציית "מלכודת הזבובים" - עידוד הקיצונים להתרכז במקום אחד על מנת שניתן יהיה לשלוט בהם - נכשלה?

לילה שקט עבר על דיירי "מעוז הים" בגוש קטיף. זאת, לאחר שצה"ל, המשטרה וכוחות מיוחדים שנערכו אמש למבצע מעצרים ב"מלון הקיצונים", החליטו להקפיא את תוכנית הפריצה. במערכת הביטחון דנים הבוקר (ו') אם לדבוק בשיטה שאותה הם מכנים "מלכודת זבובים" - הותרת המלון כמוקד משיכה שירכז לתוכו את קיצוני הימין.

 

 

בצמרת מערכת הביטחון חוששים שמבצע לא מבוקר לסילוק כלל הקיצונים, עלול להסתיים בשפיכות דמים, ולכן מתכננים כרגע רק מבצע "פינצטה" לאיתור והוצאת החשודים במעורבות בקטטה עם פלסטינים במוצ"ש. בנוסף, טרם נמצאה העילה המשפטית לפינוי כלל דיירי המקום, המוחזק בשכירות על ידי מנהלת קל"ע. יחד עם זאת מביטים אנשי המערכת בדאגה רבה בזרם בני הנוער אשר הצטרפו מאז תחילת החופש הגדול אל "מעוז הים".

 

בינתיים נחושים במשטרת ישראל לאתר את החשודים במעורבות בקטטה עם הפלסטינים, שהוצאו נגדם צווי מעצר. במחוז הדרומי של המשטרה מבינים את רגישות הפעולה

בתוך המלון, בו נמצאים הבוקר כ-200 מתבצרים. עם זאת, אומרים קצינים, אין ברירה אלא לאתר את החשודים ולהביא אותם לחקירה. "אי אפשר לאפשר להם לחיות בעיר מקלט, אחרת אנו עלולים לאבד את גורם ההרתעה. אני מניח שנמצא את הדרך החכמה להוציא את החשודים משם ולהביאם לחקירה, ואם יימצאו ראיות להביא אותם להעמדה לדין", אמר גורם משטרתי.

 

מפקדי השטח סבורים שיש להותיר את המלון כ"מלכודת זבובים" שיקלוט את אנשי יהודה ושומרון הקיצונים, אך לערוך מבצעי "פינצטה" לתפיסת החשודים שהוצאו נגדם צווי מעצר. בשיטה זאת, כך גורמי ביטחון, "נוכל לקיים את החוק, ומאידך להותיר בידינו את אופציית ריכוז המועדים לפורענות".

 

"בשלב מסוים עלול מניין המתרכזים במלון לעבור את המאסה הקריטית. אנשי מנהלת קל"ע (קליטה לעזה) עלולים לאבד במצב כזה את השליטה. החשש הוא שבני הנוער ואנשי הימין שהגיעו מיצהר ומתפוח, יגלשו אז אל מחוץ לשטח הסגור שלהם על חוף הים. הם עלולים לפגוע בפלסטינים, כמו שקרה בסוף השבוע שעבר. הם עלולים לעורר פרובוקציות מול צה"ל והמשטרה. אפשרות זאת גורמת לנו להרהר באפשרות לשנות את תפיסת 'מלכודת הזבובים'", אמר מקור ביטחוני בכיר ל-ynet.

 

אריק יצחקי, המגדיר את עצמו כמפקד מעוז הים מטעם מנהלת קל"ע אמר ל-ynet: "סביר להניח שבשבת לא יעזו לתקוף את המקום ולבצע פשיטה פנימה מפאת חילול השבת. יש ידיעות על פעילות אפשרית במוצאי שבת, או אולי ביום ראשון. לכן, כבר בסוף השבוע יהיה כוח רציני מאוד שלנו בתוך המלון. מדובר בכמה מאות שיגיעו לעשות שבת שם, ואחרים שיגיעו במוצאי שבת. בינתיים אנו דואגים עבורם לאוכל לשבת, וגם לשקי שינה מתוך מלאי המאות שרכשנו עבור עיר האוהלים שאנו עתידים להקים על החוף", אמר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גדי קבלו
מעוז הים. "יש ידיעות על פריצה אפשרית במוצ"ש"
צילום: גדי קבלו
צילום: רוני סופר
לילה שקט במלון
צילום: רוני סופר
מומלצים