שתף קטע נבחר

מאות זרמו ל"מעוז הים"; מבצע המעצרים בוטל

כ-200 נערים ומשפחות זרמו למעוז הימין הקיצוני בנווה דקלים, בעקבות דיווח על פשיטה של כוחות הביטחון. המתבצרים הבטיחו "לסכל את הפשע" ואז, על פי מועצת חוף עזה, הבטיח אלוף פיקוד דרום למתנחלים: הלילה לא נפעל

דרמה לילית ב"מעוז הים": כוחות מיוחדים של הימ"מ, שוטרי יס"מ-לכיש, ושוטרי מרחב שמשון נערכו אמש (יום ה') באזור גוש קטיף למבצע מעצרים במעוז הימין הקיצוני שהיה אמור להתחיל לפנות בוקר, אולם לאחר שזרמו עשרות פעילי ימין הבטיח אלוף פיקוד דרום, דן הראל למתנחלים: הלילה לא נפעל במלון והודעה ברוח זו נמסרה על ידי אנשי מועצת חוף עזה למנהיגי הימין הקיצוני במלון.

 

 

מוקדם יותר נערך דיון הערכת מצב במשטרת מרחב שמשון באשר לכוונה לפשוט הלילה על מלון מעוז הים על מנת לעצור את החשודים במעורבות בקטטה בה נפצע פלסטיני מירי במוצאי שבת סמוך למלון. מאוחר יותר בוטל המבצע, ככל הנראה בגלל ההשלכות של פשיטה כזאת לאור ריכוז של מאות מתנגדי ההתנתקות במלון.

 

אמש זרמו עשרות תושבים מגוש קטיף אל המלון בעקבות הדיווחים על פשיטה אפשרית של המשטרה על מעוז מתנגדי ההתנתקות. חלק מ"כוחות התגבורת" הגיעו למלון מכפר דרום ומיישובים אחרים באמצעות אוטובוס, אחרים הגיעו במיניבוסים, במוניות ובמכוניות פרטיות. בסך הכל נמצאו אמש ברחבה המרכזית של המלון כ-200 צעירים ובני נוער. במקביל, הגיעו למקום גם משפחות רבות עם ילדים.

 

מוקדם יותר, במהלך העצרת ההמונית שהתקיימה בנווה דקלים, בנוכחות הרב מרדכי אליהו, הופצו העלונים ונתלו על לוחות המודעות. בעלונים קראו תושבי המלון לאזרחים לבוא ולישון הלילה במלון וזאת מחשש שהמשטרה תפרוץ פנימה.

 

מיכאל בן חורין, ממארגני ההתבצרות, אמר ל-ynet: "במידה שיגיעו לפה אנשי היס"מ נפתח לכם את השערים וניתן לכם לצלם ולתעד את מה שהם עושים. נמנע מהם להיכנס לכאן בכול דרך שהיא".

 

אריה יצחקי מראשי מינהלת קל"ע סיפר ל-ynet: "הגיע אלינו מידע על פשיטה של המשטרה ביחד עם כוחות ימ"מ וכוחות מיוחדים על המלון. נערכנו בהתאם והזעקנו גם צוותי תקשורת. תוך כדי כך נודע לנו שבעקבות חשיפת המהלך אנשי כוחות הביטחון שוקלים את צעדיהם מחדש. כפי שאנחנו מבינים השוטרים מתכננים פריצה על מנת לבצע מעצרים בלבד. הזעקנו כל מי שאפשר ואנו נמנע מהם לבצע מהם את הפשע הזה".

 

עליזה מתל אביב: "בכינו, התפללנו, ובאנו לעצור את הצבא"

 

עליזה מטלון, בת 70 מתל אביב, שהגיעה אמש במיוחד לעצרת המרכזית בנוכחות הרב מרדכי אליהו סיפרה: "הגענו עם קבוצה מתל אביב כדי להשתתף בעצרת המרגשת, בכינו והתפללנו עם תושבי גוש קטיף. עכשיו באתי לכאן למלון מעוז הים כדי לעצור בגופי את הצבא, אנחנו נעצור את שונאי ישראל שמתכוננים לעשות מעשים לא מוסריים לא ציוניים ולא יהודיים למדינת ישראל".

 

ל"מעוז הים" הגיע גם עמי שקד, קצין הביטחון של גוש קטיף, אשר ביקש למנוע הפרות סדר יחד עם כוחות צה"ל והמשטרה שנמצאים כבר במקום. עם זאת, צה"ל והמשטרה מקפידים להציב בפתח המלון כוח קטן המונה שלושה חיילים ושוטר.  

 

צילום: רוני סופר

בתוך כך, המשטרה עדיין מחפשת אחר החשודים במעורבות בקטטה האלימה במוצאי שבת בה נפצע פלסטיני מירי, ואחרים הוכו ונחבלו. בקטטה זאת היו מעורבים פעילי ימין קיצוני אשר הגיעו להתארח במלון "מעוז הים" בסוף השבוע. במהלך החקירה הוציאה המשטרה צווי מעצר נגד חשודים במעשה, אחד מהם הובא היום לדיון לבקשת המשטרה להאריך את מעצרו בבית משפט השלום בבאר שבע. המשטרה מחפשת עדיין אחר חשודים נוספים במעשה, שייתכן שמתבצרים עדיין במלון.

 

לפני כשבועיים, טענו בכירים במערכת הביטחון שאין שום כוונה להיכנס למלון "מעוז הים", זאת, בין היתר, כדי שיהווה אתר בו יתרכזו אנשי הימין הקיצוני בגוש קטיף בזמן ההתנתקות. אולם, בנסיבות שנוצרו בעקבות התקרית במוצאי שבת אמר מפקד משטרת מרחב שמשון, ניצב משנה שמעון בן הרוש כי "אם הנחקרים שהוזמנו לחקירה לא יגיעו תמצא המשטרה את הדרך אליהם".

 

גוש קטיף: הם לא משלנו

 

ריכוז אנשי הימין הקיצוני ב"מעוז הים ", ובראשם פעילי הימין איתמר בן-גביר, ברוך מרזל ונדיה מטר, עורר תרעומת בקרב וותיקי הגוש. המחלוקת בקרב תושבי הגוש מכרסמת ורבים טוענים שהדיירים החדשים פוגעים בתדמית המתונה של המאבק. הם זועמים שמטר, בן-גביר ומרזל, יחד עם דתיה ואריק יצחקי מכפר ים, אינם סרים למרות ההנהגה של הגוש. לטענתם, גורמים אלה אחראים להקצנת היחסים עם הדרגים המדיניים והביטחוניים הפועלים בשטח.

 

"הם מוציאים שם רע לתושבים הוותיקים, חקלאים הנאבקים על ביתם ואדמתם, בכך שהם הופכים את כולנו למשיחיסטים סהרוריים ", אמר אחד ממנהיגי הגוש, שסירב להיחשף בשמו. "מעבר לעובדה שכאן, בגוש, לא נאבקים בתופעה הזאת ומונעים את הישארותם של בן-גביר וחבריו, אני תמה על כך שכוחות הביטחון אינם פועלים כנגד אנשים אלה, חלקם תמהונים של ממש, שבאו לכאן מיצהר ומתפוח. למה הם מחכים, שיהיה כאן פיצוץ? אולי גם זאת פרובוקציה של זרועות החוק, כדי להשחיר את פנינו, החקלאים, שאין לנו דבר עם מאבק קיצוני שכזה ", תמה.


פורסם לראשונה 23/06/2005 20:35

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רוני סופר
ה"מעוז". הלילה
צילום: רוני סופר
צילום: רוני סופר
יצחקי. נסכל את הפשע
צילום: רוני סופר
צילום: גדי קבלו
מחזקים את הגדרות במלון
צילום: גדי קבלו
מומלצים